top of page
  • Фото автораUnited Ukraine

Вступ України до НАТО — це питання не самоцілі, а безпекової інфраструктури, - Ігор Петренко

Найголовніше — розірвати “гордіїв вузол” зв’язки вступу України до НАТО з поведінкою Путіна та його заявами. Про це  в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт аналітичного центру «Об’єднана Україна», доктор політичних наук Ігор Петренко.


За його словами, формулювання про те, що для вступу до НАТО Україна має виконати низку умов, не наповнене змістом, умови абсолютно не окреслені.


“Оскільки, припустимо, ПДЧ передбачає певні кроки, які має зробити держава на відповідність критеріям. Це певні й зміни політичного характеру, оскільки Альянс — це не тільки військовий союз, але військово-політичний. Але поки що ми не просунулися в тому, щоб визначити ці умови. І виходячи з того, що немає чіткості формулювання, якраз і формується ця група, яка напрацьовуватиме свої пропозиції, виноситиме їх на розгляд країн, держав, і, звісно ж, тільки країни-члени Альянсу ухвалюватимуть рішення”, — сказав Петренко.


І, вважає він, буде крок уперед, якщо на Вашингтонському саміті НАТО в липні цьогоріч Україна отримає перелік умов, які мають бути.


“Але просто перелік умов — цього мало. Найголовніше — розірвати “гордіїв вузол” зв’язки вступу України до Альянсу і поведінкою Росії, Путіна, його заяв тощо. А це не так просто зробити, оскільки небезпеки залишаються, є внутрішні дискусії в різних країнах. Хтось хотів би, щоб ситуація не змінювалася: “Ось нас не чіпають, ну і слава богу, так має і залишатися. А розширення може призвести до певних негативних наслідків”, — каже доктор політичних наук.


Плюс важливим є питання ще й геополітичної кон’юнктури, виборів, які відбуватимуться в тих же США.


“Ми ж знаємо прекрасно ставлення того ж Трампа до Альянсу. Тут теж можуть бути різні нюанси. Тому вироблення зараз цих умов і їхнє закріплення — це все ж певна гарантія певних політичних змін, які можуть відбуватися. Але очевидно, що ці умови — це не тільки те, що має зробити Україна. Це питання загалом безпекової кон’юнктури. Припустимо, закінчення війни. Що ми вважатимемо закінченням війни? Як ми розв’язуватимемо питання невиходу України в якомусь доступному для огляду майбутньому на кордони 1991 року, в питанні Криму, Донбасу чи ще чогось. Усі ці моменти потрібно буде обговорювати і проговорювати формулювання, які будуть записані в тих домовленостях, яких ми можемо досягти. Тому завдання цієї групи полягає у внесенні ясності в чинний момент”, — розповів Петренко.


Він наголосив, що Україна просунулася у своїй інтеграції до НАТО, у військовій частині багато в чому відповідає стандартам НАТО. Плюс має колосальний досвід, дуже потрібний для інших членів Альянсу. Також Україна має велику допомогу з боку членів Альянсу, яку отримує в межах “Рамштайну”, двосторонньої допомоги тощо.


“Це теж усе можна буде розглядати як певні умови. Передумови, які вже зараз мають вибудовуватися. Тому тут потрібна чіткість і ясність у цьому питанні, і цим і займатиметься група. І ще найважливіший момент роботи групи — питання того, як сприймати Росію, як відійти від прив’язки дій Росії і вступу України до Альянсу. Оскільки це завжди, по суті, сигнал Путіну, що зупинятися не треба, оскільки, якщо він зупиниться, то Україна стане членом Альянсу. А посил має бути інший — що б не робив Путін, Україна все одно стане членом Альянсу”, — вважає доктор політичних наук.


Плюс, нагадав він, ведуться ще різні дискусії щодо вступу України до НАТО в обмін на території.


“Усе це потрібно зважувати і дивитися на загрози, які стають і перед Альянсом. Плюс перед повномасштабним вторгненням Росії до України в Альянсу було багато різних дискусій і була певна криза. Зараз Альянс набагато згуртованіший, і це потрібно теж використати і підтримати. І сьогоднішня ситуація певною мірою унікальна. Тому потрібно використовувати всі можливі формати для того, щоб ми могли просунутися в цьому питанні. Ми і так, у принципі, рухаємося досить швидко, як у питанні інтеграції до Європейського Союзу, так і в нашому зближенні з НАТО”, — підсумував Ігор Петренко.


Джерело: "FREEДОМ"


5 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page