top of page
  • Фото автораAnton Kuchuhidze

Огляд міжнародної преси за 20 – 24 лютого 2023 року

Головною темою цього тижня в усіх західних засобах масової інформації був неанонсований візит Президента США Джо Байдена до Києва. А основний меседж цього візиту саме про те, що путін ніколи не виграє війну в Україні, адже він порушив ті принципи, які були фундаментом для миру та стабільності на планеті понад 75 років. Саме про це заявив Байден у своїй промові з нагоди річниці вторгнення.


Цікавий матеріал вийшов у The Washington Post про те, як вийти з глухого кута в Україні. У редакторській статті написано, що для того, аби перешкодити росії та захистити суверенітет України, Сполучені Штати Америки та їхні європейські союзники не мають іншого вибору, окрім як посилити військову, економічну та дипломатичну підтримку Києва. Це означає озброїти українські сили більш рішучою зброєю та в більшій кількості, запровадити більш агресивні санкції проти москви та активізувати більш активну міжнародну коаліцію для ізоляції та остракізму росії.


Автори статті впевнені, що головний пріоритет – зброя. Президент Байден і його європейські колеги зволікали з поставками Україні західних танків. Їх нарешті схвалили, але знадобляться ще тижні, перш ніж вони досягнуть лінії фронту. Було б безглуздям повторювати той самий промах із іншою потрібною українцям зброєю. Також акцент робиться на тому, що ризик ескалації перебільшено.


Вважаю дуже влучною іншу статтю в The Washington Post про те, чому Україна виграє цю війну. В ній автор наголошує, що українські сили оборони чудово адаптувалися до кожного етапу цієї боротьби, успішно використовують нещодавно надіслану західну зброю, особливо високоточну артилерію та ракети, і показують вражаючі результати на полі бою, обороняючи свою країну. Тобто наші партнери вірять у перемогу України і очікують її найближчим часом.


Також із цікавих новин цього тижня є вірогідність узгодження нового пакету санкцій проти росії. Як пише Bloomberg, країни-члени ЄС наближаються до узгодження десятого пакету санкцій напередодні річниці вторгнення. Деякі країни наполягають на тому, щоб блок посилив свою здатність протидіяти тим, хто допомагає рашистам обходити санкції.


Цього тижня ми ще раз упевнилися, що Сполучені Штати Америки і колективний Захід непохитні у своїй підтримці України. Символічним є візит Президента Байдена, який знову ж таки підкреслює суб’єктність і статус України на міжнародній арені. Промова Байдена вже стала історичною, і її головний меседж – Україна вільна, незалежна та суверенна!



Країни-члени ЄС сьогодні спробують узгодити десятий пакет санкцій проти росії напередодні річниці вторгнення москви в Україну. Група країн наполягає на тому, щоб блок посилив свою здатність протидіяти тим, хто допомагає росії обходити санкції, зокрема завдяки використанню торгових методів. Союзники й далі тиснуть санкціями, які також можуть охопити торгівлю алмазами, тим часом президент росії володимир путін заявив, що москва припинить дотримання договору New START (договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь, СНО-3) із США та продовжить боротьбу за свої «історичні землі» в Україні.



У своїй промові, приуроченій річниці вторгнення росії, Президент США Джо Байден заявив, що володимир путін ніколи не виграє свою війну в Україні.


Раніше того ж дня російський лідер продемонстрував зухвалий тон у своєму першому зверненні до нації за майже два роки, повторивши, що москва продовжуватиме боротьбу за свої «історичні землі» в Україні.


путін також заявив, що росія призупинить виконання договору New START (договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь, СНО-3) із США, що держсекретар Ентоні Блінкен назвав «безвідповідальним».



Українські генерали забезпечили баланс між обмеженими, але безперервними контратаками й активною обороною. Водночас були змушені виділяти обмежені можливості протиповітряної оборони для захисту цивільного населення. Збройні сили також й далі проводять розвідувальні операції з виявлення цілей, по яким вони, ймовірно, завдадуть удару найближчим часом. Це крихкий баланс для тих, хто приймає рішення в Києві. Вони намагаються утримувати оборонні лінії, одночасно тренуючи та оснащуючи свої сили нещодавно отриманою передовою західною технікою, яка якісно змінить майбутній контрнаступ.


Українські збройні сили чудово адаптувалися до кожного етапу цієї боротьби, добре засвоюючи уроки, які вони отримали протягом останнього десятиліття. А росія неодноразово демонструвала неспроможність зробити те саме.


росії буде важко змінитися — просто тому, що вона не може. Армія держави формується з народу і водночас відображає характер та цінності суспільства. Хоча спорядження, доктрина, підготовка і лідерство є важливими якостями будь-якої армії, суть військових підрозділів залежить від того, що представляє країна. Тож, автократична клептократія путіна не може зрівнятися зі здатною до швидкої адаптації українською демократією.



Без лідерства та дипломатії Байдена важко уявити, чи став би альянс НАТО сильнішим на фоні вторгнення путіна, а не слабкішим. Без надання Байденом і Конгресом цілого потоку військової та економічної допомоги важко уявити, що Україна не тільки вижила б під російським натиском, але й повернула втрачені території та завдала величезних втрат путінським силам.


Було б не дивним, якби путін відреагував на візит Байдена смертоносним ракетним обстрілом цивільних цілей. Ніхто не може утримати путіна від ведення його війни. Але Байден може і буде перешкоджати йому перемогти.



Щоб зірвати плани росії та захистити суверенітет України, США та їхні європейські союзники не мають іншого вибору, окрім як посилити військову, економічну та дипломатичну підтримку Києва. Це означає озброєння українських сил у великій кількості, що матиме вирішальне значення, запровадження більш агресивних санкцій проти москви та активізація міжнародної коаліції для ізоляції та остракізму росії.


Головний пріоритет – зброя. Цієї зими президент Байден і його європейські колеги зволікали з рішенням про надання Україні західних бойових танків найвищого класу, включно з німецькими «Leopard». Їхнє постачання нарешті схвалили, але знадобиться ще кілька тижнів, перш ніж вони досягнуть лінії фронту, і наразі лише Німеччина та Польща розчистили шлях для надсилання значної кількості цих танків. Було б безглуздям повторювати той самий промах із іншою потрібною українцям зброєю.


Також Києву знадобляться передові західні винищувачі. Проте зміцнення повітряних сил поки було виключене президентом Байденом щодо літаків «F-16» виробництва США. Він має переглянути свою позицію за умови, що Київ зобов’яжеться використовувати літаки для захисту України на своїй території, а не для ударів по території росії. Рано чи пізно Заходу доведеться надати Україні системи озброєнь, які не тільки допоможуть припинити війну, але й утримають росію від нових атак. Найефективнішим засобом стримування буде переконливий набір військових сил на землі та в небі, а також, зрештою, членство в НАТО та гарантії безпеки, які воно забезпечує.


37 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page