top of page

Огляд міжнародної преси за 30 червня – 11 липня 2025 року

  • Фото автора: Anton Kuchuhidze
    Anton Kuchuhidze
  • 4 дні тому
  • Читати 5 хв

Останніми тижнями міжнародні засоби масової інформації зосередили увагу на зростаючому невдоволенні Президента Трампа діями володимира путіна, а також на ознаках формування нової, більш цілісної та послідовної зовнішньополітичної доктрини Сполучених Штатів. Відомий своєю непередбачуваністю та прагматичним підходом до міжнародних відносин, Трамп, схоже, еволюціонує в бік моделі обмеженого, але рішучого втручання, що базується на стратегічному використанні американської сили.


У Politico зазначають, що в контексті війни росії проти України новий підхід може означати жорсткішу політику щодо кремля. Уникаючи прямої військової участі, США можуть посилити тиск за допомогою санкцій та військової підтримки України, особливо якщо європейські союзники візьмуть на себе більшу частину фінансових зобов’язань. Однією з ключових ініціатив розглядається можливість конфіскації $300 мільярдів заморожених російських активів у європейських банках для фінансування української оборони.


Окрім того, у The Washington Post зазначають, нещодавно Президент США Дональд Трамп посилив критику на адресу путіна, звинувативши його у масових вбивствах та зневажливому ставленні до людського життя. Трамп заявив, що «не задоволений» поведінкою путіна, назвавши його слова «беззмістовними» та «повними нісенітниці». У зв’язку з цим він оголосив про відновлення постачання оборонної зброї Україні, яке раніше було призупинене через побоювання щодо виснаження американських військових запасів.


Після цього відбулася телефонна розмова Дональда Трампа із Володимиром Зеленським, яку український лідер назвав найпродуктивнішою за весь час, особливо акцентуючи увагу на питаннях протиповітряної оборони.


В матеріалі від The Wall Street Journal автор стверджує, що протягом кількох місяців росія намагалася вплинути на Президента США Дональда Трампа, застосовуючи лестощі, обіцянки економічної співпраці та заяви про прагнення миру, сподіваючись розколоти західну підтримку України. Водночас кремль продовжував посилювати військові атаки на українські міста і закликає зосередитися на військовому вирішенні війни. Однак ця стратегія, схоже, зазнає невдачі. Трамп дедалі різкіше критикує путіна і оголосив про намір відновити постачання зброї Україні.


Також в Politico повідомляють про наміри Європейського Союзу створити новий фонд обсягом 100 мільярдів євро для довгострокової підтримки України. Цей фонд може бути включений до наступного семирічного бюджету ЄС, який планують представити пізніше цього місяця. Якщо його погодять держави-члени, виплати почнуться у 2028 році, щоб забезпечити стабільне фінансування України.


Водночас, Україна демонструє потужний прорив у розвитку власного виробництва військової техніки та інноваційних озброєнь, перетворюючись на ключовий центр передових військових технологій. Це відкриває нові перспективи не лише для зміцнення національної безпеки, а й для посилення оборонного потенціалу союзників. Проте, попри ці досягнення, війна триває, а загроза з боку росії залишається надзвичайно високою.

 

Президент Дональд Трамп у вівторок посилив критику на адресу президента росії володимира путіна, підтвердивши плани щодо відправлення додаткового озброєння в Україну для підтримки у війні проти росії.


"Я не задоволений путіним, можу сказати вам це прямо зараз, тому що він убиває багато людей", — заявив Трамп під час засідання Кабінету міністрів. — "Ми чуємо багато брехні, яку поширює путін. Хочете знати правду? Він постійно поводиться дуже люб’язно, але в підсумку це виявляється безглуздо".

 

Президент Трамп розглядає можливість надання Україні додаткової системи протиповітряної оборони Patriot після того, як останніми днями пообіцяв посилити захист Києва від російських атак, повідомили двоє посадовців.


У вівторок Трамп розкритикував президента росії володимира путіна, заявивши: "путін постійно говорить нам нісенітниці". Водночас адміністрація не уточнила, яке саме додаткове озброєння планується передати Україні у відповідь на те, що путін проігнорував заклики Трампа припинити тривалий конфлікт.


Поставка ще однієї системи Patriot стала б важливим кроком з боку Білого дому, адже це вперше, коли Трамп погодився надати Україні велику систему озброєнь, що перевищує обсяги, схвалені адміністрацією Байдена.

 

Президент Трамп заявив у понеділок, що США відновлять постачання зброї Україні, щоб допомогти їй протистояти російським атакам після кількох місяців безуспішних спроб залучити москву до переговорів щодо припинення війни.


"Вони повинні мати змогу захищатися", — сказав Трамп про допомогу Києву під час зустрічі з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу— "По них дуже сильно б’ють. Зараз вони зазнають потужних ударів. Нам доведеться надіслати більше зброї".


