Російська пропаганда в Угорщині
Як відомо, уряд Угорщини залишається проросійським, а тому не дивно, що на території цієї держави легко поширюється російська пропаганда та діють проросійські медіа. Ми підготували підбірку новин з таких новинних ресурсів та оглянемо загальну тенденцію.
На сайті газети “Demokrata 30” з’явилася новина із заголовком “Так росія ділила б Україну”, у які стверджується, що “Новини про те, що Росія вже має готові плани поділу України, можна розцінити як чергову плутанину чи витік інформації для українців. Є серйозна підозра, що Київ хоче створити терор серед своїх союзників планом Кремля, щоб отримати ще більше зброї та іншої підтримки. Але очевидно, що Україна навряд чи зможе відновити свої довоєнні кордони. Заплутаний випадок торкається і Закарпаття – про це пише Magyar Hírlap.”
Ми спостерігаємо чергове виправдання рф (стверджується, що подібна інформація це лише “плутатина”. Вже сам читач може зробити висновок про те, що росія не має таких намірів, а це лише непорозуміння між державами. Від намірів рф відводить і припущення, що Київ використовує таку інформацію для отримання ще більшої підтримки. Формується контраст: рф всього лише жертва плутанини, а Україна – ненажерлива держава, яка прагне ще більше допомоги.
У цій новині угорське медіа спробувало також спростувати бажання отримати Закарпаття до складу своєї території: наче б то путін говорив зовсім інше, і поділити землі західної України між різними державами не входить в його плани. Тим самим фокус уваги знову переводиться на Україну: ця новина є неправдивою (а значить діє на руку Києва), оскільки путін казав зовсім інші речі.
На тому ж новинному ресурсі, виходила новина про Зеленського та його критику всередині країни. Зокрема, медіа пише, що “«Зеленського могли вбити кілька місяців тому через його нещодавні заяви щодо Криму», – заявив нардеп Артем Дмитрук у своєму Telegram-каналі.” (маються на увазі заяви про повернення Криму “дипломатичним шляхом” на інтерв’ю Fox News).
По-перше, ми бачимо, що цитується депутат-втікач Артем Дмитрук. Наскільки достовірними є його заяви, якщо він отримав підозру про напад на військового та оголошений у міжнародний розшук? Очевидно, що він буде працювати на дискредитацію України та українського керівництва, а значить новина першопочатково є політично упередженою. По-друге, це думка окремої людини, яка не висвітлює ситуації в Україні. В новині немає думок інших людей або експертів, що свідчить про висвітлення новини лише з російської точки зору.
Ну і звичайно не забуваємо про ситуацію на фронті. “Demokrata 30” стверджує, що “Російська армія зайняла селище Копанки Харківського повіту, повідомило у вівторок московське Міноборони.”
Посилатися на Міністерство оборони воюючої держави – справа не надійна та показує, до якої сторони тяжіє медіа. Спростувати подібну заяву нескладно: достатньо лише зайти на сайт DeepState.
Як ми бачимо, село Копанки ще не захоплене, а частина його території залишається невизначеною.
Так само про війну з боку росіян говорить ресурс “Vadhajtasok”. До прикладу, новина про російське ППО, яке збило 8 балістичних ракет України. Заявляється, що “Крім того, оперативно-тактична авіація, ударні безпілотники, ракетні групи та артилерія завдавали ударів по військових аеропортах, енергетичних об’єктах, що забезпечують роботу українських НВК, зосередженню живої сили та техніки ЗСУ в 138 районах, додали у військовому відомстві, передає РІА Новини.”
Ми так само не бачимо позицію іншої сторони, є посилання лише на явно проросійські ресурси та не дотримані принципи об’єктивної журналістики. Новина не висвітлює росію як агресора та висвітлює війну у правильному ключі: до прикладу, що армія рф вражає лише військові об’єкти, як тут і сказано.
Російські наративи простежуються і у висвітленні новин про Європу. Медіа “EconomX” випустили новину з таким заголовком: “На нас чекає жорстоко холодна зима, Європа може залишитися без запасів газу”. Суть новини, як написав сам ресурс така: “Європа готується до найхолоднішої зими з початку війни в Україні, що становить серйозний енергетичний ризик для регіону. З одного боку, запаси газу можуть швидко скорочуватися, а з іншого боку, холодна погода збільшує ймовірність зростання вартості енергії. Це тільки ускладнюється закриттям українського транзиту в січні.”
Це типовий приклад російських наративів у Європі. Іде залякування населення підвищення ціни на енергію та тим, що компенсувати опалення буде нічим, оскільки запаси газу скорочуються. Тим самим само собою напрошується заклик до “нормалізації” відносин з росією, а відповідно і капітуляції України. Прийом з “жорстокими холодними зимами” для Європи росія застосовує вже багато років як для зовнішньої аудиторії (нагнітання ситуація, насадження атмосфери страху”), так і для внутрішньої (ідея “величної” росії та її незамінність для Європи).
Медіа “Vadhajtasok” також не забуло про Європу. Тому була написана новина із заголовком “У Німеччині людей закликають створювати укриття у своїх підвалах і гаражах”. Насправді, якщо ми зануримося у цю статтю, то побачимо, що в Німеччині лише іде перепис укриттів та бункерів, які можуть слугувати укриттями. Ми не бачимо в цій статті нічого проросійського. Проте тегами до новини виступають #ядернавійна. Цей тег та характер заголовку свідчить про спробу залякати жителів подальшою ескалацією війни та початком ядерної, яка зачепить і Європу. Це ні що інше, як робота на російську пропаганду: щоб не допускати ескалації, варто “нормалізувати” стосунки з рф та піти їй на поступки.
