Фото: pixabay
США
Можливі спецпризначенці в команді Трампа
Дональд Трамп номінував на пост міністра сільського господарства Брук Роллінз - засновницю та президентку America First Policy Institute - Голос Америки.
Роллінз під час першого президентського терміну Трампа очолювала Раду з внутрішньої політики.
Трамп призначив генерала у відставці Кіта Келлога спецпредставником з питань України та Росії
Обраний президент США Дональд Трамп оголосив про призначення генерала у відставці Кіта Келлога на посаду спеціального представника з питань України та Росії. Келлог, ветеран війни у В'єтнамі та колишній радник із нацбезпеки віцепрезидента Пенса, нині працює в аналітичному центрі America First Policy Institute. Він долучився до розробки "мирного плану" для України, який передбачає можливу заморозку лінії фронту через переговори. Трамп заявив, що разом із Келлогом прагнутиме забезпечити "мир через силу".
Трамп оголосив про призначення інвестора Скотта Бессента на посаду міністра фінансів США
Bloomberg: 62-річний Бессент був ключовим економічним радником Трампа під час передвиборчої кампанії, який розробляв економічну політику та готував важливі промови.
Бессент відомий своїм прагненням до перегляду валютної політики США, хоча й не підтримує активного знецінення долара. Він неодноразово заявляв, що деякі економічні ініціативи, наприклад, тарифи, можуть спричинити посилення курсу долара.
Зовнішньополітичний курс Трампа
Генсек НАТО Марк Рютте зустрівся з обраним президентом США Дональдом Трампом
В ході зустрічі у Палм-Біч (штат Флорида) Рютте та Трамп обговорили низку питань глобальної безпеки, які стоять перед Альянсом.
У свою чергу в НАТО обговорюють нанесення превентивних ударів по росії у разі збройного конфлікту з Альянсом — повідомляє Reuters.
Трамп погрожує запровадженням високими митами Китаю, Мексиці та Канаді
Обраний президент США Дональд Трамп пригрозив у понеділок запровадити великі нові мита проти Китаю, Канади та Мексики в перший день свого перебування на посаді президента США, щоб боротися з нелегальною імміграцією та наркотиками.
Мова йде про введення 25% податку на канадські та мексиканські товари, і додаткові 10% мита на товари з Китаю після інавгурації новообраного президента.
Аргументом такого рішення лідер республіканців вважає наплив емігрантів, додавати про тривалість введення такого закону до моменту вирішення міграційних питань.
Axios: Дональд Трамп виступатиме як "головний переговорник" щодо кризи в Газі.
Видання зазначає про можливість новообраним президентом завершити війну в Секторі Газа, з переконанням прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху в обмін на звільнення заручників, утриманих ХАМАС.
Оточення Трампа обговорює можливість переговорів з Кім Чен Ином для зниження напруги на Корейському півострові, - Reuters
Команда обраного президента США Дональда Трампа розглядає варіант прямих переговорів з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином як спосіб знизити ризик збройного конфлікту. Хоча остаточного рішення ще не ухвалено, контакт із КНДР вважають одним із можливих пріоритетів зовнішньої політики.
Однак, на тлі конфліктів в Україні та на Близькому Сході, це питання може відійти на другий план. Північнокорейська сторона наразі не висловила готовності до контактів, і ЗМІ КНДР навіть не згадували про перемогу Трампа.
ІНШЕ:
Президент США Байден більше не боїться ядерної загрози з боку рф , - The Hill
В матеріалі йдеться про дозвіл чинним американським президентом Джо Байденом на використання ракетних комплексів великої дальності ATACMS проти російських цілей на території рф, що може свідчити про не стримування своїх рішень через побоювання в даному векторі лідером Білого дому наприкінці терміну повноважень.
Зокрема автор вважає, що якби Вашингтон проявив ту ж рішучість перед порожніми ядерними погрозами путіна на початку повномасштабного вторгнення, війна в Україні могла б уже завершитися.
Тим часом спеціальний прокурор Джек Сміт подав клопотання про закриття федеральних кримінальних справ проти Дональда Трампа, які пов'язані із поводженням зі секретними документами та спробами вплинути на вибори 2020 року, обґрунтовуючи рішення політикою Міністерства юстиції, згідно з якою чинний президент не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності.
ВЕЛИКА БРИТАНІЯ
Британія запровадила найбільший пакет санкцій проти "тіньового флоту" Росії, який займався транспортуванням нафти і нафтопродуктів на мільярди фунтів стерлінгів.