Його коментарі стали найчіткішим свідченням того, що Трамп повертається до ідеї посилення оборони Києва, менш ніж за тиждень після того, як стало відомо, що Пентагон затримав партію зброї, призначену для України.

 

Останніми тижнями тон Трампа щодо росії помітно змінився. Коли путін запропонував допомогу в посередництві у врегулюванні конфлікту між Ізраїлем та Іраном, Трамп відмахнувся від цієї ініціативи: "Зробіть мені послугу — посередничайте у власному конфлікті. Давайте спершу зосередимося на посередництві російської війни, добре?'".


Минулотижнева телефонна розмова між двома лідерами, схоже, лише зміцнила переконання Трампа в тому, що путін не має наміру припиняти війну. За даними кремля, путін заявив Трампу, що москва залишається відданою своїм цілям в Україні та вважає за краще досягати їх дипломатичним шляхом. Однак, поки це неможливо, росія продовжуватиме бойові дії.


Згодом Трамп висловив своє розчарування: "Я не думаю, що він прагне зупинитися, і це дуже погано".


Є чотири причини вважати, що втручання Трампа на Близькому Сході може привести його адміністрацію до нового підходу у російсько-українській війні.

Найкращий спосіб стримати путіна — продемонструвати, що Альянс відданий довгостроковій підтримці оборони України. І найефективніший спосіб зробити це так, щоб він відповідав принципам самодопомоги, закладеним у новій доктрині Трампа, також лежить на Європі. Саме в європейських банках зберігається більшість із 300 мільярдів доларів заморожених російських валютних резервів. За їх конфіскацію виступають як окремі європейські лідери й парламенти, так і низка авторитетних американських експертів.


Ці російські резерви дорівнюють багаторічному обсягу американської допомоги Україні та могли б дозволити їй ефективно захищатися від масованих нещодавніх атак путіна на цивільну інфраструктуру. Навіть помірний тиск з боку Трампа міг би стати вирішальним для того, щоб змусити Європу припинити зволікання й нарешті використати ці кошти. Це, своєю чергою, позбавило б Сполучені Штати значного фінансового тягаря, пов’язаного з війною.


Використання російських активів для фінансування оборони України, зокрема, на закупівлю озброєння американського виробництва, цілком узгоджується з підходом Трампа. Це геополітичний еквівалент його гасла: "Змусити Мексику заплатити за стіну".

 

Ми всі знаємо, що президент росії володимир путін вторгся в Україну з танками у 2022 році. Але мало хто знає, що у 2024 році він «вторгся» до Румунії — за допомогою твітів.


В обох випадках він зазнав невдачі, поки що. Але агресія путіна спрямована не лише проти України, а й проти США та всіх їхніх союзників. Кремль витрачає мільйони доларів, масово атакуючи європейських виборців через маніпулятивні кампанії в соціальних мережах та поширення дезінформації. Це новий тип війни проти демократії, війна, яка дозволяє обійтися без танків у столицях.


Постійно еволюціонуюча стратегія путіна — це відповідь на провал його військової кампанії із захоплення Києва та придушення української демократії. Зіткнувшись із незламною стійкістю України, він переключився на стару російську ще з радянських часів тактику: підривати західні демократії зсередини, підтримуючи та просуваючи проросійських політичних кандидатів. TikTok, Telegram та інші соціальні мережі стали зброєю у цій новій гібридній війні.

 

Україна все ще значною мірою покладається на американську розвідку та союзницькі системи протиповітряної оборони для перехоплення російських ракет. Однак, за словами Президента Володимира Зеленського, нині близько 40% озброєння Україна отримує з власних джерел. Це, на думку президента, може стати прикладом для союзників по НАТО щодо того, як адаптуватися до більш небезпечного та нестабільного майбутнього шляхом розвитку власного оборонного виробництва.


Щодо бронетехніки, радник Зеленського зі стратегічних питань Олександр Камишін заявив в інтерв’ю в Києві: "Ми можемо виробляти стільки, скільки вам потрібно." Він назвав українське виробництво зброї "українською нафтою", маючи на увазі його стратегічне значення. "Ми переосмислюємо підходи до ведення війни," — додав Камишін, колишній аудитор KPMG, який згодом очолював державну залізницю. "Моя країна стає арсеналом вільного світу."

 

Європейський Союз розглядає можливість створення фонду обсягом 100 мільярдів євро (117 мільярдів доларів) для підтримки України, оскільки війна з росією, розв’язана після повномасштабного вторгнення москви, не демонструє ознак завершення.


За словами осіб, обізнаних із ситуацією, ці кошти можуть увійти до складу пропозиції щодо наступного семирічного бюджету ЄС, який планується представити пізніше цього місяця. Якщо держави-члени ЄС схвалять цю ініціативу під час бюджетних переговорів, фінансування розпочнеться у 2028 році з метою забезпечення стабільної фінансової підтримки країни, що постраждала від війни. Джерела повідомили про це на умовах анонімності.

Opmerkingen


bottom of page