top of page
  • Фото автораAnton Kuchuhidze

Огляд міжнародної преси за 2 - 6 січня 2023 року

Цього тижня було опубліковано багато журналістських матеріалів про Україну. Більшою мірою вони були оглядовими, а саме – про ефективність роботи сил оборони та безпеки України та про ефективність використання західної техніки, яку передають нашій державі.


Висновок із цих матеріалів очевидний. Лідером за таким тематичним напрямком є матеріал у Wall Street Journal, у якому йдеться про високу ефективність роботи сил оборони та безпеки України зі збиття іранських дронів у новому році. У матеріалі також відзначено ефективність використання західних технологій щодо захисту неба. Також у цьому виданні опублікували системний аналіз диджиталізації роботи сил безпеки та оборони України, в якому оглядачі Wall Street Journal дійшли висновку, що Україні вдалось за дуже короткий проміжок часу створити технологічні рішення з управління системами сил оборони та безпеки, на які, наприклад, Пентагон витрачав мільярди доларів, а також відводилось багато часу для адаптації тих чи інших технологічних рішень під час роботи військових. Такі позитивні оцінки допоможуть українській дипломатії й надалі потужно виступати і досягати конкретного результату зі збільшення військової допомоги для нашої держави. Збільшення кількості позитивних оцінок зменшують можливість окремих західних політиканів паразитувати на темі передачі озброєння для України і слугують в інтересах нашої держави.


Традиційно активним цього тижня був Прем'єр-міністр Британії пан Сунак. Після його перемовин із Президентом Зеленським британська сторона чітко і однозначно заявила про довгостроковість військової підтримки з боку Британії і про те, що Україна може розраховувати на системний підхід у цьому аспекті. Це є свідченням дуже ефективних і довірливих відносин безпосередньо між паном Сунаком і Президентом Зеленським. За результатами цих перемовин було опубліковано коротку інформацію про те, що Британія передає тисячу протиповітряних ракет для захисту неба України. Однак із офіційного релізу очевидно, що сторони мали більш широкий порядок денний, який зі зрозумілих причин не публікується повністю.


Не оминули журналісти і питання передачі Україні заарештованих російських активів. Зокрема, у центрі уваги видання Bloomberg була Німеччина. За інформацією Bloomberg, пан Шольц загалом не проти реалізації концепції виплат репарацій Україні. Однак офіційно він ще чітко не окреслив позицію щодо передачі заарештованих російських грошей для України, і, за даними Bloomberg, дискусія всередині правлячої коаліції триває. Проте ми бачили, як Німеччина принципово змінювала свою позицію протягом минулого року. Сьогодні вона вже постачає озброєння, тому рано чи пізно вони дійдуть і до того, що заарештовані російські гроші треба відправляти у фонд відновлення України.


CNN теж звернув увагу на заяви Міністра закордонних справ Німеччини пані Бербок. Тут ми бачимо вже послідовну позицію Німеччини, яку оголосила пані міністр, – війна має закінчитись перемогою України. Німеччина принципово виступає і вважає, що передача систем протиповітряної оборони для України є фундаментальною для захисту України і для досягнення кінцевої мети – перемоги над рашистською агресією.


Французьке видання Le Monde надало інформацію про те, що Франція передає новітні танки західного виробництва AMX-10 RC для України. Це вперше (принаймні публічно), коли танки саме французького виробництва надійдуть до українських збройних сил. Нарешті крига скресла. У принципі, маємо підтвердження певних інсайдів про те, що Франція, можливо, не так очевидно, не так публічно, але все ж таки у військовому сенсі допомагає і підтримує Україну і робить ставку на перемогу України.


Як я вже неодноразово писав, тенденція оцінок саме західних оглядачів є принциповою для посилення українських позицій під час перемовин на Заході. Слава всім силам оборони та безпеки, що західні журналісти вбачають дуже ефективними їхню роботу. Це дозволяє політичному керівництву держави досягати безпрецедентних рішень щодо передачі важкого озброєння Україні. Як бачимо, єдність трикутника президент-військові-народ дає позитивний результат для посилення обороноздатності нашої держави.


Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак після нещодавніх атак безпілотників повідомив Президенту України Володимиру Зеленському, що він може розраховувати на підтримку Великої Британії в довгостроковій перспективі. Про це повідомили в офісі Сунака у вівторок.


«Лідери обговорили жахливі атаки безпілотників на Україну в останні дні, – йдеться в заяві речника, опублікованій того ж дня після розмови двох лідерів. – Прем’єр-міністр сказав, що Україна може розраховувати на продовження підтримки Великої Британії в довгостроковій перспективі, про що свідчить нещодавня поставка понад 1000 ракет для систем ППО».


Україна покращує свою здатність перехоплювати безпілотники «Shahed» іранського виробництва, на які росія покладалася для завдання ударів по українській інфраструктурі, а системи протиповітряної оборони, які постачає Захід, все більше допомагають Києву відбивати атаки.


За словами речника Військово-повітряних сил, загалом із початку року було збито всі 84 безпілотники, запущені в Україну, а з вересня було збито понад 500 дронів.


Останніми місяцями Україна отримала оновлені системи ППО від США та кількох інших західних країн. Українські офіційні особи заявили, що на початку цього тижня використовували для збивання безпілотників систему протиракетної оборони середнього і великого радіусу дії «земля-повітря» NASAMS, яку США відправили в Україну в листопаді.


Німеччина не проти використання мільярдів євро заморожених російських активів, щоб допомогти Україні у відбудові, якщо вдасться вирішити юридичні питання і союзники діятимуть аналогічно.


Канцлер Німеччини Олаф Шольц підтримує вимогу України про військові репарації, але ще не висловив офіційної позиції щодо конфіскації активів російської федерації. Питання складне. За словами тих, хто знайомий із цими дискусіями, деякі представники правлячої коаліції більше підтримують цю ідею, ніж інші.


Україна за невеликі кошти розробила систему, на яку Пентагон витратив десятиліття і мільярди доларів: винищувачі, об’єднані в цифрову мережу, розвідувальні дані та зброя.


Імпровізована київська мережа безпілотників, винищувачів і зброї, пов’язана через супутниковий зв’язок і спеціальне програмне забезпечення, надає українським військовим високий рівень обізнаності про ворога, координації та точності, що дозволяє збройним силам, яких ворог спочатку переважав за кількістю солдатів та озброєння, бігати по колу навколо величезної, але незграбної російської армії.


Набір систем, побудованих в Україні на основі комерційного обладнання, залишається далеким від широкомасштабних і надзвичайно амбітних зусиль американських військових щодо цифровізації керування військами. Ця система розвивалась та розширювалась разом із технологічним прогресом і має такі назви, як «мережецентрична війна». Міністерство оборони США прагне до масштабу, безпеки та пропускної здатності мережі, які набагато перевищують амбіції України.


У середу Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок закликала західні країни й далі надавати Україні зброю для боротьби з росією, заявивши, що послаблення підтримки Києва означає «заохочення путіна продовжувати війну».


«Як би це не було гірко, кожна ознака ослаблення підтримки означає заохочення путіна продовжувати», — сказала Бербок на пресконференції в Лісабоні.


«Оскільки ми хочемо, щоб ця війна закінчилася перемогою України, ми знову і знову маємо запитувати себе, як ми можемо ще краще допомогти Україні захистити своїх громадян та свою цивільну інфраструктуру», — зазначила вона.


Міністр закордонних справ наголосила, що продовження надання Україні систем ППО є «принциповим» питанням.Еммануель Макрон анонсував поставку Києву легких бойових танків. Про це Президент Французької Республіки заявив у середу своєму українському колезі Володимиру Зеленському. «Це вперше, коли танки західного виробництва поставляються до українських збройних сил», – зазначили у французькому Офісі Президента.


Кількість легких бойових танків AMX-10 RC і терміни поставки не уточнюються. Відповідно до заяв з Парижу, у такий спосіб Еммануель Макрон підтвердив Володимиру Зеленському «неухильну підтримку» Франції «аж до повної перемоги», а також хотів «продемонструвати неухильність і безперервність» французької військової допомоги.


22 перегляди0 коментарів

Comments


bottom of page