top of page
  • Фото автораUnited Ukraine

Український вектор Глобального Півдня, - Ігор Петренко


Розвиток відносин між Україною та країнами Глобального Півдня може бути ключовим елементом не тільки для протидії російській агресії, але й для забезпечення сталого розвитку України в майбутньому. Про це у своїй статті для The Gaze пише Ігор Петренко, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна". З текстом статті можна ознайомитися нижче.


З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну остання почала активно розвивати відносини з країнами Глобального Півдня. Передусім контакти відбуваються в контексті реалізації Формули миру Президента України Володимира Зеленського. Ця формула має глобальний контекст, тому важливо залучити до процесу обговорення та реалізації максимальну кількість країн, особливо "не західних". 


Так, на зустрічах радників з нацбезпеки у Копенгагені та Джидді відбулися важливі зустрічі української делегації з делегаціями цих країн у двосторонньому форматі. Але безумовно розвиток відносин з країнами Глобального Півдня  не має й не буде обмежуватись лише темою імплементації мирної формули. 


Україна має значну ширшу стратегію, яка будується на усвідомленні геополітичного значення цих країн у найближчій перспективі. Крім того, перемога Хавʼєра Мілея на президентських виборах в Аргентині, який засуджує російську агресію, може створити для України додаткову точку входу в коло тих країн. 


Чим важливий Глобальний Південь

Глобальний Південь – термін, який традиційно використовується для позначення країн, що розвиваються, переважно розташованих у південній півкулі. Це не тільки регіон з величезним потенціалом, але й важливий гравець у глобальних процесах, що відіграє ключову роль у формуванні майбутнього світового порядку. Розуміння його стратегічних цілей та відносин є важливим для будь-якої країни чи організації, що прагне до ефективної міжнародної діяльності.


Країни цього регіону демонструють швидкі темпи економічного росту та володіють значними природними ресурсами, які є життєво важливими для глобальної економіки. З одного боку, це створює умови для активізації торгівлі та інвестицій. З іншого – потребує розробки комплексних стратегій для взаємодії, заснованих на взаємовигідному співробітництві.


Україна, яка прагне диверсифікувати свої міжнародні відносини та зменшити залежність від традиційних ринків, не може не звертати увагу на висхідні ринки Глобального Півдня. Особливо важливими є сфери агропромисловості, енергетики та інноваційних технологій.


Соціальні виклики, з якими стикаються країни цього регіону, такі як бідність, нерівність, обмежений доступ до освіти та охорони здоров'я, відкривають можливості для розвитку співпраці в гуманітарних та освітніх проектах. Україна може запропонувати свій досвід у сферах освіти, медицини, а також сприяти розвитку культурного обміну.


Глобальний Південь активно бере участь у міжнародних організаціях, таких як ООН, впливаючи на глобальну політику. А формування регіональних блоків, таких як Африканський Союз, ASEAN, зміцнює роль регіону на міжнародній арені. Часто російський диктатор Владімір Путін апелює до Глобального Півдня як начебто до тих, хто підтримує його та має антизахідну орієнтацію. Тож розвиток двосторонніх відносин України з цими країнами - це і дипломатична боротьба з РФ та з просуванням її наративів у світі, зокрема й щодо війни проти України. Своєю чергою все це конвертується у відповідну підтримку тих чи інших рішень, зокрема і в ООН. Україна може використовувати ці відносини для посилення свого голосу в міжнародних організаціях, сприяючи більш збалансованій та справедливій світовій політиці.


Україна, яка переживає війну з Росією, потребує розширення своїх міжнародних відносин, щоб зменшити залежність від традиційних партнерів і шукати нові можливості для співпраці. Країни Глобального Півдня можуть запропонувати нові ринки, інвестиції, а також політичну, дипломатичну та гуманітарну підтримку. Українські компанії можуть знайти нові можливості для експорту та інвестицій, що сприятиме економічному відновленню після війни. Крім того, Україні необхідно підтримувати свій міжнародний імідж як суверенної нації, яка активно захищає свої інтереси. Співпраця з країнами Глобального Півдня може допомогти Україні виступати на міжнародній арені як сильному і самостійному гравцю.


