top of page
  • Фото автораUnited Ukraine

Лідерство Британії у формуванні Нової Європи, – Антон Кучухідзе


Роль, яку обрала для себе Британія, як і формування нею поясу Нової Європи, повністю вигідна і влаштовує Україну. Про це в матеріалі для The Gaze повідомив політолог-міжнародник, співзасновник аналітичного центру «Об’єднана Україна» Антон Кучухідзе. З текстом матеріалу можна також ознайомитись нижче.

Нова роль Об’єднаного Короліства в європейських справах почала формуватися з 2016 року, коли вона вийшла з Європейського Союзу та почала просувати концепцію глобальної Британії. Одним із складників цієї концепції було створення відповідного пояса в Європі, який би повністю працював на стримування агресивної російської політики, в тому числі і проти неї.


Йдеться про відомі події щодо отруєння в Солсбері. Тоді МЗС Британії оцінило цей акт Російської федерації як агресію проти Великої Британії. Саме тому британці почали закликати до нового партнерства держави, які мають спільний інтерес протидії агресивній зовнішній політиці РФ.


Ідея щодо формування партнерів навколо спільного життєво важливого інтересу забезпечення захисту державності, суверенітету і територіальної цілісності спрацювала ще до війни. Ефективність і розширення цієї політики відбулося вже під час широкомасштабного вторгнення Росії в Україну.


Концепцію нового безпекового поясу спочатку представили на експертному рівні. Одним із провідних британських аналітичних центрів, який займався її науковим забезпеченням, став Royal United Services Institute for Defence and Security Studies (RUSI), заснований ще у 1831 р.


Безпековий пояс


У пояс держав-партнерів увійшли країни Балтії, Польща, Україна, Туреччина і держави Північної Європи. Головне, що об'єднувало цей пояс від Лондона до Анкари, – у всіх його учасників були проблеми з РФ із погляду безпеки і оборони.


Цей пояс, що був спочатку сформований на рівні концепції, з 2019-го року почав формалізуватися у відповідних політичних документах. Так, 17 лютого 2022 року було започатковано Альянс України, Великої Британії і Польщі як військово-політичний формат тристоронньої співпраці для протидії російській загрозі та спільної роботи заради європейської безпеки.


Цей союз став частиною ширшої стратегії України зі створення малих альянсів: «Люблінський трикутник» (Україна–Польща–Литва), «Асоційоване тріо» (Україна–Грузія–Молдова), «Квадрига» (Україна–Туреччина).


Слід звернути увагу, яку потужну допомогу Україні під час війни почала надавати Швеція й інші держави Північної Європи. Тож, увесь цей пояс ще до 24 лютого мав чітке розуміння російської загрози. А Британія була одним із топових лідерів і у військово-технічному сенсі доклала дуже багато зусиль для проведення військових тренувань представників Збройних сил України та надання потрібного озброєння для українських сил оборони і безпеки.


Ось це формування Нової Європи [Нова Європа – концепт політичного простору, що формується як більш загальний та менш формалізований, ніж ЄС, і незв’язаний зобов’язаннями різного характеру із РФ] в межах старої кон'юнктури і стало першим динамічним ударом від колективного Заходу по Росії.


Допомога у війні


Коли 24 лютого Володимир Путін почав другу хвилю агресії проти України, Британія надала гарантії, що дасть всю потрібну військово-технічну допомогу разом із партнерами. Польща й Північна Європа почали надавати зброю. Туреччина перекрила Босфор і Дарданелли, посилила військово-технічне співробітництво за багатьма напрямками, зокрема й щодо БПЛА. Держави Балтії почали ремонтувати техніку й досі це роблять.


Велика Британія виступила певним політичним гарантом перед Україною, що у нас буде все потрібне для перемоги, та підтвердила свою позицію на літньому саміті G7 2022 року. Так Британія підтверджувала свій статус гаранта як для України, так і для всього поясу держав-партнерів.


Принципова позиція Британії і держав поясу призвели до кардинальних історичних змін у спільній зовнішній політиці в межах ЄС і НАТО. Зокрема, ЄС фактично проявив себе як військово-політичний лідер, що виявився більш мобільним і динамічним у своїй реакції на військову загрозу, ніж НАТО. І саме завдяки лідерству Британії та союзників з поясу Нової Європи відбулася історична зміна підходів у німецькій і французькій зовнішніх політиках.


Тут слід пригадати перемовини ще тоді прем'єр-міністра Британії Бориса Джонсона з канцлером Німеччини Олафом Шольцом і президентом Франції Еманюелем Макроном, коли пан Джонсон прямо казав про те, що хотілося б більше бачити саме від цих лідерів старої Європи протидії російській агресії.


Вагомим фактором впливу стало й створення танкової коаліції, яку очолила Польща. Це все призвело до того, що сьогодні зовнішня політика Німеччини і Франції з риторики про можливість домовлятися про перемовини перейшла на ту політику, яку сповідували країни поясу.


Нова філософія ЄС


Філософія, яку просувала вісь Лондон–Анкара, стала філософією, з якою працює ЄС. Окрім того, під її впливом сталася принципова історична подія у світовій політиці – Фінляндія, яка з 1948 року була нейтральною державою, у 2023 році стала членом НАТО. Як зазначив Президент США Байден, Путін думав, що досягне «фінляндизації» НАТО, а отримав «натоізацію» Фінляндії.


А Туреччина стала однією з головних скрипок, які спочатку стримували членство Фінляндії і Швеції, а потім дали зелене світло. Тобто НАТО буде розширюватись завдяки державам Нової Європи – Швеції, Фінляндії, Україні.

Звичайно, жодні союзницькі відносини Британії, жодна потужна політична стратегія Британії в новітній історії під час і після Другої світової війни не вибудовувалась без союзництва зі США.


Тобто всі рішення країн поясу Лондон-Анкара призвели також і до створення формату «Рамштайн+» під егідою США. Цей пояс став першопричиною для активізації старої Європи і американського істеблішменту щодо більш активної підтримки України у протидії рашистській агресії.


***


Вже чітко можна сказати, що та роль, яку обрала для себе Британія, як і формування нею поясу Нової Європи, повністю вигідна і влаштовує Україну. Незабаром Україна теж інтегрується в ЄС і НАТО. Відповідні політичні рішення вже ухвалено, тепер справа за перемогою на полі бою і фіксацією поразки Росії з військово-політичного і юридичного аспекту.

16 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page