З наближенням інавгурації Трампа, сьогодні міжнародні аналітики та політики розглядають сценарії завершення війни в Україні. Багато хто акцентує увагу не на військовій, а на політичній складовій. Але якщо дипломатичний процес розпочнеться, його учасники відстоюватимуть позиції, що ґрунтуються на ситуації на фронті – зазначають у Politico.
Очевидно, що нова адміністрація Білого дому зробить припинення бойових дій одним із своїх пріоритетів. Але чи матиме Вашингтон серйозні важелі впливу на москву? Автор переконаний, що саме військова реальність визначатиме поступливість і готовність росії до компромісів. Таким чином, якими б не були очікування від адміністрації Трампа, і США, і особливо Європа мають бути зацікавлені в посиленні ресурсів Збройних Сил України. Інакше переговори з конструктивної розмови перетворяться на майданчик для висування ультиматумів путіним.
Зі свого боку, нещодавно в інтерв'ю американському подкастеру, Президент України Володимир Зеленський заявив, що гарантії безпеки Києва для припинення війни з росією будуть ефективними лише за умови надання їх Сполученими Штатами. Він зазначив, що українці розраховують на те, що Трамп змусить москву припинити війну і що росія почне ескалацію в Європі, якщо Вашингтон вийде з військового альянсу НАТО. Про це пишуть у Reuters.
З точки зору росії, все, що їй потрібно - це продовжувати війну і чекати, коли західне фінансування України врешті-решт припиниться. У виданні Foreign Policy автор зазначає, що навіть якщо адміністрація Трампа суттєво обмежить допомогу Україні, заморожені активи на суму 300 мільярдів доларів могли б замінити витрати США протягом приблизно шести-семи років.
Нагальним питанням є те, що слідує за припиненням вогню. Тут перед Європою стоїть два варіанти: взяти на себе зобов'язання захищати припинення вогню силою, якщо це буде необхідно, або ризикнути більш жорстоким конфліктом у найближчі роки, який може не обмежитися Україною.
В статті від Foreign Policy автор стверджує, що без значної військової присутності Заходу в Україні будь-які гарантії безпеки швидше за все, будуть проігноровані росією. Проте для того аби європейські війська могли забезпечити припинення вогню потрібно звернути увагу на наступні фактори:
По-перше, з огляду на загальну неготовність, європейським військам знадобиться щонайменше кілька місяців на підготовку і отримання інструкцій від українських офіцерів. По-друге, Європі знадобиться чітка стратегія виходу. Сили не будуть постійними. По-третє, підтримка США буде абсолютно необхідною, навіть, якщо Вашингтон відмовиться надавати війська. Це включає допомогу в плануванні місії, логістиці, розвідці і наданні додаткових вогневих засобів.
Зі свого боку я переконаний, що лише тоді, коли росія зрозуміє, що вона більше не зможе здобувати значні перемоги в подальшому, вона розгляне можливість переговорів. Ми можемо дійти до цього моменту, посиливши тиск на росію через збільшення поставок зброї в Україну, щоб покращити переговорну силу нашої держави і змусити москву піти на поступки на справедливих умовах.
Номінований спецпредставник Трампа з питань України Кіт Келлог припустив, що відмова росії від миру призведе до значного збільшення військової підтримки України.
Якщо адміністрація Трампа суттєво обмежить допомогу Україні, заморожені активи на суму 300 мільярдів доларів могли б замінити витрати США протягом приблизно шести-семи років. Досі європейські та американські лідери неохоче використовували цей ресурс. Останнім кроком, який вони зробили, було рішення країн G-7 використати відсотки, отримані від цих валютних резервів, як заставу для кредитів Україні на суму 50 мільярдів доларів.
Нагальним питанням є те, що слідує за припиненням вогню. Тут перед Європою стоїть два варіанти: взяти на себе зобов'язання захищати режим припинення вогню силою, якщо це буде необхідно, або ж ризикувати більш жорстоким конфліктом у найближчі роки, який може не обмежитися Україною.
Чесний розрахунок є життєво важливим. Без значної військової присутності Заходу в Україні будь-які гарантії безпеки того, що залишиться від України, швидше за все, будуть проігноровані росією. Новообраний президент США Дональд Трамп і його команда вже відмовилися від відправки американських військ, заявивши, що це відповідальність Європи. Саме тому президент Франції Емманюель Макрон закликає до підтримки європейських миротворчих сил.
Українська економіка в цілому пристосувалась до реалій воєнного часу. Вона залишається на чверть меншою, ніж у 2021 році. Але вперше з 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення, вона є здоровішою, ніж у ворога, за деякими ключовими показниками. Центральний Банк України прогнозує зростання ВВП на 4% у 2024 році та 4,3% у 2025 році. Валюта стабільна, а відсоткові ставки на рівні 13,5% залишаються близькими до найнижчих за останні 30 місяців. На відміну від росії, де ставки незабаром мають сягнути 23%, щоб зупинити падіння рубля, банки виглядають вразливими, а ВВП зросте лише на 0,5-1,5% у 2025 році. Але Україна стикається з сильними викликами: ескалація війни, виснаження внутрішніх ресурсів і Дональд Трамп. Як довго протримається її економіка?
Президент Франції Емманюель Макрон заявив у понеділок, що Україна повинна зайняти "реалістичну" позицію щодо територіальних питань, оскільки політичний імпульс, схоже, набирає обертів на користь початку мирних переговорів з росією.
Макрон також заявив, що Сполучені Штати повинні допомогти посадити росію за стіл переговорів, а європейці повинні надати Україні гарантії безпеки, що є їхнім обов'язком.
Однак президент Франції також застеріг від сподівань на швидке вирішення конфлікту.
"Швидкого рішення не буде, - сказав він. "Жодне швидке рішення, яке передбачає капітуляцію України, не буде добрим ні для європейців, ні для Сполучених Штатів".
Тому, якщо ми дійсно хочемо зупинити цю війну, ми можемо зробити це, лише надавши Україні технологічну та кількісну перевагу в безпілотниках.
Однак мушу ще раз наголосити: Без паритету сил на фронті не може бути компромісної дипломатії. Замороження чи перемир'я - це не мир. І ми не повинні тішити себе ілюзіями, що путін зупиниться, не досягнувши своїх цілей, якщо у нього будуть для цього ресурси і можливості.
Адже якщо у війні буде пауза, росія скористається нею, щоб накопичити такі засоби і продовжити агресію. Таким чином, головною гарантією миру не може бути "добра воля" Трампа, а посилення України до такої міри, щоб ворог просто не наважився напасти знову.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що гарантії безпеки Києву для припинення війни з росією будуть ефективними лише в тому випадку, якщо їх нададуть Сполучені Штати, і що він сподівається зустрітися з новообраним президентом США Дональдом Трампом незабаром після його інавгурації.
В інтерв'ю американському подкастеру Лексу Фрідману, опублікованому в неділю, Зеленський заявив, що українці розраховують на те, що Трамп змусить москву припинити війну, і що росія почне ескалацію в Європі, якщо Вашингтон вийде з військового альянсу Організації Північноатлантичного договору (НАТО).
Comments