top of page
  • Фото автораAnton Kuchuhidze

Огляд міжнародної преси

28 листопада – 2 грудня 2022 року

Автор – Антон Кучухідзе


Дуже насичений тиждень для України. Поступово починає вирішуватись багато складних питань, про які Україна говорить давно.

Наприклад, Єврокомісія представила один із механізмів, який можна пустити в дію для відшкодування збитків, заподіяних Україні. Насамперед Європейська комісія встановила, що понад 600 млрд доларів збитків завдано через широкомасштабне вторгнення рашистів на територію України. Один із інструментів для пошуку й інвестування коштів в Україну – створення спеціального фонду, куди спрямовуватимуть арештовані кошти Центрального російського банку. Йдеться про 300 млрд доларів. Через цей фонд буде фінансуватися відновлення інфраструктури України. Головне, що на Заході, тобто в Європейському Союзі, у Сполучених Штатах Америки ухвалили політичне рішення про те, що конфісковані гроші будуть передані Україні. Наразі тривають дебати щодо юридичної чистоти реалізації цього питання. Це важливий політичний сигнал для нашої держави і для розуміння того, за чий кошт ми зможемо відновити нашу країну після закінчення війни.

Ще один важливий акцент, який можна було промоніторити в західних ЗМІ, – це питання зброї. Цього тижня і від Генерального секретаря НАТО, і від міністрів країн Балтії та Північної Європи, і від представників Державного департаменту США було дуже багато сигналів щодо військового посилення України, зокрема передачі ефективних систем протиповітряної оборони. Як влучно написав Bloomberg, Президент Зеленський перемагає путіна у війні на землі, але у рашистів є перевага у повітрі. Важливо, що західні партнери розуміють, що для скорішої перемоги України не потрібно нівелювати перевагу, яка є у рашистів.

Тобто фактично Захід допоміг нам випередити росію за технічним оснащенням наземних військ. Сьогодні на землі переваги у рашистів нема. Тепер, з огляду на інтенсивність заяв та кількість публікацій в авторитетних західних медіа про нівелювання переваги рашистів у повітрі, ймовірно, Захід дуже скоро перейде до реалізації практичних рішень у напрямку посилення протиповітряної та протиракетної оборони України.

Ще один важливий момент – заява президента Байдена, що наступного року серед бюджетних витрат Сполучених Штатів Америки Україна є одним із головних пріоритетів. Це ще один факт того, що незважаючи на результати проміжних виборів у США, з великою долею ймовірності можна констатувати, що підтримка від Сполучених Штатів у 2023 році не зменшуватиметься, а навпаки – ставатиме ще потужнішою.У той час як росія проводить кампанію по знищенню цивільної інфраструктури України напередодні зими, очільник НАТО заявив, що альянс повинен не допустити перемоги москви, яка б надихнула президента росії володимира путіна та інших авторитарних лідерів.

Виступаючи на зустрічі міністрів закордонних справ військового альянсу, Генеральний секретар Організації Північноатлантичного договору Єнс Столтенберг заявив у вівторок, що група має продовжувати надавати військову підтримку Україні, в той час як посадові особи США почали підштовхувати Київ до можливого розгляду мирних переговорів, доки останні успіхи українських військ не були знівельовані погодними умовами.

Як зазначив держсекретар Ентоні Блінкен у кулуарах НАТО, уряд США планує виділити Україні додаткові 53 млн доларів на придбання обладнання для електромереж. У Держдепартаменті повідомили, що до пакету допомоги входитимуть розподільні трансформатори, автоматичні вимикачі та інше обладнання, яке допоможе українцям пережити зиму.

Західні партнери України зазначають, що саме Київ має прийняти рішення щодо врегулювання ситуації після дев’яти місяців війни, яка забрала десятки тисяч життів.


У вівторок провідні представники Демократичної партії США заявили, що збільшення об’ємів фінансової допомоги для України та на боротьбу з COVID-19, а також ухвалення законопроєкту про витрати на наступний рік – пріоритетні напрямки роботи до взяття республіканцями під свій контроль Палати представників на початку наступного року.


