top of page

Огляд міжнародної преси за 21 квітня – 2 травня 2025 року

  • Фото автора: Anton Kuchuhidze
    Anton Kuchuhidze
  • 6 днів тому
  • Читати 5 хв

Минулого тижня провідні ЗМІ зосередили увагу на кількох ключових темах: Україна дедалі впевненіше заявляє про себе як про лідера світової оборонної промисловості. Водночас активно обговорюється мирний план Дональда Трампа, який передбачає значні поступки росії. Проте експерти та політики попереджають: поступки агресору лише посилюють загрозу – як для України, так і для всього вільного світу.


У статті від Foreign Policy автор зазначає, Україна стрімко перетворюється на одного з лідерів світової оборонної промисловості завдяки динамічному розвитку приватного сектору. Українська оборонна промисловість забезпечила конкурентоспроможність своєї країни на полі бою. Українські компанії виробляють понад третину озброєння, потрібного на фронті, і роблять це набагато дешевше, ніж виробники в Європі. Сектор нараховує близько 400 приватних підприємств і понад 1500 стартапів. Така швидкість і гнучкість дає змогу оперативно реагувати на зміну умов на полі бою – час розробки продукції вимірюється не роками, як у Європі, а тижнями або місяцями.


Зростає і міжнародне співробітництво. Європейські країни інвестують мільярди в українську оборонну галузь. Німецький виробник Rheinmetall вже будує в Україні заводи з виробництва бронетехніки, снарядів і систем ППО. Як зазначає аналітичний центр Bruegel, Україна стає «арсеналом Європи».


У The Washington Post, цитуючи слова генерала НАТО, наголошують: росія залишається постійною загрозою для США, НАТО та глобальної безпеки. Попри величезні втрати у війні, рф щомісяця мобілізує близько 30 000 новобранців, а чисельність її військ на фронті перевищила 600 000 осіб – майже вдвічі більше, ніж на момент повномасштабного вторгнення у 2022 році. Крім того, росія щомісяця виробляє близько 250 000 артилерійських снарядів, що дозволяє їй сформувати боєзапаси, які втричі перевищують запаси США та Європи разом узятих.


Незважаючи на це, поточна мирна пропозиція Трампа вважається надто вигідною для росії. У редакційній статті The Washington Post зазначається, що такий підхід є небезпечним і може зашкодити безпеці України. Згідно з цим планом, передбачається фактична "заморозка" лінії фронту. Редакція WP застерігає, що мир, який базується лише на обіцянках путіна, – небезпечна ілюзія. Його порушення Будапештського меморандуму та Мінських домовленостей демонструють недієвість подібних домовленостей. Натомість США повинні наполягати на: припиненні бойових дій; виведенні російських військ до кордонів 2022 року; припиненні підтримки сепаратистів; відшкодуванні збитків Україні; поверненні українських дітей та військовополонених; міжнародний контроль за дотриманням умов миру. Скасування санкцій має відбуватись лише поетапно і після підтвердження дотримання умов.


Окрім того, за даними Le Monde, Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що впродовж найближчих 10 днів Захід має посилити тиск на росію, аби сприяти досягненню припинення вогню. Він повідомив, що у розмові з Трампом наполягав на більш жорсткій позиції щодо путіна та закликав США направити делегацію до Києва для координації дій.


Мир можливий лише тоді, коли він буде справедливим і реалістичним. Поступки агресору лише посилять небезпеку. США як провідна демократія світу повинні залишатися вірними власним принципам і союзникам — не визнавати загарбницькі війни та не зраджувати Україну, яка сьогодні стоїть на передовій боротьби за свободу та міжнародний порядок.

 



У лабораторії озброєнь, якою є Україна, розробляються інновації, що змінюють характер сучасної війни. Безпілотники-перехоплювачі, здатні знищувати ворожі розвідувальні дрони, вже випробовуються в польових умовах. Додайте до цього гібриди ракет і безпілотних літальних апаратів дальньої дії, що використовують турбореактивні двигуни й функціонують подібно до крилатих ракет; безпілотники, оснащені шкідливим програмним забезпеченням і запрограмовані на самознищення у разі захоплення; дистанційно керовані бомби на гусеничному шасі; а також дистанційно керовані візки, які можна використовувати для евакуації поранених з поля бою.

