top of page
  • Фото автораDmytro Levus

«Розподіл росії». Тенденції 16 серпня 2023 року

1. Щодо 7-го Форуму вільних народів ПостРосії у Токіо.

Одне з питань, яке ставлять організатори Форумів народів ПостРосії

1-2 серпня 2023 року у Токіо пройшов черговий, 7-ий Форум вільних народів ПостРосії. Перший Форум відбувся у травні 2022 року. Наразі географія розширилася, два Форуми відбулися у Польщі, по одному разу у Чехії, Швеції та у Бельгії, точніше у Брюсселі, Європарламенті за участі депутатів Європарламенту. Шостий Форум пройшов у США у квітні поточного року.


Наразі сьомий Форум проходив під назвою: «Післязавтра. Постросійські космічні форсайти: виклики та можливості для Східної й Північної Азії».


З огляду на географію заходу, головними темами 7-го Форуму як раз і були сценарії та перспективи для держав, що мають утворитися на азійській частині Російської Федерації, формування їх безпеки та відносин з демократіями Азії. Супутньо було піднято і актуальну для Японії проблему Північних територій, окупованих Росією (показово, що не лише чотирьох південних Курильських островів, проблема яких незважаючи на невизнання з боку Росії, все ж є присутньою у діалозі між країнами, але й Карафуто, або острова Сахалін). Перший день роботи Форуму пройшов у парламенті Японії за участі чотирьох діючих японських депутатів. При цьому показово, що одним із головних організаторів Форуму залишається українець Олег Магалецький. Треба зазначити, що є один нюанс у Форумі, який викликає незадоволення у частини лідерів національно-визвольних рухів. Це, зокрема, активне залучення до організації Форуму російського опозиційного політика Іллі Пономарьова, це сприймається ними як можливий сигнал того, що Україна, яка бере участь у організації заходів, нібито готова домовлятися з «хорошими рускімі» за рахунок корінних народів РФ. Хоча слід зазначити, що на відміну від більшості «професійних опозиціонерів» із країни-агресора, що виїхали або втекли на Захід, Пономарьов наразі системно говорить про необхідність беззаперечної підтримки України та не лякається теми можливого розпаду рф на окремі держави, чому і бере постійну участь у Форумах.


Захід у Токіо також примітний тим, що значна частина представників національно-визвольних рухів брала участь не онлайн, шляхом включень через інтернет, а була безпосередньо присутньою на місці. Серед них особливе місце займає Руслан Габбасов, голова Башкирського національного політичного центру, член Ліги вільних націй, який мешкає на еміграції у Литві.


Показово, хоча, звісно, і очікувано, що захід викликав занепокоєння у Москві. 7 серпня 2023 року МЗС РФ вручило ноту протесту представнику Посольства Японії у Росії. Росіяни вважають, що Форум «спрямований на підрив російської державності та порушення її територіальної цілісності», «спроба втручання у внутрішні справи нашої країни»


Результатом роботи Форуму стала Декларація. Декларацію було підписано учасниками Форуму, як представниками національно-визвольних та регіоналістських рухів, так і політиками Японії, у тому числі кількома діючими депутатами парламенту країни. У документі йдеться про співробітництво на шляху деімперіалізації РФ та звільнення всіх народів, що проживають на території Росії; остаточне врегулювання проблеми окупованих Росією північних територій Японії; роботу над створенням Координаційного центру Вільної Євразії в Японії.


З огляду на географію наступних запланованих Форумів, а йдеться, крім Європи, про Туреччину, Ізраїль, якусь із столиць країн арабського світу, організатори планують свого роду ознайомлення світу з реаліями російської політики щодо корінних народів РФ. При цьому увагу приділяють і ісламському світу, де Путін та кремль сприймається досі у цілому позитивно або нейтрально, але реальна політика РФ щодо корінних народів тюркського походження та ісламського сповідання однозначно не може бути сприйнята компліментарно у разі отримання у Туреччині та у ісламських країнах неупередженої інформації із перших рук. Зазначене може певним чином вплинути на образ РФ та на позиції Туреччини та ісламського світу щодо рф, хоча не варто переоцінювати цей чинник.


2. Щодо так званого «Всеросійського форуму фіно-угорських народів»


Протягом 14-19 серпня у Саранську (столиця Республіки Мордовія, створеної російськими окупантами на ерзянських та мокшанських землях) відбувався прокремлівський «Всеросійський форум фіно-угорських народів». Це другий подібний Форум. Перший було проведено у 2021 році у Іжевську (окупована РФ Удмуртія).