Російська пропаганда в росії
Вибори в Румунії
Тепер перейдемо до висвітлення однієї з найгарячіших тем тижня – виборів в Румунії. Нагадаємо, за результатами першого туру президентських виборів лідирує проросійський кандидат Келін Джорджеску, який не має власної партії та переважно проводив свою кампанію в соціальних мережах, а саме TikTok. Буде применшенням сказати, що такий результат неочікуваний. Жодні аналітики та соцопитування не прогнозували Келіну лідерські позиції, під сумнів ставилися навіть його можливості проходження до другого туру. Однак маємо результат, тож подивімося, що про це пишуть російські новинні ресурси.
25 листопада у виданні “российская газета” вийшла стаття під назвою “Шок и политическое землетрясение: Как в ЕС восприняли выборы в Румынии”, у якій досить правильно наведені результати та висвітленні цифри. Однак, російська пропаганда майстерно вбудовується в актуальний новинний контекст при цьому продовжуючи маніпулювати та перекручувати факти. Наприклад, наведемо цитату: “Джеорджеску свой успех назвал удивительным пробуждением румынского народа. Эксперты отмечают, что результаты первого тура способны серьезно изменить политический ландшафт Румынии и демонстрируют протест и даже восстание против истеблишмента. Вся либеральная, пронатовская и проеэсовская политическая тусовка Румынии провалилась на президентских выборах."
Найцікавішим для нас тут є улюблена стратегія російської пропаганди з розробки зовнішнього ворога, а саме страшної "євробюрократії". "Повстання проти істеблішменту", "проєесівська тусовка" ніби ставить знак рівності між національними інтересами та антизахідною позицією. І як результат вибори намагаються нам подати як логічний та як прямий наслідок "втоми від західного диктату". З Джеорджеску ж майстерно робиться образ народного обранця, що в сумі з цитатами про "пробудження" румунського народу має створювати враження масового руху. Тобто ми бачимо, що російська пропаганда в черговий раз активно продовжує просувати свій наратив про "кризу західної демократії", паралельно пропонуючи “дружній” світ російського авторитаризму.
Тепер детально розглянемо другу цитату з цієї ж статті: “Традиционно уже пошли вбросы о "российском вмешательстве" в выборы - как всегда, евробюрократия пытается найти виноватых, когда не хочет признавать выбор независимого народа, уставшего от западного диктата.”
У відповідь нагадаємо, що на 28 листопада вже заплановане засідання Вищої ради національної оборони Румунії. У фокусі засідання - обговорення можливих загроз втручання у виборчий процес країни через підозрілі дії, спричинені державними та недержавними кіберсуб'єктами. Ще до цього за кілька днів служба розвідки Румунії почала відстежувати підозрілу діяльність на території країни, з особливим акцентом на рф. Було спрогнозовано, що в інтересах росії використовуються структури, які можуть вдатися до маніпуляції та підтримки конкретних кандидатів. З огляду на велику кількість нещодавніх новин про втручання росії у вибори Молдови, Грузії та США підозри розвідки Румунії видаються суттєвими. Ми будемо чекати підтвердження, однак, як показує практика, чим активніше росія кричить про свою невинуватість, тим більша її вірогідність.
Рубль
Повідомляється, що рубль продовжує демонструвати негативну динаміку та вже зафіксовані найнижчі показники падіння з моменту введення санкцій після повномасштабного вторгнення. Схоже, що санкції нарешті показують результати впливу на російську економіку.
Так EADaily пише, що курс євро на валютному ринку Forex досяг нового максимуму з березня 2022 року, перевищивши позначку в 120 рублів. За інформацією, за останній час європейська валюта зросла на 8.95% до 120.57 рубля, а з початку тижня зростання курсу євро склало 10.9%, а з початку листопада - 13.8%. Попередній рекордний курс євро був зафіксований у березні 2022 року.
Цифри дійсно коректні та ніякі маніпулятивні кроки не допоможуть російській пропаганді приховати ситуацію, яка є критичною. “московский комсомолец” пише, що “Рубль показал рост после заявления ЦБ. Рубль растет на фоне решения ЦБ о прекращении покупки валюты.” Давайте ж розберемося що там з інфляцією насправді. Найголовніше - ціни в супермаркетах вже неймовірно злетіли та продовжують зростати. І незважаючи на спроби росії повпливати на ситуацію, схоже, що запустився невідворотній процес та інфляція тільки прискорюється. Зокрема, за останні числа листопаду індекс споживчих цін у росії додав 0,36%, а загалом від початку року зріс на 7,8%. Як результат дехто з росії вже прямо говорить про катастрофічну ситуацію та не намагається її приховувати. Так Суворов зазначає: “Новый «инфляционный шок» принесет экономике обвал рубля.”
Орєшнік
Однією з найяскравіших новин тижня є інформація про наче нову російську розробку, а саме гіперзвукову балістичну ракету. Давайте розберемося.
“российская газета” пише: “росія створила нову гіперзвукову ракету “Орєшнік”. За словами російських науковців, для неї розробили спеціальний матеріали, який витримує температуру у 2000 градусів. Сама ракета має дальність у 5500 км.”
Про яку саме нову гіперзвукову ракету зі спеціальних матеріалів йдеться не ясно, адже проєкт StopFake вже підтвердив, що на поширюваному пропагандистами відео насправді ракета «Союз-2.1а». Це підтверджується відео, де чітко видно «космічну медузу» (специфічний слід у небі) характерний для космічної ракети. Побачити це можливо лише тоді, коли Сонце не освітлює поверхню Землі, проте деякі його промені підсвічують інверсійний слід від ракети. Це чітко видно на картинці. Очевидно, що російська пропаганда грає на відчутті страху від невідомості та створити максимальний ефект від від запуску балістичної ракети «Орєшнік».
Comments