top of page
  • Фото автораUnited Ukraine

Питання вступу до НАТО, насамперед, політичне, – Ігор Петренко


Інтегрувати лише частину території України (наприклад, лише ту, що після контрнаступу контролюватиме Київ), за аналогією до того, як спершу до НАТО вступила ФРН, а згодом підтяглася НДР – поганий шлях. Про це в коментарі для "Comments.ua" повідомив доктор політичних наук, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко.


"Саміт НАТО – топ-подія найближчого часу. Ми бачимо активну діяльність і нашого президента Володимира Зеленського, і наших дипломатів. Усього держапарату. Дуже багато зустрічей, багато візитів. І, безумовно, питання вільнюського саміту – на порядку денному".


На сьогоднішній день, зазначає експерт, відомо про 22 країни, які підтримують курс України в НАТО.


"Так, це декларативний момент, але при цьому – серйозний аргумент, який ми використовуватимемо, – вважає він. – Ключовим питанням залишається позиція США. Громадська думка там на боці того, щоб Україна отримала те, чого прагне від саміту – чітку перспективу набуття членства. Про це вже не раз говорив Зеленський, наголошуючи на важливості почути на саміті, що після війни Україна точно стане членом НАТО. Так, це не запрошення, але дуже важливий сигнал. Другий момент – гарантії безпеки до моменту вступу до НАТО. Ми чудово розуміємо, що рф навіть після закінчення війни продовжуватиме створювати певну дестабілізацію, можливо, створюючи нові осередки військового тиску. Аби не пустити Україну до НАТО. Тому нам потрібні гарантії. Щоб ціна будь-якої агресії була дуже високою для того, хто її не зупинить чи спробує розпочати знову".


Плюс, продовжує експерт, ми переконуємо партнерів, що нам не потрібний ПДЧ (План дій членства в НАТО), а якийсь особливий – прискорений – шлях. Подібний до того, що менш ніж за рік пройшла Фінляндія. Як проходить зараз Швеція.


"Питання вступу до НАТО, насамперед, політичне. Готовність України у військовій компоненті вже ні в кого не викликає сумніву. На сьогоднішній день наша армія є однією з найбільш боєздатних та великих на Європейському континенті, а можливо й у світі. Окрім унікального досвіду, наші воїни мають тепер ще й західне озброєння з досвідом його застосування в умовах реальних бойових дій, а не просто на полігонах, як це практикується в багатьох країнах НАТО. Мати у своєму складі таку силу – серйозна підмога для самого Альянсу. З яким Україна співпрацює фактично з часів здобуття незалежності, беручи участь фактично у всіх навчаннях та операціях НАТО. А зараз наша військово-технічна кооперація досягла небувалих розмірів", – наголошує Ігор Петренко.


Так, зазначає він, є певні проблемні моменти, до яких апелюють наші партнери. Вказуючи на питання з корупцією тощо.


"Але давайте подивимося на інших членів Альянсу. Що в Албанії, Чорногорії, Болгарії немає корупції? Так що такі претензії, по суті, не є суттєвими, оскільки на корупцію в інших країнах при їхньому прийомі в НАТО, так само як і в блоці, заплющуються очі. Це, звичайно, не означає, що Україна не повинна боротися з корупцією або виконувати інші зобов'язання, взяті на себе, – уточнює експерт. – Ми готові до цього, демонструючи своє прагнення і в НАТО, і в ЄС. Але це не повинно бути непереборною перешкодою. Тим більше на фоні росії, що слабшає і продовжує слабшати, на яку все менше при ухваленні тих чи інших рішень оглядаються країни-члени НАТО".


На думку Ігоря Петренка, ми маємо вікно можливостей, коли ми можемо нарешті стати повноправним членом Альянсу. Політика відчинених і напіввідчинених дверей показала свою неспроможність. Фактично дає привід рф до створення зон дестабілізації.


"Якщо країни НАТО справді хочуть захиститися від гіпотетичної для них російської агресії, Україна має точно стати членом НАТО. Мені здається, це розуміння, як розуміння справедливості наших очікувань, озвучених президентом України, знаходить все більший відгук у членів Альянсу. І є надія, що саміт виявиться позитивним для нас. І з погляду сигналів, які очікуємо, і щодо військової допомоги, а також нових форматів, про які говорив Столтенберг", – прогнозує експерт.


Він упевнений, що інтегрувати лише частину території України (наприклад, лише ту, що після контрнаступу контролюватиме Київ), за аналогією до того, як спершу до НАТО вступила ФРН, а згодом підтяглася НДР – поганий шлях.


"Україна ніколи не відмовиться від своїх територій. І тут буде більше викликів для Альянсу, – вважає Ігор Петренко. – Саме прискорене надання ВСІЙ Україні необхідної військової допомоги для звільнення ВСІХ територій – це те, чого ми хочемо, насамперед".


Відповідно, зазначає експерт, потрібні далекобійні ракети (ті ж ATACMS), більш предметні рішення щодо прискорених поставок нам винищувачів F-16. Є певні пробуксування, які важливо дозволити.


"З огляду на те, яку колосальну підготовчу роботу проведено керівництвом України (глава держави, Офіс президента, МЗС, Кабмін загалом) з нашими партнерами напередодні саміту, як у цьому ж напрямку працювали наші найближчі союзники (Польща, країни Балтії, низка інших), є надія почути спільний голос країн НАТО. Проукраїнський унісон. Є, звісно, такі складні країни, як Угорщина. Але вона радше голосно кричить, ніж багато робить. Адже зрештою приймає рішення, яких дотримується більшість, – наголошує Ігор Петренко. – Важливим у цьому ракурсі був і голос Туреччини, яка пригальмувала шлях Швеції до НАТО. І тут приємно було почути від президента Ердогана під час вчорашньої спільної прес-конференції з Зеленським, що Україна заслуговує на членство в НАТО".


Джерело: "Comments.ua"

5 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page