top of page

Огляд міжнародної преси за 19 – 30 травня 2025 року

  • Фото автора: Anton Kuchuhidze
    Anton Kuchuhidze
  • 29 трав.
  • Читати 6 хв

Останніми тижнями увага провідних західних ЗМІ була зосереджена на кількох ключових подіях, що суттєво впливають на перебіг війни в Україні. Зокрема, важливою новиною стало зняття обмежень на дальність використання західного озброєння, яке передається Україні з боку Німеччини та інших західних партнерів. Це рішення відкриває Києву можливість більш ефективно завдавати ударів по військових цілях на території росії.


Паралельно з цим, ЗМІ широко висвітлювали масовані ракетні атаки з боку росії, які призвели до нових жертв серед цивільного населення та масштабних руйнувань. Не меншої уваги заслуговує і підготовка кремля до ймовірного літнього наступу на сході України, що може стати черговим етапом ескалації бойових дій.


Видання The Washington Post повідомляє, що канцлер Німеччини Фрідріх Мерц офіційно оголосив про зняття обмежень на використання Україною далекобійного озброєння. Крім того, він заявив про готовність підтримати Україну у створенні власних ракет великої дальності, які не підлягатимуть жодним західним обмеженням щодо дальності чи цілей.


Про це Мерц заявив під час спільної прес-конференції з Президентом України Володимиром Зеленським у Берліні. За його словами, такий крок дозволить Україні ефективніше захищати свою територію, включно з можливістю завдавати ударів по військових об'єктах за межами країни. Канцлер підкреслив, що Німеччина прагне надати Україні весь спектр можливостей для ефективної оборони, включаючи підтримку в розвитку національного виробництва озброєння.


Тим часом, як повідомляє Politico, росія здійснила найбільшу з початку повномасштабної війни комбіновану атаку дронами та ракетами на територію України, попри публічні заклики Президента США Дональда Трампа негайно припинити бомбардування.


У відповідь на ескалацію, Трамп різко змінив тон щодо володимира путіна, звинувативши його у тому, що той «грається з вогнем» і ігнорує спроби досягти мирної угоди. Ці заяви свідчать про зміну позиції Трампа щодо путіна. Якщо раніше він демонстрував прихильність до російського лідера, то тепер назвав путіна «повністю божевільним» і припустив, що війна може призвести до краху росії.


Як повідомляє The Washington Post, українські військові та аналітики очікують, що цього літа росія розпочне масштабний наступ на Донецьку область - ключовий регіон, який москва намагається повністю захопити з початку повномасштабної війни. Деякі експерти вже зараз вказують на ознаки того, що нова наступальна фаза фактично розпочалася.


Попри активізацію бойових дій, аналітики зазначають, що росія не має достатньо ресурсів для проведення кількох великих наступів одночасно. Тому кремль, ймовірно, зосередиться на точковому тиску вздовж лінії фронту та створенні так званих «буферних зон» поблизу українсько-російського кордону.


Україна налаштована на мир і готова до досягнення домовленостей. Втім, домовитись поки не вдалося: росія відхилила пропозицію про безумовне припинення вогню, а вже наступного дня здійснила масований ракетно-дроновий обстріл українських міст.


Більше того, замість того, щоб спрямувати зусилля на мирне врегулювання, російські політики вдаються до погроз, натякаючи на загрозу Третьої світової війни, готуються до нового наступу та посилюють бомбардування.




Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц у середу пообіцяв допомогти Україні розробити власні ракетні системи дальньої дії, які не підпадатимуть під жодні обмеження Заходу щодо дальності чи вибору цілей, у контексті зусиль Києва відбити російське вторгнення.


Виступаючи у Берліні під час спільної пресконференції з Президентом України Володимиром Зеленським, Мерц заявив, що в межах посиленої угоди про співпрацю Німеччина "прагнутиме забезпечити українську армію всіма спроможностями, які дійсно дозволять їй ефективно захищати країну", включно з модернізацією національного виробництва ракет.

 



Цього літа росія, ймовірно, здійснить масштабний наступ на східну частину Донецької області України — регіон, який вона намагається повністю захопити від початку повномасштабного вторгнення. Про це попереджають українські військові посадовці та аналітики.


Попередження щодо наступу, який, на думку деяких експертів, уже розпочався, з’явилися на тлі застою мирного процесу, що відбувається за посередництва США. Перемовини залишаються безрезультатними, а конкретні домовленості відсутні. Росія вкотре відкинула численні заклики Сполучених Штатів та європейських партнерів до негайного припинення вогню.

 



За словами українських офіційних осіб, у ніч з понеділка на вівторок росія здійснила наймасштабнішу в історії атаку на Україну із застосуванням безпілотників і ракет, попри заклики Президента США Дональда Трампа припинити бомбардування.


Ці удари сталися всього через кілька годин після того, як Трамп жорстко розкритикував президента рф володимира путіна, засудивши авіаудари по Києву та інших українських містах, унаслідок яких у неділю загинули щонайменше 12 людей.


«Він абсолютно з’їхав з глузду! Він безглуздо вбиває багато людей — і я маю на увазі не лише солдатів», — написав Трамп пізно ввечері у неділю в соціальній мережі, маючи на увазі путіна. «Ракети й дрони обстрілюють українські міста без жодної причини».