А ВМС Португалії останнім часом зафіксували активізацію російських кораблів, що призвело до ретельного моніторингу ситуації
У свою чергу в Лондоні заявили про готовність Путіна завдати удару по Британії за допомогою кібератак - The Telegraph.
За даними видання, мова йде про можливість рф завдяки хвилям кібератак на країну позбавити світла мільйонів людей у відповідь на використання Україною ракет Storm Shadow британського виробництва.
Над базами ВПС США в Англії помічені невідомі безпілотники
За останні шість днів над трьома базами Військово-повітряних сил США у Великій Британії помітили невідомі дрони, підтвердив речник ВПС США агентству Reuters.
Безпілотники зафіксували над базами RAF Лейкенхіт, RAF Мілденхолл та RAF Фелтвелл у Саффолку та Норфолку в період з 20 по 26 листопада.
Міністерство оборони Британії заявило про підтримку ВПС США та підвищення заходів безпеки.
Інциденти відбулися на тлі зростання повідомлень про спроби диверсій на інфраструктурі та військових об'єктах у Європі.
Також нещодавно безпілотник був помічений у порту Гамбурга біля британського авіаносця HMS Queen Elizabeth.
КАНАДА
МЗС Канади заявили про можливість арешту ізраїльського прем’єра Нетаньяху за ордером МКС, враховуючи. що країна є державою-засновницею Міжнародного Кримінального суду (МКС)
А в Сенаті США відреагували на арешт Нетаньяху, погрожуючи країнам санкціями - Fox News.
ФРАНЦІЯ-ВЕЛИКОБРИТАНІЯ
В Лондоні відбулась зустріч очільників МЗС Франції та Великобританії, вході якої Жан-Ноель Барро зі своїм британським колегою Девідом Леммі обговрили війну в Україну та ситуацію на Близькому Сході - Le Figaro
Зокрема Le Monde повідомляє про поновлення дискусії у Європі щодо відправки військ в Україну на тлі перемоги Трампа
За інформацією видання, дане питання обговорювалося під час візиту прем'єр-міністра Британії Кіра Стармера до Франції (11 листопада).
Французькі ультраправі пригрозили відправити у відставку уряд меншості до кінця року через незгоду щодо бюджетних питань
За словами лідерки «Національне об’єднання» «червоними лініями» стали відмова від підвищення податку на електроенергію та необхідність підвищення державних пенсій з наступного року.
Тож її однопартійці висунуть вотум довіри, у випадку незмінності законопроекту, який обговорюється в парламенті.
Французькі фермери посилюють протести проти бюрократичних труднощів і угоди про вільну торгівлю ЄС з країнами МЕРКОСУР, яку обговорюють у Національній асамблеї. Протести заплановані перед будівлею Європарламенту і в інших регіонах. Тим часом польські фермери планують 10 грудня відновити акції протесту на східному кордоні, якщо уряд не запропонує їм рішення.
НІМЕЧЧИНА
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що рф за три місяці виробляє стільки ж зброї та боєприпасів, скільки весь ЄС за рік - Spiegel
Як передає видання, за словами міністра, путін повністю перейшов на військову економіку, що випливає у перед довгострокову загрозу для Європи, додаючи про розширення меж даної війни за регіональний рівень. На думку Пісторіусу російський диктатор вбачає себе переможцем у цій війні, з якою повним ходом переплітається гібридна війна з дезінформацією та фейковими новинами.
Тим часом екс-канцлерка Німеччини Ангела Меркель (2005-2021) в інтервʼю BBC, заявила, що у випадку зближення України з НАТО у 2008 росія напала б раніше, таким чином наполягаючи на правильності своєї політики.
Tagesschau повідомляє: Соціал-демократична партія Німеччини офіційно висунула Олафа Шольца своїм основним кандидатом на пост канцлера на майбутніх федеральних виборах.
Проте як йдеться в повідомленні, рішення, ухвалене одноголосно представниками СДПН, буде затверджено на партійній конференції, яка відбудеться 11 січня.
У свою чергу німецький постачальник автомобільних технологій Bosch скорочує тисячі робочих місць.
Компанія послалася на стагнацію глобальних продажів автомобілів, занадто велику заводську потужність в автомобільній промисловості порівняно з перспективами продажів і повільніший, ніж очікувалося, перехід на електромобілі з програмним керуванням.
