top of page
  • Фото автораAnton Kuchuhidze

Огляд міжнародної преси за 6 – 10 лютого 2023 року

Цей тиждень дуже визначний для українського питання, адже після неанонсованого візиту Президента Зеленського до Великої Британії, а також наступних візитів до Парижу і Брюсселю, очікується суттєве посилення підтримки та обороноздатності нашої країни.


Британський істеблішмент відповідально сприйняв промову Президента Зеленського в парламенті та звернення щодо зміцнення наших позицій і спільної боротьби проти зла. Існують очікування, що заклик щодо літаків спрацює і, як у випадку з танками, інші європейські країни доєднаються до цього процесу.


Переговори з Прем'єр-міністром Сунаком були детальними та результативними. Є важливі результати, саме оборонні. Так, вже деякі ЗМІ почали писати про те, що Британія розглядає питання надання літаків Україні. Наприклад, The Wall Street Journal, зазначає, що Велика Британія розглядає можливість надсилання сучасних реактивних літаків в Україну і у найближчі місяці почне навчання українських пілотів, що є великою перемогою Президента Володимира Зеленського.


Також у статті вже наводять дані, що Велика Британія знімає з експлуатації близько 20 винищувачів Eurofighter Typhoon, але для їх передачі Україні знадобиться схвалення інших європейських країн, які брали участь у розробці літака. Окрім того, як пишуть у The Wall Street Journal, ця заява частково спрямована на те, щоб спонукати інші країни наслідувати приклад.


А от Bloomberg пише про заяви Байдена щодо України. Президент США цього тижня зазначив, що вторгнення президента путіна в Україну було випробуванням століть. Він назвав це випробуванням для Америки, випробуванням для світу, випробуванням для НАТО і знову пообіцяв підтримувати Президента Зеленського стільки, скільки буде потрібно. Тобто є чітке розуміння, що це війна не лише України і що Україна захищає весь цивілізований світ від рашистської навали.


Також у Bloomberg вийшов цікавий матеріал, у якому голова розвідки Естонії виказав впевненість у тому, що росія не зможе зламати Україну і доля цього протистояння вирішиться саме на полі бою. Україна має виграти цю війну, бо якщо виграє росія, то ціна удару по безпеці Заходу буде набагато більшою, ніж той фінансовий внесок, який робиться зараз. Це ще раз підтверджує тези про те, що від перемоги України на полі бою залежить безпека Заходу.


Серед позитивних новин було й те, що, за інформацією Bloomberg, Нідерланди, Данія та Німеччина купують для України 100 бойових танків Leopard-1A5. Міністерство оборони Нідерландів заявило, що танки будуть закуплені «безпосередньо у німецької промисловості».


Апогеєм позитивних новин є заява Прем'єр-міністра Норвегії про надання 7,3 мільярда доларів допомоги Україні в наступні п'ять років. Це безпрецедентна і найбільша програма допомоги, яку коли-небудь приймала Норвегія. Ця програма першочергово має фінансувати військові потреби, а решта припадатиме на гуманітарну допомогу.


Як бачимо, тиждень видався плідним і багатим на добрі новини для України. Чекаємо найближчим часом зміцнення оборонних і політичних зв’язків із нашими західними союзниками і ще більше рішень стосовно поставок зброї Україні задля успішного стримування ворога, відбиття ймовірного наступу рашистів і повернення усіх територій.


Як сигнал президенту росії володимиру путіну, Європа знову посилить санкції проти росії приблизно у річницю початку її вторгнення в Україну. Про це у середу заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц перед початком спеціального саміту ЄС.


«путін не досягне своїх цілей ані на полі бою, ані через продиктований ним мир», - сказав Шольц у Бундестазі (нижня палата парламенту). Він заявив, що ЄС підтримуватиме Україну у війні, яка почалась 24 лютого минулого року, так довго, як це буде потрібно.


Нідерланди, Данія та Німеччина купують 100 танків «Leopard-1A5» для України. Про це у вівторок заявив уряд Нідерландів.


У заяві Міністерства оборони Нідерландів йдеться, що танки будуть придбані «безпосередньо у німецької промисловості».


В інтерв'ю голландській національній телекомпанії «NOS» Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен сказала, що ці танки, хоча і трохи старішої моделі, «однозначно й досі придатні для використання» у бойових діях в Україні.


«Це перевірений танк, і оскільки вони налаштовуються і готуються для бою, танки безумовно будуть корисні для українців», -сказала вона.



