top of page
  • Фото автораOleksii Kushch

Економічна ситуація в РФ. Тематичний випуск: очікування населення


Моніторинг інфляційних очікувань, здійснений ЦБ РФ у форматі опитування.


Регулярні опитування економічних агентів, які проводяться ЦБ РФ, дозволяють оцінити глибину економічної кризи в російській економіці.

Нинішнє опитування дає можливість оцінити зміну інфляційних, споживчих та накопичувальних очікувань/настроїв російського населення за період з січня 2020 року по листопад 2022 року.


Вказаний період оцінки, надає можливість оцінити зміну економічних настроїв населення під час пандемічної кризи у 2020 році, короткочасного відновлення у 2021 році та кризи військового часу у 2022 році.


Питання: як зросли ціни за аналізований період?Бачимо суттєве зростання «відчуття» інфляції у РФ під час війни: в цілому, від 40% до 70% економічних агентів зіткнулись із суттєвим зростанням цін всередині РФ.


Зниження цін у своїй діяльності «відчули» лише 2-3% респондентів.


Моніторинг споживчих настроїв, здійснений ЦБ РФ у форматі опитування.


Питання: споживчі настрої для «великих» покупок?Споживчі настрої населення під час війни коливались у діапазоні від 35% до 56%, якщо брати оцінку на рівні «поганий час для великих покупок».


Моніторинг накопичувальних настроїв, здійснений ЦБ РФ у форматі опитування.


Питання: чи вдалося накопичити за останній місяць?Майже 73% респондентів на змогли накопичити фінансові заощадження за останній місяць.


Моніторинг споживацьких настроїв, здійснений ЦБ РФ у форматі опитування.


Питання: від яких витрат довелось відмовитись?В цілому, у листопаді 2022 року збільшилась частка населення, яке відмовилось від відпочинку, ремонту, придбання побутової техніки, медичних послуг, ліків, придбання автомобілів, у порівнянні із середнім значенням за грудень 2021 – листопад 2022 років.


В цілому, війна РФ проти України вкрай негативно позначилась на інфляційних очікуваннях та споживацьких настроях населення, хоча розгортання соціальної кризи у РФ відбувається досить повільно за рахунок використання внутрішніх резервів та прихованої емісії ЦБ РФ.


Резюме:


За рівнем впливу військової кризи на економічні очікування населення, період 2022 року перевищив негативні зміни у споживчих очікуваннях під час пандемічної кризи 2020 року.


Населення в РФ переважно тяжіє до накопичуваня фінансових резервів «на чорний день» та значно скоротило споживчу динаміку, зокрема у сегменті придбання довгострокових товарів та об‘єктів нерухомості.


Інфляційні очікування, в цілому, негативні, хоча курсові очікування певним чином покращились після критичного зниження у бік очікування девальвації у березні 2022 року.

23 перегляди0 коментарів

Comments


bottom of page