DW: Німеччина стикається з гострим дефіцитом робочої сили
Німеччина потребує до 288–368 тисяч кваліфікованих іммігрантів щороку, щоб компенсувати скорочення робочої сили через демографічний спад, згідно з дослідженням Фонду Бертельсманна. Попри реформи трудового законодавства 2023 року, трудова міграція відстає від необхідного рівня. Експерти закликають до усунення бар'єрів та створення більш сприятливих умов для іммігрантів, включаючи довгострокову перспективу проживання.
Spiegel: СДПН і Альянс Сари Вагенкнехт домовилися про коаліцію в Бранденбурзі
Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН) та ліворадикальний Альянс Сари Вагенкнехт (АСВ) завершили роботу над коаліційною угодою у Бранденбурзі після земельних виборів. Угоду планують затвердити на партійних конференціях на початку грудня, після чого соціал-демократ Дітмар Войдке буде переобраний на посаду прем’єр-міністра.
Ключові цілі коаліції: скорочення бюрократії, диджиталізація, підтримка заходів з контролю нелегальної міграції, а також просування дипломатичного вирішення війни в Україні на федеральному та європейському рівнях.
Це другий земельний уряд із проросійською АСВ, після успішних переговорів у Тюрингії. У Саксонії коаліція за участю АСВ не відбулася через розбіжності в питаннях миру, міграції та фінансової політики.
ФІНЛЯНДІЯ
Фінляндія активно готує населення до можливої війни з Росією, - The Guardian
У першому наборі на курси виживання зареєструвалися 75 «партизанок», яких навчають наданню першої допомоги, розведенню вогнищ, приготуванню їжі на відкритому повітрі та встановленню наметів.
Підтримка членства Фінляндії в НАТО і ЄС трохи знизилася серед населення
За даними опитування Аналітичного центру ділового життя EVA, підтримка членства Фінляндії в НАТО і ЄС серед жителів країни знизилася порівняно з минулою весною.
НАТО: 71% фінів позитивно ставляться до членства країни в Альянсі, що на 5% менше, ніж навесні. Негативно ставляться 10%, а 17% залишаються нейтральними. Чоловіки (77%) частіше підтримують НАТО, ніж жінки (65%), причому прихильність зростає з віком і соціально-економічним статусом.
ЄС: Підтримка знизилася на 7%, і наразі 58% фінів позитивно ставляться до членства в Союзі. Чверть (23%) займають нейтральну позицію, а 17% висловлюються негативно. Це повертає популярність ЄС до рівня осені 2021 року, до початку війни Росії проти України.
Незважаючи на зменшення підтримки, більшість фінів все ще позитивно оцінюють членство в обох організаціях.
ДАНІЯ
Копенгаген підписав космічну угоду - The Washington Post.
Видання зазначає про членство країни в Європейській космічній агенції, зокрема датський перший астронавт Андреас Могенсен вирушив на Міжнародну космічну станцію у 2015 році, а минулого року він повернувся в космос на кораблі Crew Dragon компанії SpaceX.
РУМУНІЯ
В ході першого туру президентських виборах у Румунії лідирує ультранаціоналістичний кандидат Калін Георгеску (22,94%), а другу сходинку займає проєвропейська проукраїнська кандидатка Елена Ласконі (19,17%), випереджаючи чинного лівого прем'єр-міністра Марчела Чолаку (19,14 %) на більше 2000 голосів - ЦВК країни.
У свою чергу лідер Соціал-демократичної партії Румунії Марчел Чолаку подав заяву про відставку з поста очільника партії після поразки в першому турі президентських виборів - повідомляє HotNews.ro.
А лідерка партії Румунії "Союз порятунку громадян" (USR) Елена Ласконі закликала підтримати її кандидатуру, аби запобігти поверненню Румунії у зону впливу РФ - HotNews.ro.
**Результати волевиявлення інших кандидатів:
Джордже Сіміон - 13,86 % (1.281.325 голосів);
Ніколає Чуке - 8,78 % (811.952 голосів);
Мірча Геоане - 6,31 % (583.898 голосів);
Хунор Келемен - 4,50 % (416.353 голосів);
Крістіан Дяконеску - 3,10 % (286.842 голосів);
Крістіан Терхеш - 1,03% (95.782 голосів).
Решта кандидатів набрали менше ніж 1% голосів.
Другий тур президентських виборів у Румунії відбудеться 8 грудня.
Національна ліберальна партія Румунії оголосила підтримку опозиційної кандидатки Елени Ласконі у другому турі президентських виборів проти проросійського Келіна Джорджеску. Це рішення ухвалили після відставки керівництва партії через провал на виборах. Отже ліберали підтвердили прихильність проєвропейському курсу країни.
