top of page
  • Фото автораUnited Ukraine

Роль Північної Європи в протидії російській агресії, - Антон Кучухідзе


Україна готова до співпраці та зробить все можливе, щоб зміцнити відносини з країнами Північної Європи. Про це у своїй статті для The Gaze пише Антон Кучухідзе, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна". З текстом статті можна ознайомитися нижче.


Навесні нинішнього року військово-політична мапа світу суттєво змінилася. 4 квітня 2023 року – у день 74-ої річниці створення НАТО – сталася знакова подія, яка знаменує початок тектонічних зрушень у світовій геополітиці та новітній історії північного регіону Європи. Фінляндія офіційно стала 31-ою країною-членом Альянсу. Урочиста церемонія відбулась у Брюсселі, де замайорів фінський прапор.


Це був суттєвий удар по зовнішній політиці Російської Федерації, яка базувалась на тому, щоб домовитись із НАТО про невтручання у агресивні плани Кремля. Але все сталось навпаки: повномасштабна війна проти України призвела до того, що замість фінляндізації НАТО відбулась НАТОізація Фінляндії. І Альянс впритул підійшов до кордонів Російської Федерації, втіливши в життя найбільший страх Кремля.


Швеція також проявляє інтерес до вступу в НАТО і є, найімовірніше, наступним кандидатом у країни-члени. Коли це відбудеться, баланс сил у регіоні Балтії та Скандинавії остаточно зміниться на користь Альянсу. У разі вступу Швеції в НАТО, країна стане важливим партнером для Альянсу в підтримці безпеки та стабільності в регіоні.


Військово-технічна підтримка країн Північної Європи


Обсяги отриманої допомоги, яку чи не з першого дня повномасштабної агресії Російської Федерації надають Україні Фінляндія, Норвегія, Данія, Швеція та Ісландія, свідчать про системну підтримку з боку урядів цих країн.


Так, наприклад, загальна вартість наданої Фінляндією Україні допомоги становитиме близько 1,3 млрд євро. А прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо під час недавнього візиту до України анонсував черговий, 18-й пакет оборонної підтримки на суму 94 млн євро, що передбачає надання важкого озброєння та боєприпасів.


У липні цього року Норвегія ухвалила рішення про збільшення розміру фонду військової допомоги для України з 2,5 млрд крон (240 млн доларів) до 10 млрд норвезьких крон (майже 930 млн доларів) на 2023 рік. Окрім того, міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам повідомив, що Норвегія передасть на потреби української армії 1000 малих розвідувальних БПЛА Black Hornet. Вартість цієї початкової поставки, яка оцінюється приблизно в 90 мільйонів норвезьких крон (9,3 млн доларів. Того ж дня у прес службі оборони Норвегії оголосили, що Україна отримає ще дві системи ППО NASAMS.


Норвезькі ЗМІ повідомляють, що під час візиту прем’єр-міністра Норвегії Йонаса Гара Стьоре до Києва, де він зустрівся з Президентом України Володимиром Зеленським, було погоджено рішення про надання Україні легких багатофункціональних винищувачів F-16.


Норвегія стане третьою країною після Нідерландів і Данії, яка оголосить про подібні рішення щодо літаків F-16. Також уряд Норвегії погодив передачу Україні обладнання для розмінування. Зокрема нам передадуть портативні комплекти для знешкодження вибухонебезпечних предметів і технічні вибухові заряди. Програма допомоги фінансується з фонду «Ненсена» та розрахована на п’ять років. Бюджет програми становить майже 7 млрд євро.


Зі свого боку уряд Данії готовий надати пакет військової допомоги Україні на 1,3 млрд датських крон (понад 170 млн євро). Пакет включатиме: ракети протиповітряної оборони, машини для розмінування та кошти на закупівлю артилерійських боєприпасів для підтримки української визвольної боротьби. Окрім того, Данія разом із Нідерландами безкоштовно передадуть Україні винищувачі F-16.


Прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен заявила, що її країна надасть 19 літаків. У данському Міноборони зазначили, що згодні передати винищувачі у тісній співпраці зі США та іншими партнерами, коли будуть виконані умови для такої передачі. Зокрема, коаліція з 11 країн почне навчати українських пілотів пілотувати винищувачі F-16 у серпні 2023 в Данії. Оскільки саме Данія та Нідерланди очолюють міжнародні зусилля з підготовки пілотів, а також допоміжного персоналу, обслуговування літаків і, зрештою, забезпечення постачання F-16 Україні під час її війни з Росією.


Парламент Швеції нещодавно ухвалив рішення про збільшення військової допомоги Україні. Так, уряду було надано право передати Україні військову техніку та запасні частини до неї на суму не більше 1,1 мільярда шведських крон, а також боєприпасів та компонентів для боєприпасів, мін та розмінувального обладнання, транспортних засобів на суму 2,15 мільярда шведських крон. Окрім того, шведський парламент вирішив надати уряду можливість продати США обмежену кількість ракет класу «повітря-повітря» типу Rb 99 (AMRAAM) для подальшої передачі Україні, аби зміцнити українське ППО.


У травні поточного року Уряд Ісландії оперативно відреагував на прохання України щодо збільшення потужностей для транспортування палива, придбавши десять бензовозів для Збройних сил України.


Розширена геополітика Північного регіону.


Країни Північної Європи були одними з найактивніших щодо підтримки України. Фактично геополітична концепція швидкого реагування і стримування російської загрози від Лондона до Анкари, разом із Північною Європою показала свою ефективність.


Відповідно, історія розширення Альянсу на північ Європи лише починається з членства Фінляндії в НАТО. Вона матиме продовження, зокрема у більш тісних двосторонніх зв’язках із військового співробітництва між новими членами Альянсу та країнами-кандидатами до нього зі Сполученими Штатами.


З початку року офіційні особи Фінляндії та США робили заяви щодо початку перемовин з приводу розміщення військових баз США на Фінляндії. Подібні переговори йдуть також зі Швецією та Данією.


Нагадаю, що менш ніж за рік до повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну, а саме у квітні 2021 року, Сполучені Штати та Королівство Норвегія уклали Додаткову угоду про співпрацю в галузі оборони (SDCA). SDCA описує правовий статус збройних сил США в Норвегії та надає збройним силам США повноваження для доступу до певних норвезьких об’єктів і проведення заходів для взаємної оборони. Подібні двосторонні угоди є додатковою запорукою ефективної протидії російській військовій загрозі для членів Альянсу.


Тому співпраця з країнами Північної Європи, зокрема з Фінляндією та Швецією, є важливою для України, оскільки вони є нашими партнерами в підтримці безпеки та стабільності в регіоні, а також у підготовці України до вступу в НАТО.


Україна готова до співпраці та зробить все можливе, щоб зміцнити відносини з країнами Північної Європи.


5 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page