 



Німеччина збільшить фінансову та військову допомогу Україні, - заявив у середу канцлер Фрідріх Мерц. Це стало черговою ознакою того, що Європа прагне відігравати провідну роль у підтримці Києва на тлі невизначеності щодо подальшої участі США у війні проти росії.


За словами Мерца, Німеччина «збереже і розширить» військову підтримку України, а також започаткує спільну з Києвом програму з виробництва далекобійної зброї, яку Україна зможе застосовувати проти російських військових цілей. Про це він заявив під час спільної пресконференції з Президентом Володимиром Зеленським у Берліні.


«Це початок нової форми військово-промислової співпраці між нашими країнами, яка має величезний потенціал», — наголосив канцлер.

 



У перші роки повномасштабного російського вторгнення Україна значною мірою покладалася на постачання західного озброєння для оснащення своїх збройних сил. Однак, пройшовши горнило війни, українська оборонна промисловість сьогодні виробляє більше зброї, ніж будь-коли раніше.


На момент вторгнення в 2022 році Україна мала лише один дослідний зразок вітчизняної гаубиці «Богдана». Вже у 2023 році Київ заявив, що випускає більше артилерійських систем, ніж усі країни НАТО разом узяті.


Попри те, що західні союзники не поспішають нарощувати власне оборонне виробництво, за три роки війни обсяг українського виробництва озброєння зріс із $1 мільярда у 2022 році до $35 мільярдів у 2025-му, навіть попри постійні російські обстріли ракетами оборонних підприємств.

 



Під час телефонної розмови в понеділок Президент США Дональд Трамп заявив європейським лідерам, що президент росії володимир путін не готовий припинити війну в Україні, оскільки вважає, що здобуває перемогу. Про це повідомили чотири високопоставлені європейські чиновники, обізнані з деталями розмови.


За словами джерел, під час розмови, яку вони охарактеризували як заплутану і місцями суперечливу, Трамп також висловив переконання, що путін у підсумку прагне миру — щоправда, на умовах, вигідних саме росії. Європейські посадовці також зазначили, що Трамп не вірить у можливість досягнення мирної угоди в найближчій перспективі та вважає, що війна є передусім проблемою Європи.

 



Для досягнення миру потрібні партнери, які справді цього прагнуть. Україна чітко дала зрозуміти, що готова до мирного врегулювання. Натомість росія продовжує висувати дедалі більше відмовок, більше, ніж може витримати будь-який переговорний процес. Президент Трамп звернувся до володимира путіна з вимогою терміново надати чіткий перелік умов для припинення вогню, що дозволить усунути бар’єри на шляху до миру. Залежно від реакції росії стане зрозуміло, який подальший курс варто обрати.


Сенат готовий до обох сценаріїв. Від початку роботи над законопроєктом про санкції проти росії я координую його розробку з Білим домом. Цей документ ізолює росію економічно: будь-яка країна, яка продовжить купувати російські енергоносії, буде обкладена митом у розмірі 500%. Наслідки варварського вторгнення росії мають стати реальністю не лише для агресора, а й для його економічних партнерів. Якщо Китай або Індія припинять імпорт дешевої російської нафти, військова машина путіна зупиниться.

 



Президент Дональд Трамп у вівторок звинуватив президента росії володимира путіна в тому, що той "грається з вогнем", оскільки москва продовжує завдавати ударів по Україні, попри зусилля Трампа укласти мирну угоду для припинення війни.


"володимир путін не розуміє, що якби не я, з росією вже давно трапилися б дуже серйозні проблеми — і я маю на увазі ДУЖЕ серйозні. Він грається з вогнем!" — написав Трамп у вівторок вранці у своєму дописі в соціальній мережі Truth Social.




Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив у понеділок, 26 травня, що Німеччина разом з іншими ключовими західними партнерами України скасувала обмеження на дальність дії озброєння, яке передається Києву для боротьби з росією. Мерц, який обійняв посаду на початку цього місяця, також запевнив: «Ми зробимо все можливе, щоб і надалі підтримувати Україну, зокрема у військовому плані, у тісній координації з іншими партнерами».


«Більше не існує жодних обмежень на дальність дії зброї, що постачається Україні, ані з боку Великої Британії, ані Франції, ані Німеччини, ані США», — зазначив він. «Це означає, що Україна тепер може ефективніше захищатися, зокрема завдаючи ударів по військових об’єктах на території росії... За дуже рідкісними винятками вона не робила цього раніше. Тепер може».

 



Німеччина та Україна мають намір спільно розвивати промислове виробництво ракет дальнього радіусу дії, заявив у середу канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, пообіцявши посилювати тиск на росію у відповідь на її вторгнення в Україну.


«Ми прагнемо забезпечити постачання зброї великої дальності, а також налагодити спільне виробництво. Не буду публічно розкривати деталі, але ми плануємо інтенсифікувати нашу співпрацю», — сказав Мерц на спільній пресконференції з Президентом Володимиром Зеленським.


Зеленський додав, що лідери домовилися про співпрацю у виробництві зброї в Україні, зокрема безпілотників. За його словами, урядовці підписали угоди щодо будівництва та розвитку виробничих потужностей.

 

Comments


bottom of page