У Румунії сотні молодих людей протестують проти ультраправого кандидата Джорджеску
Сотні протестувальників у кількох містах Румунії, включаючи Ясси, Тімішоару та Бухарест, вийшли на демонстрації проти ультраправого кандидата Келіна Джорджеску, який несподівано переміг у першому турі президентських виборів.
Молодь виступає за демократію, підтримку НАТО і ЄС, засуджуючи антизахідні та екстремістські погляди Джорджеску. Протестувальники скандували гасла на кшталт "Не голосуй за диктатора" та "Ми за демократію". Вважається, що популярність Джорджеску зросла через активну кампанію в TikTok, що не була помітна в соціологічних опитуваннях.
Келін Джорджеску заперечує плани виведення Румунії з НАТО і ЄС, але звинувачує опонентку у "втягуванні у війну", - HotNews.ro
Келін Джорджеску, кандидат на виборах президента Румунії, якого називають проросійським, відкинув звинувачення у намірах вивести країну з НАТО та ЄС. Він заявив, що лише відстоює національні інтереси в переговорах.
Водночас Джорджеску звинуватив свою опонентку Елену Ласконі, проєвропейську кандидатку, у спробі "втягнути Румунію у війну в Україні". Джорджеску наголосив на необхідності припинення війни, пропонуючи "стратегію миру".
Румунські ЗМІ нагадують, що раніше Джорджеску публічно критикував НАТО і називав його "найслабшим альянсом". Його популярність пояснюють активною кампанією в TikTok, яка раніше не фіксувалася соціологами.
Президент Румунії скликав Раду нацбезпеки для обговорення загрози втручання у вибори
Президент Румунії Клаус Йоганніс скликав засідання Вищої ради національної оборони (CSAT) для аналізу ризиків втручання у виборчий процес, включаючи дії кіберсуб'єктів та їхній вплив на ІТ-інфраструктуру. Засідання відбудеться 28 листопада.
Зустріч ініційована на тлі підозр у фальсифікації виборів та ролі соцмережі TikTok у несподіваній перемозі проросійського кандидата Келіна Джорджеску в першому турі президентських виборів.
ТУРЕЧЧИНА
Президент Туреччини Ердоган прийняв генсека НАТО Рютте.
В ході візиту Ердоган і Рютте обговорили зростаючі виклики колективній безпеці: загроза тероризму, війну в Україні і кризу на Близькому Сході.
Тим часом український посол в Туреччині Василь Боднар заявив, що закриття Анкарою проток Босфор і Дарданелли відповідно до конвенції Монтре від початку широкомасштабного вторгнення завадило агресору використати можливість для захоплення Одеси та Миколаєва, враховуючи присутність а російських крейсерів у Середземному морі.
Зокрема Боднар наголосив про зацікавленість Туреччини у БРІКС, що ніяк не впливає безпосередньо на підтримку України, адже турецька держава претендує на роль глобального гравця, тому й має інтереси глобального характеру. - Укрінформ
Bloomberg: Туреччина просить США дозволити оплату російського газу через Газпромбанк, незважаючи на санкції
Туреччина веде переговори зі США про санкційний виняток, який дозволить продовжити оплату імпорту російського газу через Газпромбанк, що потрапив під нові обмеження. Міністр енергетики Туреччини Алпарслан Байрактар попередив, що без цього країна не зможе розраховуватися за газ, що спричинить серйозні наслідки, оскільки Росія забезпечує 42% імпорту газу до Туреччини.
Угорський міністр закордонних справ Петер Сійярто, який зустрічався з Байрактаром у Стамбулі, заявив, що країни регіону знайдуть спосіб продовжити постачання російського газу. Окрім газу, Туреччина значною мірою залежить від російської нафти та будує атомну електростанцію за участю "Росатома".
ПОЛЬЩА
Враховуючи президентську виборчу кампанію, яка стартує 8 січня, головні політичні сили країни визначились зі своїми кандати до президентского туру.
Польська "Громадянська коаліція" чинного прем'єра Дональда Туска висуватиме мера Варшави Рафала Тшасковського - Onet.
А головна опозиційна пропрезидентська партія "Право і справедливість" підтримає главу Інституту нацпам'яті Кароля Навроцького як кандидата на пост президента - RMF 24.
У свою чергу Навроцький відомий гострими заявами на адресу України та посиленням конфлікту навколо історичних суперечок.
