top of page
  • Фото автораAnton Kuchuhidze

Огляд міжнародної преси за 15 – 26 січня 2024 року

Останніми тижнями увага засобів масової інформації прикута до важливих фінансових і військових заяв ЄС і НАТО. ЄС, Франція, Велика Британія та ще кілька європейських партнерів мають намір консолідувати свою військову підтримку нашої держави та активізувати поставки зброї. Разом із оголошенням НАТО про проведення широкомасштабних маневрів із залученням 90 000 військових протягом кількох місяців, ці ініціативи відображають рішучість партнерів України у протистоянні росії у довгостроковій перспективі.


Важливою новиною, про яку пишуть у The Washington Post, стала інформація про те, що у ЄС планують уже цього тижня почати працювати над новим планом із надання десятків мільярдів доларів військової допомоги Україні. Ці кошти пропонують використовувати на придбання боєприпасів, безпілотників та ракет ППО для України. У пропозиції зазначають, що «вибір, зроблений країнами-членами та партнерами ЄС у найближчий період, або дозволить Україні рішуче прогресувати, або серйозно підірве її здатність протистояти».


План передбачає створення спеціального фонду, з коштів якого країнам-учасницям ЄС компенсуватимуть витрати на допомогу Україні. Якщо проєкт схвалять, держави зможуть повернути до своїх бюджетів 22 мільярди євро з фондів Євросоюзу в обмін на “десятки мільярдів євро” військової допомоги, яку вони нададуть Україні в наступні чотири роки.


Крім того, Організація Північноатлантичного договору планує оголосити про те, що вона називає «новою великою інвестицією в артилерійські боєприпаси», для збільшення виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів.


У редакторській статті Le Monde заявили, що міністр Збройних сил Франції Себастьєн Лекорню започаткував артилерійську коаліцію, яка має на меті об’єднати зусилля країн-союзників для допомоги Україні та вирішити гостру нестачу боєприпасів.


Крім того, під час пресконференції у вівторок Президент Франції Еммануель Макрон назвав війну в Україні та загрозу москви безпеці Європи пріоритетним питанням і заявив: «Ми не можемо дозволити росії перемогти, і ми не повинні цього робити». Макрон також повідомив про майбутні поставки зброї і підписання з Україною двосторонньої угоди про безпеку.


Окрім Франції, у п’ятницю уряд Великої Британії пообіцяв надати майже 3 мільярди доларів нової військової підтримки Україні, а також заявив, що підпише з Україною довгострокову угоду про безпекову співпрацю, яка гарантує швидку та стійку допомогу нашій країні, якщо вона знову зазнає нападу з боку росії. Про це зазначають у The Wall Street Journal.


Ще одна тема, яка підіймалась у засобах масової інформації, – передача заморожених російських активів Україні. У The Washington Post автор стверджує, що Україна не може так довго чекати. Це боротьба не на життя, а на смерть, і гроші потрібні зараз. І, зважаючи на обставини, ці гроші, можливо, доведеться витратити прямо зараз на придбання боєприпасів, потрібних Україні для відбиття російських атак – зокрема, повітряних атак на її населені пункти. Автор наголошує, що адміністрація Байдена має зробити все можливе, щоб забезпечити демократію, яка бореться, фінансуванням, потрібним їй для виживання. Поки що, на жаль, адміністрація просто не зробила достатньо.


Я безмежно вдячний партнерам за підтримку, але повномасштабна війна росії проти України наближається, на жаль, до другої річниці. Цитуючи генсека НАТО, хочу сказати, що "допомога, яку надають Україні, не є доброчинністю. Це інвестиція в захист НАТО, а також у захист процвітання американського народу". Ціна поразки України може бути набагато вищою, ніж ціна перемоги. Тому найближчими тижнями очікую прискорення ухвалення рішень на захист демократії, які досі не ухвалені.

 

США та їхні партнери вивчають способи використання частини заморожених резервів російського центрального банку в розмірі 300 мільярдів доларів для гарантування кредитів, що надаються Україні. Це одна з серії ідей, які розглядають західні офіційні особи, намагаючись узгодити метод вилучення російських коштів, не лякаючи міжнародних інвесторів.


Оскільки Конгрес блокує фінансування України, у Вашингтоні знову з’явився стимул шукати інші джерела довгострокової фінансової підтримки. Після початку війни російські валютні резерви, золото та державні облігації на мільярди доларів були заморожені в США, Європі та Японії для забезпечення того, що вони не будуть використані для фінансування незаконного вторгнення.


