top of page
  • Фото автораUnited Ukraine

Коли впаде SWIFT, - Олексій КущВідключення російського центрального банку від системи SWIFT наразі є неможливим, адже це зруйнує усю архітектуру світової фінансової системи. Про це пише Олексій Кущ, експерт Аналітичного центру «Об’єднана Україна», у своїй статті для The Gaze. З текстом статті можна ознайомитися нижче.


Відповідно до введених ЄС та партнерами санкцій проти РФ у 2022, від системи SWIFT були відключені наступні російські банки: ВТБ, «Открытие», Совкомбанк, Промсвязьбанк, Новикомбанк, Альфа-банк, ВЭБ, Россельхозбанк, Новикомбанк, МКБ, «Россия», ИС-банк, ЧБРР, Генбанк і Газпромбанк. На початковій стадії санкцій, західні країни вирішили не відключати від системи SWIFT один з найбільших російських банків - «Сбербанк», що частково належить російській корпорації «Газпром». Незважаючи на відключення групи російських банків від системи міжнародних транзакцій SWIFT, Росія зберігає можливості для проведення міжнародних платежів.


Абревіатура SWIFT в контексті теми антиросійських санкцій досить часто згадується у ЗМІ. Товариство всесвітніх міжбанківських фінансових каналів зв'язку (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications — SWIFT) представляє собою міжнародну міжбанківську систему передачі інформації та здійснення платежів. Простими словами, це система передачі даних про валютні платежі, які здійснюються її учасниками (банками та їх клієнтами).


За своїм юридичним статусом SWIFT — кооперативне товариство, засноване у відповідності з законодавством Бельгії 248 банками з 19 держав. Зараз в організацію входять близько 9 тис. банків з більш ніж 200 країн. Головний офіс розташований у Брюсселі. Крім банків, учасниками є і інші компанії, в тому числі більше тисячі транснаціональних корпорацій. Для проведення операцій кожен банк-учасник отримує унікальний SWIFT-код. Щорічно система приймає на обслуговування 4-5 млрд платіжних доручень. Двозонна архітектура зберігання баз даних і застосування унікального індивідуального коду клієнта забезпечують практично 100%-вий захист клієнтських платежів. Після подій 11 вересня 2001 США в особі ФБР, ЦРУ і Мінфіну отримали доступ до цих баз даних. Саме тому існує твердження про те, що дядько Сем бачить кожен безготівковий долар і кожного відправника і одержувача американської валюти.


На перший погляд, вплив американців на систему SWIFT вельми обмежений. Компанія розміщена в Європі і діє за бельгійськими законами. Але унікальність SWIFT ґрунтується на ексклюзиві, який ця компанія отримала в системі доларових розрахунків. Якщо американський Мінфін почне боротьбу з цією "ексклюзивністю", від компанії залишиться лише один офіс і старі сервера. Саме тому SWIFT мовчки погодився з розкриттям банківської таємниці на вимогу американських силовиків, незважаючи на численні звинувачення у порушенні базових банківських принципів. Так що воля США тут буде виконана блискавично.


Замок та відмичка

Загроза блокування міжнародних транзакцій повністю усвідомлюється і в самій Москві: йде кропітка і прихована від очей непосвячених робота по диверсифікації валютних ризиків.


На даний момент у росіян є в запасі незалежна Система передачі фінансових повідомлень (СПФС), або "російська SWIFT", але вона може працювати лише в умовах блокади частини банків або всієї банківської системи за умови, що хоча б ЦБ РФ не буде відключений. При такому розкладі СПФС виступить як додаток до SWIFT. А якщо буде заблокований і Центробанк, то всі валютні активи росіян опиняться під загрозою. Потенційні втрати — сотні мільярдів доларів.


Але можливість відключення російського центрального банку від системи SWIFT наразі є неможливою, адже порушить усю архітектуру світової фінансової системи: країни Глобального Півдня почнуть від’єднуватись від неї, а найбільше постраждає США та ЄС. В той же час, країни Глобального Півдня у такому випадку створять власну платіжну систему, що впливатиме на дедоларизацію світових транзакцій, що на користь РФ та Китаю.

Але перекриття фінансових потоків рівноцінне зниженню можливості ворога до ведення війни. Наприклад, включення тієї чи іншої країни до чорного списку FATF призводить, серед іншого, до появи широкого спектру можливостей з блокування фінансових транзакцій, які йдуть на користь таких структур.


У свій час група FATF підготувала звіт про фінансування терористичної організації «Ісламська держава Іраку та Леванту» (ІДІЛ). У цьому звіті, був проведений детальний аналіз як саме ця терористична організація генерує та використовує фінансування для своєї діяльності. Ця аналітика мала вирішальне значення для визначення того, як FATF і міжнародна спільнота можуть перекрити фінансування ІДІЛ.


Інформація, зібрана з багатьох джерел і країн, таких як Саудівська Аравія, Туреччина та Сполучені Штати, продемонструвала, що основним джерелом доходу ІДІЛ є окупована територія. Привласнення готівки, що зберігалася в державних банках, дало ІДІЛ доступ до приблизно півмільярда доларів США наприкінці 2014. Експлуатація нафтових родовищ також приносила значні кошти ІДІЛ, особливо коли вона вперше взяла їх під контроль.


Нейтронна фінансова бомба санкцій

Для блокування фінансових потоків необхідно перервати банківські транзакції і позбавляти активів, що генерують дохід таких організацій.


Нагадаю, РФ є членом FATF. Якщо РФ буде включена до "чорного списку" організації, це буде мати для неї катастрофічні наслідки. Адже тоді кореспондентські рахунки російських банків будуть заблоковані не тільки у США та Європі, але й у Китаї, інших азійських країнах, Латинській Америці та Африці.


Залишаться лише коррахунки у іранських ріалах та північнокорейських вонах. Принагідно зауважимо, що група Єрмака-Макфола, яка координує санкційну політику на глобальному рівні (Україна-США-ЄС-Великобританія-Канада) ще раніше визначила включення РФ до «чорного списку» FATF як один з пріоритетних напрямків санкційної політики.


Джерело: "The Gaze"


14 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page