ЛИТВА
У Вільнюсі біля житлового будинку впав вантажний літак, на борту якого було два пілоти і двоє працівників - Delfi.
Відомо, що літак належив компанії DHL, здійснюючи переліт із Лейпцига, його оператор – компанія SWIFT Air.
Видання Wall Street Journal з посиланням на західних посадовців з питань безпеки повідомила, про планування рф операцій з підпалу вантажних і пасажирських літаків, які прямували до США й Канади.
У Литві знайдено "чорні скриньки" літака DHL, що зазнав аварії, - Міністерство юстиції Литви
У Вільнюсі виявили чорні скриньки вантажного літака DHL, який зазнав катастрофи. Розпочато аналіз даних, а уламки літака готуються перемістити для подальшого дослідження. Один пілот загинув, троє вижили.
Президент Литви не виключає диверсію в аварії літака DHL, - Delfi
Президент Гітанас Науседа заявив, що через деструктивну поведінку Росії нещасні випадки, як катастрофа літака DHL у Вільнюсі, викликають підозри про можливу диверсію. Розслідування триває.
Генерал Броєр: Катастрофа літака DHL могла бути тестом для Росії, - ARD, Welt
Генеральний інспектор збройних сил Німеччини припустив, що аварія літака DHL могла бути перевіркою слабких місць західних країн. Він зазначив, що Росія створює гібридні загрози, щоб вивчити реакцію Заходу.
Міністр оборони Литви: Немає ознак диверсії у катастрофі літака DHL, - LRT
Міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас заявив, що наразі немає доказів диверсії у катастрофі літака DHL. Аналіз свідчить, що зовнішнього втручання не було, але слідство триває.
АВСТРІЯ
Австрійські ультраправі вперше перемогли на земельних виборах у Штирії з понад 34% голосів - повідомляє Kurier.
Подібний випадок перемоги ультраправих на земельних виборах попередньо відбувся в ході земельних голосувань у Каринтії.
Тим часом австрійська нафтогазова компанія OMV конфіскувала російський газ на 230 млн євро - пише Reuters.
У свою чергу «Газпром» розцінив такі дії як несплату і тому припинив постачання газу за контрактом з австрійською компанією.
ІСПАНІЯ
Мешканці Барселони вийшли на акцію протесту з вимогою зниження цін на оренду житла та покращення умов життя - повідомляє Reuters.
ШВЕЙЦАРІЯ
У Швейцарії на референдумі 66,6% виборців у північно-західному швейцарському місті Базель підтримали держфінансування для проведення "Євробачення" 2025 року сумою на майже 40 млн $ - повідомляє SRF.
ІТАЛІЯ
Reuters: Італійська партія "Рух 5 зірок" вирішує долю співзасновника Беппе Грілло
Італійська опозиційна партія "Рух 5 зірок" планує провести повторне голосування щодо відсторонення співзасновника Беппе Грілло від ролі гаранта партії після його оскарження. Рішення про розрив зв’язків із Грілло було ухвалено в рамках реформ, які мають трансформувати колишній протестний рух у мейнстрімну ліву політичну силу.
Лідер партії Джузеппе Конте наголосив, що цей крок необхідний для зосередження на національних питаннях, а не на "примхах засновника". Повторне голосування серед членів партії стане вирішальним, адже за правилами організації результат буде дійсним лише за участі понад половини членів.
Грілло, який заснував партію в 2009 році разом із Джанроберто Казаледжо, допоміг "Руху 5 зірок" отримати значний вплив в італійській політиці. Проте останніми роками партія втратила популярність через внутрішні суперечки. На виборах до Європарламенту її підтримка впала до 10,5% — значно менше, ніж у минулому.
Ситуація може стати поворотним моментом для політичної сили, яка намагається знайти нову ідентичність у сучасному політичному ландшафті Італії.
ЧЕХІЯ
Начальник Генштабу Чехії закликав до збільшення військових витрат на тлі війни в Україні
Начальник Генштабу Чехії Карел Реха заявив, що війна в Україні є попередженням для демократичних країн про необхідність зміцнення обороноздатності.
Реха зазначив, що Росія продовжує агресивну політику та створює коаліцію з такими країнами, як Іран, Китай і Північна Корея.
Він наголосив на потребі Чехії збільшити військовий бюджет, кількість професійних військових і активних резервів для виконання зобов'язань у сфері колективної оборони.
