top of page
  • Фото автораUnited Ukraine

Привид нового світового порядку, - Антон КучухідзеТой факт, що переговори між керівниками Китаю та США проходили на території США, а не нейтральної країни, свідчить про зацікавленість КНР зберігати Status Quo у відносинах із Америкою. Про це пише Антон Кучухідзе, експерт Аналітичного центру «Об’єднана Україна», у своїй статті для The Gaze. З текстом статті можна ознайомитися нижче.


Відбулись важливі перемовини між Джо Байденом і Сі Цзіньпіном, весь світ споглядав за зустріччю двох світових лідерів. Важливо розуміти, наскільки принциповими були протиріччя між сторонами, чи вдалось досягнути якогось консенсусу в різних питаннях. Тому проаналізуємо наявність прогресу в питаннях глобальної безпеки, регіональних питаннях і стосовно українського кейсу.


По-перше, варто зазначити, що зустріч лідерів найбільш економічно потужних держав світу відбулась під час саміту Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС). Станом на сьогодні економіки 21 країни, що входять до АТЕС, виробляють понад 60% світового ВВП. На них припадає майже половина світової торгівлі. Прогнозується, що Азійсько-Тихоокеанський регіон буде найбільшим джерелом глобального зростання протягом наступних 30 років. Тож, домовленості, яких досягнуто під час саміту, матимуть вплив далеко за межами Азійсько-Тихоокеанського регіону. І ці домовленості точно мають як суто економічну, так і безпекову складову.


По-друге, той факт, що переговори між керівниками Китаю та США проходили на території США, а не нейтральної країни, свідчить про зацікавленість КНР зберігати Status Quo у відносинах із Америкою і готовність до того, що досягнення компромісів щодо важливих для обох країн питань матиме вищий за ескалацію конфліктів пріоритет у взаємовідносинах двох держав.


По-третє, проведення саміту АТЕС саме зараз, коли вже фактично йдуть передвиборчі перегони в США і чинний президент Джо Байден демонструє готовність йти на другий термін, ставить перед його адміністрацією амбітне завдання: довести всьому світові, що під керівництвом Президента Байдена – America Great Now (Америка Велика вже сьогодні), а не десь там, у майбутньому, і зберігатиме цей статус і надалі під час його можливого другого терміну. Щоб це стало очевидно і прихильникам, і опонентам президента-демократа, важливо продемонструвати щось настільки суттєве і наочне, щоб сперечатися з цим було неможливо.


Щодо економічної політики, то як зазначив Президент США у своїй вітальній промові під час відкриття саміту АТЕС, з початку роботи його адміністрації компанії з Азійсько-Тихоокеанського регіону інвестували у Сполучені Штати понад 200 мільярдів доларів. Це історичні інвестиції, які створили буквально десятки тисяч добре оплачуваних робочих місць. А загалом, з початку президентського строку Байдена було створено 14 мільйонів робочих місць по всій Америці в галузях, які визначатимуть майбутнє світу: напівпровідники, електромобілі, акумулятори, критичні матеріали, водневі хаби та інші критичні та нові технології.


Позиції США та Китаю щодо війни в Україні та інших конфліктів

Записати на свій рахунок щонайменш три перемоги: вирішення тайванської кризи, забезпечення перемоги України у війні з Росією та припинення чергової арабо-ізраїльської війни – це саме ті амбітні цілі, досягнення яких може зробити позицію представника Демократичної партії на наступних президентських виборах в США непереможною.


За підсумками перемовин із китайським лідером Сі Цзиньпінем Президент США зазначив, що Сполучені Штати завжди будуть відстоювати свої інтереси, свої цінності, а також своїх союзників і партнерів, та наголосив на тому, що світ очікує від США і Китаю відповідального управління конкуренцією, щоб не допустити її переростання в конфлікт, конфронтацію або нову холодну війну.


В офіційній заяві Білого Дому йдеться про відновлення американо-китайських контактів на високому рівні між військовими, а також проведення переговорів з координації оборонної політики і засідань в межах американсько-китайської військово-морської консультативної угоди.


Президент Байден підтвердив, що Сполучені Штати разом із союзниками та партнерами й далі підтримуватимуть оборону України проти російської агресії, щоб забезпечити вихід України з цієї війни як демократичної, незалежної, суверенної та процвітаючої країни, здатної стримувати та захищати себе від майбутньої агресії.


Щодо конфлікту між Ізраїлем та ХАМАСом, Президент підтвердив підтримку США права Ізраїлю на захист від тероризму та наголосив на важливості того, щоб усі країни використовували свій вплив для запобігання ескалації та розширенню конфлікту. Також він заявив, що Сполучені Штати готові працювати разом із КНР над вирішенням транснаціональних викликів, таких як безпека в галузі охорони здоров'я та боргове і кліматичне фінансування в країнах, що розвиваються, і на ринках, що формуються.


Обидва лідери домовилися, що їхні команди продовжуватимуть дипломатичні зусилля та взаємодію на високому рівні, включно з візитами в обох напрямках та постійними консультаціями на робочому рівні у ключових сферах, зокрема у торговельно-економічній, фінансовій, у сфері контролю над озброєннями та нерозповсюдженням зброї, забезпечення експортного контролю, політичного планування, сільського господарства та з питань, пов'язаних із людьми з інвалідністю тощо.


Зі свого боку, коментуючи підсумки перемовин між лідерами Китаю і США, представник Міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін зазначила, що офіційний Пекін не змінить своєї позиції щодо війни Росії проти України у зв'язку з переговорами Президента США Джо Байдена і голови КНР Сі Цзіньпіна. «Під час переговорів відбувся обмін думками з міжнародних і регіональних питань, що становлять спільний інтерес, таких як «українська криза» і «ізраїльсько-палестинський конфлікт», – сказала Мао.


Вона зазначила, що позиція Китаю щодо воєн в Україні та на Близькому Сході є чіткою і послідовною. «Ми завжди стоїмо на боці чесності і справедливості, прагнемо сприяти миру і переговорам, а також деескалації ситуації», – наголосила дипломат.


Загалом наявність або поглибленість протиріч між США та Китаєм може слугувати фактором аналізу, для того щоб розуміти, чи швидко вдасться врегулювати конфлікти або протиріччя, які існують між партнерами цих двох потужних держав у різних регіонах світу. Тому особливої уваги потребують питання безпеки і економічної тематики, адже саме через економіку відбувається неполітична, але все ж підтримка Китаєм агресивної політики РФ проти України. І, як зазначив у своєму коментарі для французького видання «Le Monde» Президент України Володимир Зеленський, зустріч американського президента Джо Байдена та лідера Китаю Сі Цзіньпіна у Сан-Франциско була корисною для України.


Джерело: "The Gaze"

13 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page