 



Рамкова угода з Україною, схоже, містить двозначні формулювання, характерні для багатьох дипломатичних документів, де кожна зі сторін може інтерпретувати їх на користь власних внутрішньополітичних цілей. Це типовий елемент дипломатичної мови. Проте існує ризик, що цей пакт розмиє ключове стратегічне питання: чи становить росія наступальну загрозу для Заходу. Американські військові лідери погоджуються з Європою та Україною в тому, що кремль є ворожим, тоді як адміністрація Трампа розглядає росію переважно як економічну можливість.


Хоча Європа планує взяти на себе військовий компонент повоєнних «гарантій безпеки», американський план також передбачає фізичну присутність США на місцях — зокрема, через експлуатацію Запорізької атомної електростанції на півдні України, яка забезпечуватиме електроенергією обидві сторони.

 



У більш досконалому світі Трамп вимагав би від путіна повного відновлення територіальної цілісності України станом на 2022 рік шляхом виведення російських військ, припинення підтримки сепаратистських угруповань, що діють у східних регіонах, та погодження на розміщення європейських військових сил для моніторингу дотримання законодавства в прикордонних районах. Він також наполягав би на офіційній відмові від будь-яких подальших територіальних претензій до України, виплаті репарацій за завдану шкоду українським містам та інфраструктурі, а також на негайному поверненні всіх військовополонених і викрадених українських дітей, незаконно вивезених до росії.

 



Якщо Трамп спробує змусити Україну прийняти цей односторонній план, це фактично означатиме винагороду за агресію й зробить світ ще небезпечнішим. Європейські союзники США вже висловлюють занепокоєння, що путін може сприйняти таку поступку як сигнал до подальшої агресії — проти Грузії, Молдови чи навіть країн Балтії. І уявіть, як це сприймуть у Пекіні: Сі Цзіньпін може дійти висновку, що в разі нападу на Тайвань Сполучені Штати просто погодяться з новою реальністю на місці.


Сполучені Штати мають залишатися вірними своїм історичним зобов'язанням: не зраджувати Україну і не відмовлятися від доктрини Стімсона.

 



Естонія може надати роту солдатів для потенційної миротворчої місії в Україні в межах «сил стримування» під проводом Великої Британії та Франції, заявив прем’єр-міністр Крістен Міхал.


Дискусії, які можуть призвести до формування сил стримування в Україні, все ще тривають, заявив Міхал у своїй заяві в середу. Будь-яке розгортання естонського контингенту має бути схвалене парламентом країни.

 



Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що Сполучені Штати відкриті до посилення санкцій проти росії після того, як минулого тижня він закликав Дональда Трампа зайняти жорсткішу позицію щодо володимира путіна. Про це він сказав в інтерв’ю Paris Match, опублікованому в понеділок.


За словами Макрона, він обговорював війну та американський мирний план із Трампом під час телефонної розмови в середу, а також під час особистої зустрічі у Ватикані, коли обидва лідери перебували на похороні Папи Франциска.

 



Президент Франції Емманюель Макрон заявив в інтерв’ю, опублікованому в понеділок, 28 квітня, що західні союзники мають намір «посилити тиск на росію» протягом наступних десяти днів. Він також повідомив, що закликав Вашингтон зайняти жорсткішу позицію щодо москви.Ці коментарі, зроблені в розмові з французьким тижневиком Paris Match, з’явилися після того, як президент США Дональд Трамп посилив свою риторику на адресу російського президента володимира путіна, провівши переговори з президентом України Володимиром Зеленським у кулуарах похорону Папи Римського Франциска.


Відносини між Зеленським і Трампом ускладнилися після того, як Вашингтон почав прямі переговори з кремлем щодо припинення війни, розв’язаної росією внаслідок її повномасштабного вторгнення в Україну у лютому 2022 року.

 



Україна готова до прямих мирних переговорів із росією, але лише після встановлення режиму припинення вогню. Про це заявив Президент Володимир Зеленський у вівторок, 22 квітня, на тлі зростаючого тиску з боку США щодо припинення трирічного конфлікту. За повідомленням Білого дому, спеціальний посланець президента США Стів Віткофф має відвідати москву цього тижня. Крім того, в середу він має взяти участь у переговорах із європейськими представниками в Лондоні. «Після припинення вогню ми готові сісти за стіл переговорів у будь-якому форматі», — заявив Зеленський під час брифінгу, що відбувся напередодні ключових консультацій у Лондоні щодо потенційного врегулювання ситуації в Україні.

Comments


bottom of page