Також міністерка оборони Чехії Яна Чернохова вважає, що витрати в розмірі 2% ВВП є мінімальними, і може знадобитися їх збільшення до 3%.
АЛБАНІЯ
У Тирані поліція розігнала антиурядовий протест опозиції, використавши сльозогінний газ
У столиці Албанії Тирані поліція застосувала сльозогінний газ і водомети для розгону протестувальників, які блокували дороги, вимагаючи відставки уряду прем’єр-міністра Еді Рами.
Протести, організовані опозиційними партіями, тривають щотижня. Вони звинувачують уряд у корупції та вимагають створення тимчасового уряду до виборів 2025 року.
Лідери опозиції Салі Беріша та Ілір Мета заперечують звинувачення у корупції, заявляючи, що це політичне переслідування з боку Рами.
У відповідь на протести, які у жовтні стали насильницькими, ЄС і США закликали до діалогу між сторонами та уникнення насильства.
ЩОДО УКРАЇНИ
Bloomberg: Велика Британія таємно передала Україні ракети Storm Shadow до дозволу ударів по РФ
Велика Британія поставила Україні десятки крилатих ракет Storm Shadow ще кілька тижнів тому, до офіційного дозволу завдавати ударів по цілях у РФ західними ракетами. За інформацією джерел агентства Bloomberg, ці ракети були замовлені через дефіцит дальнобійної зброї у ЗСУ.
Операція відбулася за прем’єрства Кіра Стармера, який обіцяв подвоїти підтримку України. Конкретна дата прибуття ракет і точна їх кількість не розголошуються з міркувань безпеки. Повідомляється, що українські сили вже використали ці ракети для ударів по території Росії після аналогічних дій із ракетами ATACMS.
Парламентська асамблея НАТО підтримала право України на удари по військових цілях у РФ
На засіданні Парламентської асамблеї НАТО в Монреалі було ухвалено резолюцію, яка підтримує право України завдавати ударів по військових цілях на території Росії згідно зі Статутом ООН. Документ також закликає союзників збільшити підтримку України, зокрема постачання ППО, далекобійної зброї та багатофункціональних літаків.
У резолюції підкреслюється важливість дотримання санкцій проти Росії та її партнерів, включно з КНДР. Також пропонується посилити тиск на Китай, щоб уникнути його військової підтримки РФ. Документ закликає до швидкого прийняття України до НАТО, посилення відповідальності Росії за злочини війни та підтримки ініціативи "формула миру".
NRK: Норвегія збільшує допомогу Україні до $2,7 млрд у 2025 році
Норвегія вирішила збільшити фінансову допомогу Україні до 30 млрд норвезьких крон ($2,7 млрд) у 2025 році, враховуючи зростання потреб через війну. Початковий бюджет передбачав лише 15 млрд крон, але опозиція домоглася значного збільшення фінансування.
Уряд планує використати ці кошти для військової допомоги, а також для розвитку енергетичної інфраструктури України. Рішення буде остаточно узгоджене після обговорення в парламенті. Також прем'єр-міністр Норвегії зустрінеться з лідерами Північної Європи та Балтії для обговорення підтримки України.
LRT: Норвегія виділяє додаткові $4,5 млн на програму "Зерно з України"
Уряд Норвегії оголосив про виділення додаткових 50 млн норвезьких крон ($4,5 млн) на ініціативу "Зерно з України", яка спрямована на забезпечення продовольчої безпеки у країнах Африки та Близького Сходу. Міністерка розвитку Анна Беате Крістіансен Твіннерейм зазначила, що ця ініціатива є прикладом міжнародної співпраці, а Україна, попри війну, продовжує підтримувати глобальні продовольчі системи.
The Hill: Естонія закликає інвестувати у військову промисловість України
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур закликав до збільшення інвестицій у військову промисловість України, підкресливши, що українська промисловість може виробляти значно більше зброї. Він зазначив, що Україна може виробляти озброєнь на $30 млрд щороку, але її інвестиційні можливості обмежуються $15 млрд.
Певкур також розкритикував пропущені можливості для підтримки України під час Курського контрнаступу. Він наголосив, що західні країни мають вирішити, чи хочуть лише підтримувати Україну, чи забезпечити її перемогу.
Politico: Байден попросив Конгрес виділити $24 млрд на допомогу Україні
Президент США Джо Байден звернувся до Конгресу з проханням виділити додаткові $24 млрд для військової допомоги Україні та поповнення американських запасів зброї. З них $16 млрд підуть на відновлення запасів Пентагону, а $8 млрд – на контракти з американськими компаніями для забезпечення українських сил.
