top of page
  • Фото автораAnton Kuchuhidze

Огляд міжнародної преси за 16 – 20 січня 2023 року

Тиждень видався надзвичайно насиченим з точки зору актуалізації питання передачі західних танків Україні. Чи не кожне авторитетне міжнародне видання присвятило матеріал цій тематиці.


З аналізу багатьох джерел стає зрозуміло, що поступово розблоковується можливість передачі німецьких танків Україні. Фактично це підтверджує й офіційна німецька сторона у своїх заявах. Також активну позицію займає Польща, яка закликала передати 100 потужних танків.


Окрім військової тематики і передачі озброєнь, були ще матеріали щодо майбутнього членства України в НАТО. Думаю, багато оглядачів були здивовані тим, наскільки діаметрально протилежної позиції сьогодні дотримується колишній державний секретар Сполучених Штатів Америки Генрі Кіссінджер. На форумі в Давосі він зазначив, що нейтральний статус України більше не має жодного значення і сили, а також висловився за те, що членство України в НАТО абсолютно імовірне і може мати добрий результат. До цього також слід додати потужну підтримку самого Альянсу. Саме пан Столтенберг на тому ж Всесвітньому економічному форумі наголосив на потребі набагато збільшити номенклатуру озброєння, яке передають Україні, а також закликав до більшої оперативності в питаннях посилення обороноздатності нашої держави.


Ми бачимо, що українські сили оборони та безпеки й далі творять реальне диво на полі бою і багато міжнародних питань складаються на користь України. Ця ситуація вчергове підтверджує, що політичне майбутнє України сьогодні фактично вирішується на полі бою. Наскільки ефективними будуть наші військові операції, настільки сильнішою буде суб'єктність України і можливість досягати конкретних політичних результатів.


Ще деякий час тому ми чули від Президента Володимира Зеленського багато звернень і політичних заяв про необхідність надання Україні наступального і важкого озброєння. Цього тижня склалося враження, що тепер такими ж тезами говорять лідери європейських держав та інституцій. Тобто поступово відбувся перелом у відкритості західних партнерів до цього питання і до більш відкритої дипломатії щодо просування саме кейсу зі збільшення передачі озброєнь. Це вкотре підтверджує, що в 2023 році ні Президенту України, ні Міністру закордонних справ, ні Міністру оборони не доведеться в чомусь когось переконувати. Вже всі розуміють. З точки зору контент-аналізу комунікаційних матеріалів бачимо, що позиції між Україною та Заходом щодо передачі важкого озброєння зараз єдині, і це не може не радувати. Слідкуємо далі.


Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що веде переговори з союзниками щодо можливого постачання Україні важких танків, але попередив, що будь-які оголошення мають бути зроблені одночасно з іншими сторонами.


«Я завжди думаю про ситуацію, – сказав Шольц у вівторок в інтерв'ю головному редактору Bloomberg News Джону Міклтуейту. – Ми завжди діємо разом із нашими союзниками і друзями – ми ніколи не діємо самостійно».


Цього місяця, після угоди про відправлення 40 броньованих машин «Marder» і системи ППО «Patriot» в Україну як частини спільного зі США оголошення про поставку зброї, канцлер взяв тимчасову паузу. Після цього продовжились заклики щодо надання більш потужної зброї, такої як танки «Leopard».


Польща працює над тим, щоб переконати європейських союзників відправити одразу 100 танків для підтримки захисту України від російського вторгнення. Про це заявив прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.


Канцлер Німеччини Олаф Шольц сказав у вівторок, що він веде перемовини з союзниками щодо можливого постачання Україні важких танків «Leopard» німецького виробництва, але попередив, що будь-які оголошення мають робитись одночасно з іншими країнами.


Уряд Німеччини має можливість надати Україні десятки танків «Leopard», які могли б суттєво підвищити спроможність Києва. Дванадцять інших країн Європи мають танки «Leopard» у своїх арсеналах, але їм потрібно схвалення поставок танків Берліном.


Колишній держсекретар США Генрі Кіссінджер підтримав приєднання України до Організації Північноатлантичного договору (НАТО).


«До початку цієї війни, я виступав проти членства України в НАТО, бо боявся, що це почало би саме те, що ми бачимо тепер, – сказав пан Кіссінджер під час телезвернення на засіданні Всесвітнього економічного форуму в Давосі, Швейцарія. – Ідея нейтральної України в цих умовах вже не має значення. Я вважаю, що членство України в НАТО було би належним результатом».


«Британські джентльмени» знову зробили перший постріл. Вже перебуваючи в авангарді військової підтримки України, уряд Британії оголосив у суботу, 14 січня, про надання Збройним силам України «у найближчі тижні» 14 важких танків «Challenger 2». Це відбувається вперше для західної країни відтоді, як російські війська почали вторгнення на українську територію. Надання танків відображає «прагнення Великої Британії посилювати нашу підтримку України», – сказали в резиденції прем’єр-міністра на Даунінг-стріт після телефонної розмови між Прем'єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком і Президентом України Володимиром Зеленським.


До цього часу надання важких танків Україні було червоною лінією для західних союзників Києва, які вірили, що постачання такої потужної техніки могло призвести до ескалації у стосунках із москвою. Але інтенсифікація російських ударів, жертвами яких стає мирне населення, а також перспектива затяжної війни, якщо додаткова допомога не буде надана Україні, нарешті переконали кілька країн зробити цей крок. Крім Великої Британії, Фінляндія і Польща заявили, що готові відправити танки Україні.


Україні потрібно «суттєве збільшення» постачання зброї у ключовий момент російського вторгнення, і така підтримка є єдиним способом досягти обговореного мирного рішення. Про це заявив у середу генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.


Міністри оборони близько 50 країн і Організація Північноатлантичного договору (НАТО) у п’ятницю проведуть переговори на авіабазі Рамштайн у Німеччині. У такому форматі вже відбулась серія зустрічей після того, як російські війська вторглися в Україну майже 11 місяців тому.


«Це ключовий момент у війні, й існує потреба у суттєвому збільшенні підтримки для України», – заявив Столтенберг під час інтерв’ю «Reuters» у кулуарах Всесвітнього економічного форуму в Давосі, Швейцарія.


«Якщо ми хочемо перемовин щодо мирного рішення завтра, нам потрібно забезпечити більше зброї сьогодні», – заявив він.


16 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page