Під тиском адміністрації Байдена демократії Великої сімки зараз вивчають кілька способів, як конфіскувати заморожені російські кошти, щоб передати їх Україні. Це крок, який означатиме неабияку ескалацію у протистоянні з Кремлем і який сповнений юридичних труднощів.

 

У п’ятницю уряд Великої Британії пообіцяв надати нову військову підтримку Україні на суму майже 3 мільярди доларів США. Це є ще одним прикладом того, що Європа збільшує допомогу зруйнованій війною країні, оскільки додаткове фінансування США висить на волосині через глухий кут у Конгресі.

Під час поїздки до Києва прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак оголосив про пакет допомоги у 2,5 мільярда фунтів стерлінгів, що на 200 мільйонів фунтів стерлінгів більше, ніж обіцяла Велика Британія минулого року. Велика Британія також заявила, що підпише з Україною довгострокову угоду про безпекову співпрацю, яка гарантує «швидку та стійку» допомогу країні, якщо вона знову зазнає нападу з боку росії.

 

Офіційні особи Європейського Союзу цього тижня почнуть працювати над новим планом надання десятків мільярдів доларів військової допомоги Україні, намагаючись оновити критично важливу програму допомоги, якій перешкоджають внутрішні розбіжності.


Цей крок ЄС зробив після того, як низка європейських країн збільшила двосторонню військову допомогу Україні, незважаючи на те, що Конгрес заважає адміністрації Байдена надавати широкомасштабну допомогу.


«Зважаючи на залежність України від зовнішньої підтримки, рішення, які приймуть країни-члени та партнери ЄС у найближчий період, або дозволять Україні досягти значного прогресу, або серйозно підірвуть її здатність протистояти», – йдеться у пропозиції.


Все ще існують величезні кошти, до яких президент Байден та інші західні лідери могли б отримати доступ для допомоги Україні – якщо тільки вони знайдуть бажання діяти в цьому напрямі. Коли майже два роки тому відбулося повномасштабне російське вторгнення, США та їхні союзники заморозили кошти російського центрального банку в своїх фінансових установах. За оцінками, близько 300 мільярдів доларів США російських коштів зберігається на Заході, до того ж основна їхня частина (приблизно 200 мільярдів доларів) – у бельгійській «Euroclear», провідній компанії з фінансових клірингових операцій. Щонайменше 5 мільярдів доларів США російських активів зберігаються в Сполучених Штатах Америки.


Щоб зрозуміти ці цифри, слід зауважити, що 300 мільярдів доларів – це більше, ніж загальна сума міжнародної допомоги, обіцяної Україні (приблизно 264 мільярди доларів) із моменту повномасштабного вторгнення росії 24 лютого 2022 року. Це понад у чотири рази більше, ніж пакет допомоги на суму 64 мільярда доларів США, який застряг у Конгресі.

 

Краще пізно, ніж ніколи. Із наближенням другої річниці вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року, коли цій руйнівній війні на європейському континенті не видно кінця, Франція та кілька її європейських партнерів, здається, мають намір консолідувати свою військову підтримку України та активізувати поставки зброї.


18 січня міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню започаткував «артилерійську коаліцію», яка має на меті об’єднати зусилля країн-союзників для допомоги Україні. Ця коаліція, очолювана Францією та США, має на меті допомогти вирішити питання гострої нестачі боєприпасів, яку міністр оборони України Рустем Умєров назвав «дуже гострою проблемою», виступаючи під час відеоконференції. Лекорню також оголосив про виробництво 78 гаубиць «Цезар» для України та близько 50 бомб, модифікованих для перетворення у ракети ближнього радіусу дії класу «повітря-земля», на місяць до 2024 року.

 

12 січня прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак оголосив про новий багатомільярдний пакет допомоги для України під час несподіваного візиту до Києва, де він пообіцяв підтримку Великої Британії протягом десяти років.


Це запевнення надійшло у вирішальний для України час, коли її союзники в Брюсселі та Вашингтоні борються за забезпечення фінансування, а росія зміцнює свої запаси зброї та збільшує свої збройні сили.


Президент України Володимир Зеленський привітав «безпрецедентну» 10-річну угоду про співпрацю в сфері безпеки, а також пакет військової допомоги на 2,5 мільярда фунтів стерлінгів (3,2 мільярда доларів США), розрахований на 2024 рік.

27 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page