Пропозиція викликала критику серед деяких республіканців, які називають її "подарунком" та вимагають жорсткіших умов. Пропозиція буде розглянута в контексті ухвалення бюджету США, щоб уникнути шатдауну.
PAP: Польща та Україна узгодили ексгумацію жертв Волинської трагедії
Польща та Україна домовилися створити спільну робочу групу для проведення пошуково-ексгумаційних робіт на території України. Заяву підписали міністри закордонних справ двох країн. Україна підтвердила готовність співпрацювати відповідно до свого законодавства.
Прем’єр Польщі Дональд Туск назвав це домовленість важливим кроком до історичного примирення. Глава МЗС України Андрій Сибіга зазначив, що прогрес у цьому питанні свідчить про добру волю обох країн.
LRT: Литва виділила €5 млн на встановлення сонячних електростанцій в Україні
Литва інвестує €5 млн у встановлення сонячних електростанцій в Україні для підтримки її енергетичного сектора, який сильно постраждав від війни. Уряд Литви наголосив, що обладнання має бути європейського виробництва і захищеним від кіберзагроз. Загальна допомога Литви Україні сягнула €1,45 млрд.
AP: США закликають Україну знизити призовний вік до 18 років
Анонімне джерело з адміністрації Байдена повідомило агентству AP, що США закликають Україну знизити призовний вік з 25 до 18 років, щоб розширити мобілізаційний резерв. Представник Білого дому пояснив це необхідністю збільшити чисельність українських військових для продовження боротьби з Росією.
Європейські союзники також висловлюють занепокоєння кадровими проблемами України. США наполягають, що більше солдатів є ключовим елементом для успішного спротиву РФ.
МІЖНАРОДНА ДИПЛОМАТІЯ
Країни G7 планують посилити тиск на Китай за підтримку рф у війні - Bloomberg.
Мова йде щодо вживання заходів, відповідних європейським правовим системам, проти суб'єктів у Китаї та інших третіх країнах, які підтримують російську "військову машину".
Глава дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель засудив удар, внаслідок якого напередодні зазнали поранень четверо італійських військових на базі миротворчих сил місії ООН (UNIFIL) на півдні Лівану.
ЄС обговорить 15-й пакет санкцій проти Росії, включаючи заходи проти "тіньового флоту" і китайських компаній, - Reuters
Постійні представники країн ЄС 27 листопада обговорять новий пакет санкцій проти Росії, спрямований на:
Додавання до санкційного списку 29 юридичних і 54 фізичних осіб, зокрема вперше – китайських компаній, що підтримують військове виробництво в РФ.
Заходи проти російського "тіньового флоту", включаючи чорний список для 48 танкерів, що обходять обмеження на експорт нафти.
Посилення контролю над експортом російського скрапленого природного газу та розширення заборони на реекспорт товарів дочірніми компаніями ЄС.
Обмеження для фінансових установ, що допомагають Москві обходити санкції.
Рішення потребує одностайної підтримки всіх 27 країн ЄС, терміни фіналізації пакету поки невідомі.
Болгарія та Румунія отримали згоду на вступ до Шенгену з 2025 року – "Європейська правда"
Постійні представники ЄС погодили рішення про вступ Болгарії та Румунії до Шенгенської зони, яке передбачає скасування внутрішніх перевірок на кордонах з цими країнами з 1 січня 2025 року. Офіційне рішення мають ухвалити 12 грудня на засіданні Ради ЄС.
Болгарія і Румунія виконали технічні вимоги ще у 2010 році, але їхній вступ блокувався через заперечення Австрії та Нідерландів, які висловлювали занепокоєння через проблеми з нелегальною міграцією.
РІЗНЕ
ЄС пропонує запровадити санкції проти понад 50 осіб і 30 компаній, включаючи китайські фірми, які постачали Росії компоненти для ударних дронів, використаних проти України. Пакет санкцій також включає обмеження для фірм з інших країн, які допомагали Москві обходити санкції та отримувати заборонені технології. Окремо пропонується запровадити обмеження на російські нафтові танкери для посилення санкційного контролю.
Французький адмірал П’єр Вандьє, командувач НАТО з питань трансформації, закликав Європу до швидших і ризикованіших підходів в оборонному виробництві. Він розкритикував забюрократизованість і перфекціонізм, які гальмують модернізацію, і запропонував брати приклад зі США — підходити до технологій та модернізації з більшим ентузіазмом. Вандьє також наголосив на необхідності синхронізації всіх компонентів військових операцій і закликав Європу збільшити інвестиції в оборонну промисловість, зокрема у космос, IT та логістику.
