top of page
  • Фото автораUnited Ukraine

Білі слони, - Антон Кучухідзе


Питання реформування міжнародних організацій задля миру та стабільності в Європі та світі вже перезріло і потребує негайного вирішення. Про це у своїй статті для The Gaze пише Антон Кучухідзе, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна". З текстом статті можна ознайомитися нижче.


Потреба реформування Організації Об'єднаних Націй не втрачає актуальності вже протягом десятиліть. Друга хвиля російської агресії проти України знову принципово поставила питання про ефективність роботи ООН за двома напрямками, зокрема щодо забезпечення миру та безпеки, задля якої ця структура і створювалась. А також – забезпечення продовольчої безпеки. Ані перше, ані друге завдання “Світовий уряд” не виконав.


Виступаючи днями на засіданні Ради Безпеки ООН, Президент України Володимир Зеленський закликав реформувати ООН, щоб надати реальну можливість Генеральній Асамблеї ООН долати вето членів Радбезу. «Вето не має слугувати зброєю для тих, хто одержимий ненавистю і війною», – зазначив він. Окрім того, Володимир Зеленський наголосив, що війна продемонструвала потребу розширити кількість постійних членів Радбезу за межі нинішніх п’яти держав, які отримали своє привілейоване становище після Другої світової війни.


Президент України зазначив, що той факт, що Росія – держава-агресор в Україні – також має право вето, щоб не дати Раді Безпеки зробити щось для припинення війни, робить існування ООН нонсенсом, оскільки унеможливлює як превенцію агресій через раннє реагування, так і запровадження колективних санкцій проти країни-агресора, що є членом Радбезу. Саме тому, на його переконання, шлях до встановлення миру в Україні та запобігання подальшим агресивним війнам лежить через фундаментальну реформу ООН.


Світ готовий до змін

Тези про потребу реформування інституту колективної безпеки в межах ООН неодноразово висловлювали представники істеблішменту різних країн. Реформа РБ ООН була давньою вимогою країн із усього світу, і зокрема країн, що розвиваються і які недостатньо представлені в цьому органі. Тим більше, що його структура не відображає поточний світовий порядок. А параліч, спричинений надмірним використанням постійними членами свого права вето, перешкоджає головній меті – збереження міжнародного миру та безпеки.


За останній рік США неодноразово висловлювали підтримку реформі Ради Безпеки. Це питання, яке вбиває клин між Росією, Китаєм і «Глобальним Півднем», зокрема країнами групи БРІКС – Бразилією, Південною Африкою та Індією. Зі свого боку, Москва і Пекін історично виступали проти будь-яких змін статус-кво, які б вплинули на їхнє право вето.


Як зазначив ще під час свого виступу перед Генеральною асамблеєю ООН 21 вересня 2022 року президент США Джозеф Байден, Сполучені Штати послідовно виступають за збільшення кількості постійних і непостійних представників у Раді Безпеки ООН. Президент США у своїй промові згадав, зокрема, про потребу включення до членів Радбезу країн із Африки, Латинської Америки та Карибського басейну. У вересні 2023 року Байден повторив ці тези, зазначивши, що позиція США залишається незмінною та послідовною.


До речі, міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок під час візиту до Сполучених Штатів у вересні нинішнього року також закликала до «фундаментальних реформ» в ООН, аби вони відображали нинішню ситуацію у світі. Голова МЗС ФРН підтримує ідею щодо розширення складу постійних членів Радбезу та вважає за потрібне введення до її складу Бразилії, Індії, Німеччини та Японії.


Виступаючи на Мюнхенський безпековій конференції, Президент Франції Емануель Макрон визнав, що Захід втрачає «Глобальний Південь» і не робить достатньо, щоб відповісти на звинувачення у подвійних стандартах. Одним із способів вирішення проблем «Глобального Півдня» була б реформа ООН, особливо тому, що Росія як постійний член Ради безпеки намагається зруйнувати статут ООН. «Давайте будемо відвертими: один постійний член Радбезу вирішив знищити правила, які він мав би захищати. Тож, ми маємо реформувати Раду Безпеки», – наголосив президент Франції.