У Білому домі відбулася зустріч президента Джо Байдена та лідерів демократів і республіканців у Палаті представників і Сенаті, на якій вони обговорювали можливі дії протягом останніх декількох тижнів до взяття демократами під контроль обох палат.Єврокомісія запропонувала свій план відшкодування Україні збитків, завданих їй внаслідок російського вторгнення, за рахунок доходів від інвестування заморожених через санкції російських активів.


Посадові особи у ЄС, США та інших західних країнах обговорюють можливість використання Україною заморожених російських активів, зокрема близько 300 мільярдів доларів із резервів Центрального банку росії та 20 мільярдів доларів, які належать росіянам, внесеним до чорного списку.


«росія повинна… відшкодувати спричинені нею руйнування», – заявила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.


«Збитки, завдані Україні, оцінюються у 600 мільярдів євро. росія та її олігархи повинні компенсувати Україні збитки і покрити витрати на відновлення країни».


Представники Єврокомісії заявили, що одним із короткострокових варіантів для західних країн буде створення фонду для управління та інвестування ліквідних активів (переважно готівки) центрального банку та направлення виручених коштів на підтримку України.


У п’ятницю, 2 грудня, Комісія має подати свою пропозицію стосовно директиви, спрямованої на визначення законодавчої бази, яку 27 країн-членів ЄС повинні прийняти для притягнення росії до відповідальності за черговий злочин.Зеленський виграє війну на землі, але путін має перевагу у повітрі.


У той час як запаси високоточних ракет путіна швидко виснажуються (наприклад, він звернувся до Ірану за високотехнологічною зброєю), у нього все ще є багато некерованих бомб, накопичених протягом десятиліть, починаючи з часів холодної війни. Оскільки йому байдужі супутні збитки чи загибель цивільних, він намагатиметься вбити якомога більше з неба.


У міру того, як можливість такого підходу стає все реальнішою, Захід повинен збільшити підтримку українських сил протиповітряної оборони. Перш за все Президент України Володимир Зеленський прагне до встановлення Північноатлантичним альянсом в Україні безпольотної зони. Він часто просить Захід «закрити небо» його країни. Швидше за все, він отримає більше високотехнологічних ракетних комплексів класу «повітря-земля», схожих на надзвичайно ефективний «Залізний купол» (розроблений спільно США та Ізраїлем), комплекси НАТО «Петріот» (які також розміщені уздовж польського кордону) і, можливо, тактичні винищувачі.


З огляду на успіхи України на землі та перевагу росії у жорстокій повітряній війні, найкращим варіантом для Заходу буде посилення допомоги Україні для забезпечення її переваги у повітряній війні. Додаткові засоби, необхідні українцям для закриття неба, можуть стати ключовими у схилянні росіян до переговорів, можливо, вже навесні, враховуючи успіх Зеленського та його військових на землі.Справа в тому, що окупація, яка за путінським планом мала бути повністю завершена за сім днів, відкрила нову еру промислових воєн – тест на здатність росії та Заходу прискорити виробничі лінії своїх воєнних заводів.


Якщо Захід збирається продемонструвати свою здатність вести тривалу повномасштабну війну – посилення промислової співпраці між союзниками, стандартизація систем озброєнь, прискорене накопичення ресурсів, – він має зазнати фундаментальних змін. Це перегони озброєнь, які ми повинні виграти, якщо хочемо зберегти довіру до НАТО у майбутньому.Вся справа у зброї, і ми зробимо все, аби Київ її отримав.

Про це повідомили міністри країн Балтії і держав Північної Європи, які прибули до засніженої української столиці в понеділок вранці.


Українські партнери «повинні враховувати необхідність забезпечення України системами ППО, аби запобігти влучанню росіянами у нову техніку», заявив міністр закордонних справ Швеції Тобіас Більстрем у понеділок у перерві між зустрічами з українськими посадовцями, зазначивши, що його країна надаватиме системи ППО у рамках пакету зимової допомоги.


«Незважаючи на нагальні потреби, – зазначив міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс, – я думаю, що виступатиму за те, аби ми не забули наше головне завдання – допомогти Україні виграти війну».


37 переглядів0 коментарів

Opmerkingen


bottom of page