top of page
  • Фото автораAnton Kuchuhidze

Огляд міжнародної преси за 20 – 31 травня 2024 року

Цього тижня увага міжнародних експертів та засобів масової інформація була зосереджена головним чином на наданні дозволу Україні використовувати західну зброю для атак по військовим базам на території російської федерації. Наразі йдуть активні дебати між європейськими політиками з цього питання. Президент Франції Еммануель Макрон влучно заявив, що передача Україні далекобійної зброї, яка здатна вражати військові об'єкти на території росії, не є ескалацією конфлікту, адже ескалацію організовує лише москва.


У статті від The Wall Street Journal автор стверджує, що стратегія, яку адміністрація Байдена зараз нав'язує Україні, одночасно допомагає і гальмує військові зусилля. Контролюючи, що Україна може, а що не може атакувати американською зброєю, США зробили цю війну набагато довшою, ніж вона мала бути.


Отже, США надали росії величезний стратегічний притулок. Росіянам не потрібно турбуватися про наявність сил для захисту власного кордону, але вони можуть нападати, де і як їм заманеться. А Україна може стріляти в росіян лише після того, як росіяни добре підготуються до бою. Ця стратегія нерозумна.


Адміністрація Байдена побоюється, що путін піде на ескалацію, якщо Київ завдасть удару по російській території ракетами і безпілотниками, виготовленими в США. Але тут важливо взяти до уваги кейс із Кримом. Протягом перших двох років війни США також не надавали Україні нічого, що могло б досягти Криму. Згодом Україні були надані такі ракети. Українці використали ракети ATACMS для знищення російського військового корабля в Севастополі. Росіяни не пішли на ескалацію. І тому краще дати Україні все найкраще зараз, аби перемогти без побоювань ескалації.


У межах даного питання цього тижня Макрон дозволив Україні використовувати французькі ракети для ударів по військовим базам на території росії. Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що передача Україні далекобійної зброї, яка здатна вражати військові об'єкти на території росії, не є ескалацією конфлікту. Проте адміністрація Байдена все ще неохоче йде на будь-які подібні кроки – підхід, який союзники критикують як такий, що дає москві вирішальну перевагу на полі бою. Про це пишуть у Le Monde.


Окрім того, в Le Monde зазначають, що в межах двосторонньої угоди про безпеку Бельгія зобов'язується поставити Києву 30 винищувачів F-16 до 2028 року


Згідно з даними Bloomberg, Європейський Союз має намір розпочати переговори з Україною про вступ до блоку вже 25 червня. Майже всі 27 країн-членів підтримали початок переговорів.


Як відомо з різних джерел, нещодавно українське керівництво звернулося до адміністрації Президента США Джо Байдена з проханням допомогти визначити цілі в росії, по яких Київ міг би завдати удару власною зброєю. Україна також попросила США зняти обмеження на використання наданої американської зброї по військових об'єктах на території росії. Наразі прямо або опосередковано декілька країн-партнерів вже висловилися на підтримку України з цього приводу. Очікуємо позитивного рішенні і від США. Зі свого боку я вважаю, що Україні має бути дозволено як мінімум нейтралізувати військові об'єкти, з яких атакують Україну.

 США були настільки могутніми протягом тривалого часу, що забули, що означає вести екзистенційну війну. І вже точно забули, як її вигравати.


Стратегія, яку адміністрація Байдена зараз нав'язує Україні, водночас допомагає їй у воєнних діях і гальмує їх. Контролюючи те, що Україна може, а що не може атакувати американською зброєю, США зробили цю війну набагато довшою і більш руйнівною, ніж вона мала б бути. Адміністрація Байдена побоюється, що володимир путін піде на ескалацію, якщо Київ завдасть удару по російській території ракетами і безпілотниками з логотипом "Зроблено в США". Пан путін із задоволенням поширює такий страх. Він неодноразово погрожував ядерним армагедоном, якщо українці перетнуть ту чи іншу червону лінію. Проте він завжди відступав.

 Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що українським військам дозволено використовувати потужні крилаті ракети, які постачає Франція, для нанесення ударів по території росії за умови, що зброя буде використовуватися лише для знищення військових об'єктів, які обстрілювали Україну.


Ці коментарі, зроблені під час прес-конференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцем, з'явилися в той час, коли Україна та її європейські союзники почали тиснути на адміністрацію Байдена з вимогою послабити обмеження на використання західних озброєнь для нанесення ударів по російській території.

 У середу, 29 травня, Швеція пообіцяла надати Україні пакет військової допомоги у розмірі 13,3 мільярда крон (1,25 мільярда доларів), оскільки Київ бореться з численними затримками життєво важливої західної військової підтримки на третьому році війни з росією.


Скандинавська країна, яка офіційно вступила до НАТО в березні, передасть цілий ряд засобів, в тому числі літаки спостереження ASC 890, ракети середньої дальності "повітря-повітря" Rb 99 і артилерійські боєприпаси, а також усі свої бойові машини піхоти моделі 302.

 Києву слід дозволити "нейтралізувати" російські військові бази, з яких московські війська випускають ракети по Україні, заявив у вівторок, 28 травня, президент Франції Еммануель Макрон.


"Ми вважаємо, що ми повинні дозволити їм нейтралізувати військові об'єкти, з яких запускають ракети, звідки (...) атакують Україну", - сказав Макрон. Однак він підкреслив, що "ми не повинні дозволити їм торкатися інших цілей в росії, і, очевидно, цивільних об'єктів".


Його коментарі - під час державного візиту до Німеччини, під час прес-конференції разом з канцлером Олафом Шольцем - з'явилися на тлі зростаючих закликів дозволити Україні завдати удару по території росії, використовуючи зброю більшої дальності, що постачається Заходом.
У вівторок, 28 травня, на початку візиту українського лідера Володимира Зеленського Бельгія взяла на себе зобов'язання поставити Україні 30 винищувачів F-16 до 2028 року, щоб допомогти Києву боротися з російським вторгненням. Обіцянка була зроблена в рамках двосторонньої угоди про безпеку і довгострокову підтримку, підписаної Зеленським і прем'єр-міністром Бельгії Александром Де Кроо, останньої в низці подібних угод України із західними союзниками.

 Європейський Союз прагне розпочати переговори з Україною вже 25 червня про вступ до блоку, щоб підтримати моральний дух Києва, але поки що не може повністю подолати заперечення з боку Угорщини.


Майже всі 27 країн-членів підтримали початок переговорів під час засідання Ради з загальних питань, яке відбудеться в Люксембурзі 25 червня, за словами людей, знайомих з цим питанням.

 НАТО має послати сигнал, що воно буде стримувати "російський імперіалізм", і кожен крок на допомогу Україні допоможе йому в цьому, заявив у середу міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський. Військовий альянс збирається на цьому тижні, щоб обговорити підтримку Києва.


Раніше цього місяця президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю Reuters закликав союзників посилити допомогу і участь у війні, оскільки українські війська перебувають під зростаючим тиском на більш ніж 1000-кілометровій лінії фронту.

11 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page