top of page
  • Фото автораAnton Kuchuhidze

Огляд міжнародної преcи за 26 лютого – 8 березня 2024 року

Останні декілька тижнів у медіа активно порушується питання можливості відправки сухопутних військ західних країн в Україну. Цю тему обговорювали в Парижі на конференції в підтримку нашої держави. Очевидно, західні партнери усвідомлюють, що зараз перед об'єднаною Європою постали нові виклики. Країнам ЄС потрібна довгострокова оборонна стратегія, модернізація оборонного виробництва і збройних сил.


Як пишуть у Le Monde, під час конференції Еммануель Макрон представив низку ініціатив, спрямованих на зміцнення України в боротьбі проти російського вторгнення, і припустив, що навіть розгортання західних сухопутних військ залишається можливим у досягненні мети Європи щодо протистояння москві. Макрон заявив: "Ми твердо віримо, що поразка росії має вирішальне значення для безпеки і стабільності Європи. Ми докладемо всіх зусиль, щоб росія не вийшла переможницею з цього конфлікту".


Пан Макрон наголосив на потребі для західних країн застосувати більш проактивний підхід, який "визнає еволюцію загрози як з військової, так і зі стратегічної позиції".


Ще однією країною, яка долучилася до безпекового співробітництва з Україною, стали Нідерланди. Президент України Володимир Зеленський та Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки між країнами. Зокрема, держава зобов'язалася надати військову допомогу на 2 млрд євро у 2024 році. Про це зазначають у Le Monde.


У редакторській статті від The Wall Street Journal, автори наголошують, що українські солдати захищають решту Європи, тримаючи лінію фронту проти росії, і будь-хто, хто думає, що путін зупиниться після взяття Києва, повинен подивитися на події цього тижня в Молдові.


Нещодавно Придністров’я, сепаратистський регіон Молдови, звернувся до російської федерації із закликом "вжити дипломатичних заходів для захисту/оборони Придністров'я". Після того, як путін розпочав повномасштабне вторгнення в Україну в 2022 році, вся торгівля Придністров'я проходить через митні та прикордонні пункти, підпорядковані молдовській столиці Кишиневу. Молдова прагне реінтегрувати Придністров'я, і цього року вона запровадила правила, що вимагають від компаній сепаратистського регіону сплачувати імпортні та експортні мита, які надходитимуть до національного бюджету Молдови. «Захист» російськомовного населення або сепаратистських регіонів – це класичний сценарій рашистів для розпалювання нестабільності і подальшого вводу військ.


Наразі єдиним захистом Молдови є Україна, яка зупинила просування росіян на захід від Херсона і відтіснила російський флот назад у Чорне море. Це захистило Молдову від неминучої загрози російської військової інтервенції.


Я переконаний, що союзники і партнери України й надалі зберігатимуть єдність у питанні її підтримки в умовах агресії рашистів, і це вже вкотре підтверджується спільними діями. Цитуючи Президента Зеленського, хочу додати, що у «питаннях підтримки України і постачання озброєння не може бути дефіциту сміливості, адже якщо партнери ухвалили рішення щодо територіальної цілісності України, захисту суверенітету, то не треба довго вагатися, а треба робити відповідні кроки вперед».

 У понеділок, 26 лютого, Президент Франції Еммануель Макрон оприлюднив низку ініціатив, спрямованих на зміцнення України в її боротьбі з російським вторгненням, припускаючи, що для досягнення мети Європи протистояти москві залишається можливість навіть розгортання західних сухопутних сил. За його словами, росія демонструє «агресивнішу позицію не лише в Україні, а й загалом». Також він сказав, що «ми твердо віримо, що поразка росії є ключовою для безпеки та стабільності Європи».


Незважаючи на «відсутність консенсусу» щодо відправки західних сухопутних військ в Україну, «не можна відкидати жодного варіанту. Ми докладемо всіх зусиль, щоб росія не вийшла переможцем у цьому конфлікті».

 Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у середу, 28 лютого, все ж таки зробила крок вперед. «Настав час почати розмову про використання надприбутків від заморожених російських активів», – заявила президентка Єврокомісії перед Європейським парламентом у Страсбурзі. «Не може бути сильнішого символу та більшої користі від використання цих грошей, ніж зробити Україну та всю Європу безпечнішим місцем для життя», – наголосила вона.


Хоча, за даними Єврокомісії, ЄС заморозив яхти та іншу власність російських та білоруських олігархів на суму майже 28 мільярдів євро в межах виконання санкцій проти москви, проте не планує конфіскувати цю приватну власність.

 Україна та Нідерланди підписали у п'ятницю, 1 березня, безпекову угоду, згідно з якою цього року Києву буде надано 2 мільярди євро військової допомоги. Про це повідомив Президент Володимир Зеленський.


Протягом останніх трьох місяців Київ зазнавав сильного тиску на фронті і закликав західних союзників надіслати більше допомоги, оскільки він намагається подолати нестачу боєприпасів.


Угода була досягнута під час зустрічі між Зеленським і Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте в Харкові, другому за величиною місті України, який часто стає об’єктом ударів росії.
Президент Франції Еммануель Макрон у вівторок, 5 березня, закликав союзників України «не бути боягузами», підтримуючи її у боротьбі з російським вторгненням. Макрон також додав, що він «повністю підтримує» суперечливі зауваження, зроблені минулого тижня, не виключаючи відправки західних військ в Україну, що потрясло Європу. «Ми, безсумнівно, наближаємось до моменту для Європи, коли потрібно буде не бути боягузом», – сказав Макрон під час візиту до Чехії, яка просуває план закупівлі зброї за межами Європи для України.

 Українські солдати захищають решту Європи, утримуючи лінію фронту проти росії. І кожен, хто думає, що володимир путін зупиниться після взяття Києва, повинен подивитися на події цього тижня в Молдові.


Єдиним захистом Молдови є Україна, яка зупинила просування росіян на захід від Херсона та відкинула російський флот назад у Чорне море. Це захистило Молдову від безпосередньої загрози російського військового втручання.


Але минулого року пані Санду заявила, що Кишинів перешкодив спробі повалити її демократичний уряд. Наступні президентські вибори в Молдові відбудуться цієї осені, і пан путін, як завжди, створює проблеми в російськомовних районах країни. Якщо Україна впаде, наступною ціллю кремля може стати Молдова.

 ЄС міг би обійти свого опонента. Потік доходів від російських активів триватиме. Тож, ЄС міг би запустити та надати гарантії фонду, борги якого обслуговуються завдяки доходам із російських коштів. Випустивши облігації, цей фонд міг би зібрати велику авансову суму для відправлення прямо в Україну. Інвестування залишку коштів у розмірі 132 мільярдів євро в п’ятирічний борг Німеччини забезпечило б отримання близько 3,2 мільярда євро на рік. Цього достатньо для обслуговування майже 114 мільярдів євро спільного боргу ЄС із тим самим терміном погашення. Ці цифри зростуть, оскільки більше російського портфеля вкладається в готівку. Такі великі суми дозволили б зараз заплатити за боєприпаси та сигналізувати росії, що Україна має економічну стійкість для продовження війни.

13 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page