Як вибудовувати відносини?

Стратегія України щодо розвитку відносин з країнами Глобального Півдня має бути гнучкою та адаптивною, враховуючи різноманітність цього сектору та швидкі зміни міжнародного ландшафту. Важливо також забезпечити, щоб ці відносини були взаємовигідними та спиратися на спільні інтереси та цінності.


Наразі основний фокус уваги української влади у розвитку відносин з Глобальним Півднем зосереджений на спільній роботі над міжнародними викликами, передусім на підтримці миротворчих ініціатив. Україна презентує Формулу миру Володимира Зеленського як модель для розв’язання регіональних конфліктів. Для цього організовуються двосторонні та багатосторонні зустрічі на різних рівнях. Також українська влада активно просуває співпрацю у розв’язанні глобальних викликів, таких як зміна клімату, пандемії, боротьба з бідністю. Важливим завданням є активізація дипломатичної присутності, передусім відкриття нових посольств та консульств в країнах Глобального Півдня, надсилання спеціальних послів та дипломатичних місій. Важливою є й участь українських представників у регіональних форумах та самітах.


Окрім цих зусиль важливо пам’ятати, що цінності цінностями, але саме прагматична співпраця, передусім в економічній сфері, може дійсно забезпечити єдність інтересів та сформувати необхідні стимули для підтримки. Тому у фокусі уваги українського уряду має бути підписання торговельних угод, стимулювання інвестицій, сприяння спільним бізнес-проєктам. Ми маємо ініціювати проєкти у сферах, які є ключовими для країн Глобального Півдня (сільське господарство, енергетика, освіта). Наприклад у сфері освіти варто запровадити стипендії для студентів з південних країн для навчання в Україні, а також активно стимулювати академічний обмін. Також не варто недооцінювати значення культурних програм, як то організація культурних заходів, виставок, фестивалів для популяризації української культури та історії. Встановлення міцних культурних і освітніх зв'язків може сприяти кращому розумінню і взаємоповазі між Україною та країнами Глобального Півдня, що є ключовим для довгострокової дипломатії.


Все це має супроводжуватись правильною стратегічною комунікацією: просування позитивного образу України, інформування про цілі та переваги співпраці, а також ефективне використання цифрових медіа та соціальних мереж для просування українських інтересів і цінностей. Багато країн Глобального Півдня мають досвід протистояння зовнішнім загрозам або колоніальному минулому. Це може створити спільний фундамент для розуміння та співпраці з Україною, яка бореться за свою незалежність та суверенітет.


***

Таким чином, розвиток відносин між Україною та країнами Глобального Півдня може бути ключовим елементом не тільки для протидії російській агресії, але й для забезпечення сталого розвитку України в майбутньому. При цьому варто враховувати, що РФ не сидітиме склавши руки, вони будуть активно саботувати зусилля інших сторін і зі свого боку намагатись розширити свою присутність.


Росія має ресурсну перевагу, але Україна може використати зацікавленість Заходу щодо розвитку відносин з Глобальним Півднем. Також Україна може використовувати міжнародні форуми, що підтримуються Заходом, для залучення уваги до відносин з цим регіоном. Загалом стратегічні цілі України у відносинах з країнами Глобального Півдня можна звести до 5 основних пріоритетних пунктів:


1) безпека та миротворча діяльність - співпраця у сфері забезпечення миру та безпеки, включаючи обговорення проблем, пов'язаних з військовими конфліктами, міграцією та зміною клімату;

2) економічна диверсифікація - активізація торгівлі та інвестицій, зокрема у сфері аграрного сектору, енергетики, та високих технологій;

3) політичний діалог - розвиток двосторонніх відносин, участь в міжнародних організаціях та форумах;

4) культурний та освітній обмін - розвиток культурних зв'язків та академічного обміну;

5) підтримка розвитку - участь у міжнародних програмах розвитку, надання технічної та консультаційної допомоги.


Саме в такій стратегічній рамці й варто рухатись.


Джерело: "The Gaze"

10 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page