Рішення Суду ЄС: Nord Stream 2 AG програла оскарження газової директиви
Швейцарська компанія Nord Stream 2 AG, дочірня компанія "Газпрому", програла справу в Суді загальної юрисдикції ЄС, оскаржуючи "газову директиву" 2019 року. Зміни до директиви поширюють правила внутрішнього газового ринку ЄС на трубопроводи з третіх країн, такі як "Північний потік-2".
Суд постановив, що компанія могла передбачити можливі зміни законодавства, інвестуючи в проєкт, і мала врахувати ризики. Крім того, компанія все одно могла експлуатувати газопровід і отримувати прибутки, навіть без можливості скористатися відступом від правил.
Рішення підтверджує законність змін у "газовій директиві" та відхиляє аргументи Nord Stream 2 AG.
Туск пропонує країнам Балтії і Північної Європи створити спільне морське патрулювання в Балтійському морі, - RMF24
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск перед зустріччю з лідерами країн Північної Європи та Балтії у Швеції заявив, що планує обговорити спільні заходи безпеки в Балтійському морі.
Він запропонував створити спільне морське патрулювання за аналогією з наявною практикою НАТО з повітряного патрулювання. Мета ініціативи – моніторинг і підтримання безпеки у Балтійському морі на тлі загроз з боку Росії.
Єврокомісія підготує Білу книгу про європейську оборону за перші 100 днів роботи, - Урсула фон дер Ляєн
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн представила план зосередження на посиленні оборони ЄС. Протягом перших 100 днів новий склад Єврокомісії підготує Білу книгу про майбутнє європейської оборони.
Фон дер Ляєн заявила, що витрати ЄС на оборону мають зростати, оскільки нинішній рівень (в середньому 1,9% ВВП) значно нижчий за російські витрати (до 9% ВВП). Вона акцентувала на потребі створення єдиного оборонного ринку, зміцненні оборонно-промислової бази, поліпшенні військової мобільності та реалізації спільних оборонних проєктів.
Вперше в історії Єврокомісії запроваджують посаду європейського комісара з питань оборони, яку обійме Андрюс Кубілюс. Фон дер Ляєн запевнила, що безпека Європи стане пріоритетом роботи Єврокомісії.
Прем’єр Словаччини Роберт Фіцо прийняв запрошення Путіна відвідати Москву на урочистості 9 травня, - Aktuality
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо оголосив, що у 2025 році відвідає Москву для участі в урочистостях з нагоди завершення Другої світової війни, які Росія відзначає 9 травня. Він стане першим словачським посадовцем, який офіційно відвідає Кремль з моменту вторгнення Росії в Україну.
Фіцо наголосив на важливості спадщини Червоної армії у перемозі над фашизмом та підтримав проведення в Словаччині низки заходів, присвячених Другій світовій війні. Це рішення вже викликало дискусії, зважаючи на дипломатичну ізоляцію Москви через агресію проти України.
Європарламент затвердив бюджет ЄС на 2025 рік із пріоритетом підтримки України
Президентка Європарламенту Роберта Метсола підписала бюджет ЄС на 2025 рік, який становить 199,4 млрд євро, що на 6% більше, ніж цьогорічний. У документі передбачено значне збільшення видатків на ключові пріоритети, включаючи 15,2 млрд євро в рамках програми Ukraine Facility. Бюджет також спрямований на вирішення проблем зміни клімату, охорони здоров'я, гуманітарної допомоги, управління кордонами та інших нагальних питань.
Документ був підтриманий 418 голосами в Європарламенті, Рада ЄС затвердила угоду 25 листопада. Понад 90% бюджету буде спрямовано на інвестиції як у країнах-членах ЄС, так і за його межами, включаючи підтримку громадян, дослідників, фермерів та бізнесу.
Очільник Федеральної розвідувальної служби Німеччини Бруно Каль заявив, що Росія готується до війни із Заходом і може здійснити напад на територію НАТО до кінця десятиліття. Це можуть бути обмежені операції, наприклад, на Шпіцбергені чи в країнах Балтії, під приводом "захисту російських меншин". Мета Кремля – підважити зобов'язання НАТО за статтею 5 і послабити Альянс. Каль зазначив, що Путін може випробувати червоні лінії Заходу та продовжить ескалацію.
Yorumlar