У липні 2023 року постійний представник Великої Британії при ООН Барбара Вудворд у своєму коментарі для ЗМІ зазначила, що Велика Британія закликає до розширення складу постійних представників у Раді Безпеки ООН та вважає за потрібне включити туди Індію, Бразилію, Німеччину та Японію, а також представників Африки. Також у своїй заяві вона послалась на позицію, проголошену в червні нинішнього року міністром закордонних справ Великої Британії Джеймсом Клеверлі на Лондонській конференції Chatham House 2023, щодо активізації багатосторонньої системи реформування ООН із залученням до цього процесу найбідніших і найуразливіших країн. «Жоден гравець не може сам провести багатосторонню реформу. Тому ми хочемо працювати з якомога ширшою коаліцією. Працювати за допомогою наявних механізмів, щоб розвивати те, чого ми досягли, і робити це колективно», – зазначив Клеверлі.


Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у своєму блозі на сайті Європейської служби зовнішніх справ публічно виступив із закликом реформувати Раду Безпеки ООН, у якій Росія має право вето. Боррель вважає, що Росія порушила Статут ООН своєю загарбницькою війною проти України.


Водночас Європейський Союз прагне модернізувати та зміцнити світовий порядок, заснований на цінностях Загальної декларації прав людини, а також зберегти ООН. «Щоб відновити унікальну легітимність ООН, слід терміново зробити Раду Безпеки більш репрезентативною, щоб відобразити зміни, що відбулися у світі, і, зокрема, дати Африці право голосу. Ми не можемо повернутися до світу, де «сила має право». Це поставило б під загрозу безпеку всіх країн, особливо тих, що розвиваються», – зазначає Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки.


Україна понад рік тому ініціювала процес позбавлення Російської Федерації місця постійного члена Ради безпеки ООН, і влітку цього року Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вчергове наголосив, що майбутня реформа Ради Безпеки ООН має включати суттєвий компонент – рішення позбавити Росію її незаконно отриманого статусу постійного члена та пов’язане з цим право вето. І саме Україна має увійти до Ради безпеки ООН на постійній основі, витіснивши Російську Федерацію.


Клуб імпотентів

Варто зазначити, що не лише ООН показує свою неспроможність як міжнародний безпековий інструмент. Більшість транскордонних організацій намагались та намагаються відсторонитись від своєї статутної діяльності, коли виникає потреба у їхній допомозі під час україно-російської війни.


Так, зокрема, Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) не надав і, схоже, не збирається надавати допомогу постраждалим від наслідків підтоплення Херсонської області, яке сталося через підрив російськими окупантами Каховської ГЕС. Гірше того, схоже, що МКЧХ просто краде гроші, які збирає нібито на допомогу постраждалим в Україні. Принаймні жодної відповіді українського видання Форбс на свій запит щодо долі зібраних коштів МКЧХ так і не отримало.


Такі «правозахисні» організації як Human Rights Watch та Amnesty International, майже не приховуючи свої вподобання, працювали на Росію, виступаючи з обвинуваченнями Збройних сил України нібито у порушенні прав людини щодо того, що вони свідомо наражали цивільне населення на небезпеку, розміщуючи війська в житлових районах. Дійшло до того, що директор Amnesty International в Україні залишила свою посаду, звинувативши організацію в повторенні кремлівської пропаганди, а Президент України заявив, що організація намагалася «перекласти відповідальність з агресора на жертву».


Європейські безпекові інститути, зокрема місія ОБСЄ, взагалі були просякнуті російської агентурою. Впродовж 2014-2022 рр. у звітах ОБСЄ нерідко можна було зустріти розповіді про порушення перемир'я з боку ЗСУ, однак ніхто майже ніколи не вказував про недотримання умов росіянами. У найкращому випадку представники організації просто писали, що чули якісь постріли з невідомого боку, але не бачили, хто стріляв. З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну представники ОБСЄ повністю зникли з України. Мабуть для того, щоб й далі нічого не бачити та не чути про війну, так само, як вони це робили вісім років поспіль.


Тож, питання реформування міжнародних організацій задля миру та стабільності в Європі та світі вже перезріло і потребує негайного вирішення.


Джерело: "The Gaze"


7 переглядів0 коментарів

תגובות


bottom of page