top of page
  • Фото автораUnited Ukraine

Україна продовжує діалог щодо створення спеціалізованого трибуналу для розслідування злочинів рф


Доктор політичних наук, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко вважає надзвичайно актуальним оголошене Президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн рішення про створення в Гаазі центру, який займатиметься злочинами російської агресії в Україні. Про це експерт повідомив в коментарі для "Сomments.ua".


"Україна з початку повномасштабної російської агресії почала активно займатися кооперацією із закордонними партнерами для правильної фіксації всіх злочинів, які скоюють росіяни у цій війні. У тому числі військових злочинів. Багато зроблено з боку Офісу генпрокурора. Відбулося залучення прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) Каріма Хана, правоохоронних органів та спеціалістів з інших країн. Було створено комісії, групи, які всім цим займалися. Відбувалася і відбувається фіксація російських злочинів в Україні. Усі докази оформлюються правильно, щоб ні в кого не було можливості маніпулювати їхньою спроможністю", – розповів експерт.

При цьому, продовжив він, слід розуміти, що військові злочини (гвалтування, вбивство, мародерство тощо) розслідуються як правоохоронними органами України, так і МКС. Тобто робота йде і в ракурсі українського національного законодавства, і на міжнародному рівні.


"Але й інший аспект – злочини агресії з боку рф. І тут уже йдеться про притягнення до відповідальності посадових осіб. У тому числі тих, хто користується т.зв. "функціональним імунітетом". Це президент, міністри. І злочин агресії теоретично може розглядати МКС. Але тоді мали б ратифікувати Римський статут і Україна, і росія. Чого не зроблено. Відповідно, МКС розслідувати злочини рф у ракурсі агресії – не може", – пояснює Ігор Петренко.


Ще один орган, який міг би провести подібне розслідування та винести потім вердикт, – це ООН. Має бути рішення його Радбезу щодо створення спеціалізованого трибуналу. "Але ми чудово розуміємо, що у зв'язку з тим, що рф має там право вето – це глухий шлях. І навіть якщо її вдасться якимось чином звідти видавити – це час… До того ж постпредом Ради безпеки ООН залишиться Китай, який має "особливу думку". Тому, – зазначає експерт, – Україна та партнери обрали третій шлях – створення спеціалізованого трибуналу шляхом підписання міжнародного договору. Можливо широкого, за участю як організацій, так і конкретних країн".


За словами Ігоря Петренка, вже проведено експертні консультації, наразі триває діалог на рівні двосторонніх міжурядових переговорів з різними країнами – для того, щоб вони долучилися до цього договору. На основі якого і створюватиметься спеціалізований трибунал, який розслідує саме злочини агресії. Вищий рівень. Для притягнення до відповідальності особисто Путіна та його оточення.


"Військові злочини стали можливими саме через ухвалення рішення про агресію. Потім так важливо притягнути до відповідальності саме тих, хто спланував напад на Україну та дав йому "зелене світло". І центр, який займається злочинами російської агресії в Україні, який створять у Гаазі і про який говорить Урсула фон дер Ляєн, – це також один із додаткових механізмів. Він допоможе краще зафіксувати військові злочини, а також – формувати коаліцію країн для створення спеціалізованого трибуналу з метою покарання найвищої військово-політичної верхівки рф. Ряд винуватців у військових злочинах вже притягнуто до відповідальності. Хтось засуджений в Україні, хтось поки що заочно. Але масштаб розслідувань та вердиктів з боку судових інстанцій має бути максимально широким, – упевнений експерт. – Щоб кожен військовий рф розумів – рано чи пізно доведеться відповідати за все, що вони творили в Україні".


Джерело: "Сomments.ua"

74 перегляди0 коментарів

Comments


bottom of page