Прем'єр-міністр Норвегії Гар Стьоре запропонував у понеділок, щоб його країна, яка є основним експортером нафтопродуктів, надала приблизно 75 мільярдів крон (7,3 мільярда доларів США) допомоги Україні протягом п'яти років .


За його словами, у 2023 році половина з цієї суми пішла б на фінансування військових потреб, тоді як решта була б спрямована на гуманітарну допомогу, хоча цей розподіл може бути змінено у майбутньому.


«Це найбільша програма допомоги, яка коли-небудь існувала в Норвегії», - заявив Стьоре агентству «Reuters», а також зазначив, що кошти могли б бути розподілені згідно з пріоритетами уряду України, а не обов'язково перераховані безпосередньо органам влади.


Президент України Володимир Зеленський назвав п'ятирічний пакет допомоги «безпрецедентним».


У той час як в Україні лютує війна, а останнє вторгнення китайської повітряної кулі, яка може бути шпигунською, загрожує адміністрації президента США, Байден, за кілька днів до виступу, вирішив сконцентруватись на порушеннях світового порядку, згадуючи конкретно путіна й Китай у цілому, зображуючи Пекін як виклик для національної та економічної безпеки.


Байден сказав у вівторок, що зобов'язання США допомагати Україні залишаються непохитними. Звертаючись до посла України в США, яка перебувала в аудиторії, Байден пообіцяв: «Ми підтримуватимемо вас так довго, як буде потрібно».


Наразі США надали приблизно 30 мільярдів доларів безпекової допомоги Україні з моменту початку вторгнення росії в Україну 24 лютого минулого року.


Велика Британія розглядає питання надання Україні сучасних реактивних літаків і у наступні місяці почне готувати українських пілотів. Це суттєва перемога для Президента України Володимира Зеленського, який в середу зробив несподіваний візит до європейських союзників, щоб лобіювати у західних урядах питання забезпечення літаками для протистояння російському наступу, який посилюється.


Як заявили офіційні особи, оголошення частково спрямоване на те, щоб інші країни наслідували приклад Британії, адже війна в Україні досягає критичної позначки. Велика Британія була одним із найбільш «яструбиних» союзників України і була в авангарді кількох питань. Зокрема, вона першою заявила про надання сучасних танків, після чого інші союзники заявили про передачу танків у наступні тижні. За останній рік це була перша європейська країна, яка надала українській армії протитанкові ракети.


Якщо Велика Британія піде далі в цьому напрямку, це буде перша країна, яка пообіцяє надати Україні сучасні західні реактивні винищувачі. Західні уряди обережно ставились до надання винищувачів, попереджаючи, що це може сприяти ескалації конфлікту, оскільки вони можуть бути використані для ураження цілей на території росії. Зокрема, у США виключили надання літаків «F-16».


Глава Департаменту зовнішньої розвідки Естонії Каупо Росін передбачив важкий конфлікт в Україні, також він вважає, що війна буде вирішена «на полі битви». Водночас він висловив оптимізм у тому, що Київ виграє.


«Я певний, що росія не зможе зламати Україну», - сказав Росін під час інтерв'ю в Таллінні після представлення звіту в середу.


«путін тягне час, вважаючи, що Україна та Захід не витримають перші, - йдеться у звіті. - путін думає, що він може «розбомбити» Україну для того, щоб посадити її за стіл переговорів». Звіт минулого року точно передбачив, що сили путіна будуть здатні на вторгнення у другій половині лютого.


«Україна має виграти цю війну, бо якщо росія переможе, то вартість удару по безпеці Заходу буде набагато більшою, ніж фінансовий внесок, який наразі робиться», - сказав Росін.


Президент Джо Байден заявив, що вторгнення президента росії володимира путіна в Україну стало випробуванням, яке США та союзники НАТО успішно пройшли, і знову пообіцяв, що підтримуватиме Президента України Володимира Зеленського так довго, як це буде потрібно.


«Вторгнення путіна стало випробуванням епохи, випробуванням для Америки, випробуванням для всього світу, - сказав Байден у вівторок у своєму зверненні до Конгресу США про положення в країні. – «Такий захист важливий для нас, тому що він зберігає мир і запобігає відкритому сезону для погроз нашій безпеці і процвітанню з боку потенційних агресорів».


Рівень підтримки американців стосовно допомоги Україні, залишається високим. Майже дві третини американців, опитаних минулого місяця агентством «Gallup», заявили, що підтримують повернення Україною своїх територій, тоді як лише 31% із опитаних хотіли б, щоб конфлікт закінчився швидко, навіть якщо це означало б територіальні поступки росії.

69 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page