top of page
  • Фото автораКущ Олексій

Ймовірно, Мінфін України почне нарешті переговори про списання і реструктуризацію держборгу

Скільки я про це писав, при чому на різних рівнях, публічному і непублічному!


Можливо, крига скресла.


На мій погляд, стартові умови реструктуризації мають бути такими:


1. Списання мінімум 50% боргу.

2. Реструктуризація решти 50% боргу не менше, ніж на 15 років.

3. Зниження ставки за купоном до 2-3%.


Можна і до ставок LIBOR або EURIBOR - вони зараз 5,8 і 4,2%, але матимуть тенденцію до зниження. Тут важливо зафіксувати, що не більше початкової ставки.


Щодо суті самої реструктуризації: потрібно починати одночасно переговори як із Лондонським клубом (приватні кредитори), так і з Паризьким (кредитори - держави і міжнародні фінансові організації, зокрема МВФ).


Щодо внутрішнього боргу.


Необхідно проводити реструктуризацію і часткове списання величезного боргу Мінфіну перед НБУ (репрофайлінг) і держбанками (конверсійні облігації, як у 1999-му році) - а проблему ліквідності держбанків вирішувати за допомогою рефінансування НБУ.


Не варто чіпати лише борги Мінфіну перед фізичними особами - резидентами.


Окрема тема - "плата за зростання" або ВВП-варанти ("імені Яресько").


Умови їхнього випуску внаслідок війни суттєво змінилися, і платити кредиторам 40% за відновлювальне зростання у 5% після падіння ВВП у 2022-му на 29% - це за межею.


На мій погляд - потрібно запропонувати кредиторам замість ввп-варантів звичайні єврооблігації України з терміном обігу 15 років.


Будемо сподіватися, що Мінфін сформулює саме комплексний підхід в інтересах країни, а не власників держборгу, який купив його на інсайді за копійки в березні 2022-го.

16 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page