Протест удмуртського вченого Альберта Разіна перед самоспаленням

Слід зазначити, що для рф фіно-угорський вимір гуманітарної та зовнішньої політики завжди сприймався як можливість проведення акцій впливу на світ. Фіно-угри росії, які Кремлем однозначно сприймаються як демографічний резерв для формування «рускіх», розширення простору «руского міру» шляхом відвертої асиміляції та знищення фіно-угорської ідентичності, водночас є для нього зручним інструментом просування своєї політики. При цьому Кремль спирається на той факт, що більшість фіно-угорських народів є корінними саме на території РФ, абсолютна більшість цих народів проживає саме у Росії. Лише три фіно-угорських народи мають незалежні держави: Фінляндія, Естонія, Угорщина. Отже, Кремль за допомогою підвладних йому фіно-угрів демонструє світу «мудру етнічну політику» та «дотримання прав національних меншин». Цікаво, що за допомогою фіно-угрів кремль створює позиції впливу у Естонії та Фінляндії, куди їдуть за фіно-угорськими програмами навчатися представники цих народів та дуже часто залишаються на постійне проживання, маючи як заручників кремля рідню у РФ, залишаючись у російському інфополі та, водночас, у такий спосіб кремль і викидає потенційних бунтівників.


Створення цього форуму два роки тому відбувалося на тлі закриття РФ від світу. Форум для Кремля стає альтернативою від загальносвітового фіно-угорського руху. Умовною головною подією для фіно-угрів світу є Всесвітній Конгрес фіно-угорських народів, який регулярно збирається у різних країнах та регіонах. Незважаючи на окупацію росією Криму, 7-й Конгрес відбувся у Фінляндії, його організатором було Товариство Фінляндія - Росія. Наступний мав відбутися у 2020 році у Естонії, але через пандемію коронавірусу був скасований та перенесений на 2021. Слід зазначити, що з огляду на ескалацію російської агресії проти України, виникали питання до можливості участі російських чиновників, але тодішня президентка Естонії Керсті Кальюлайд робила все можливе, навіть втрачаючи обличчя, аби на заході був присутній і сам Путін (практика присутності на відкритті російського президента також була, зокрема у червні 2008 Медведєв був присутній на заході у Ханти-Мансійську, ХМАО, РФ). Путін, який взяв курс на повномасштабну війну у Конгресі участі не брав, РФ добровільно перетворювалася на «обложену фортецю» та відверто протиставила себе цивілізованому світу, згодом оголосивши, що веде війну із Заходом. У таких умовах у РФ і був проведений «Перший Форум фіно-угорських народів». Прикметно, що місцем для його проведення з особливим чекістським цинізмом було обрано саме Іжевськ (Іжкар), де у 2019 році здійснив самоспалення удмуртський громадський діяч та науковець Альберт Разін, саме на знак протесту проти асиміляції удмуртів та упослідженого стану удмуртської мови.


Нинішній захід, у складі якого відбувався молодіжний фестиваль національних культур «Ми разом» (Мы вместе) мав відверто імітаційний «шароварний» характер, який був покликаний продемонструвати, що фіно-угри існують, що в них фактично немає проблем, а ті, що є, не загрожують існуванню їх ідентичності та впевнено вирішуються, що фіно-угри цілком та повністю підтримують агресивну політику Росії, зокрема, так звану «СВО». У заході взяли участь представники 35 регіонів та делегація із Казахстану, що дозволяє демонструвати як «міжнародний» характер форуму, так і у дусі російської політики завчено залишає Казахстан у російському інформаційному полі. Для демонстрації успішності життя фіно-угрів рф та їх нібито повноцінного включення у сучасний світ, сенатор від Мордовії Петр Тултаєв запропонував розширити присутність фіно-угорських мов в Інтернеті, використати досвід Республік Комі та Марій Ел. Варто зазначити, що певна присутність фіно-угорських мов у Інтернеті аж ніяк не є заслугою керівників цих регіонів, радше, це успіх активістів та свідчення того, що є ще певний опір російській асиміляції.


З огляду на відверто жахливе становище фіно-угорських народів, їх мов та культур, повністю відгородитися від проблем та побудувати потьомкінську дєрєвню у організаторів форуму не вийшло. Певні натяки на ці проблеми лунали у виступах окремих учасників, як то саамки Домни Хомюк: «Ми маємо свою саамську мову, але, на жаль, як і всі мови корінних нечисленних народів, вона зникає. Це дуже важлива і болюча тема для нас. Молодь просто не спілкується саамською, бо у школі її не вчать, хоча ми намагаємося виправити цю ситуацію». Але цей крик душі ніяк не змінює загального настрою, який формували кремлівські організатори, що вдало використали фіно-угорську тему для подальшої легітимізації агресивної політики рф серед її населення і навіть для подальшого зросійщення фіно-угрів росії.


Бо як сказав заступник керівника адміністрації президента рф даргинець Магомедсалам Магомедов, головна мета форуму – «формування міцної єдиної російської ідентичності як надбудови на основі різноманіття клаптикової етносвідомости розпорошених від Балтики до Алтаю фіно-угрів». А керівник Федерального агентства у справах національностей Ігорь Барінов зазначив: «Наші сучасники – учасники "СВО" – героїчно борються з неонацизмом і його українськими прихвостнями, здійснюючи подвиги, гідні загальної поваги. У регіонах, особливо новоприєднаних, уже розпочато роботу з увічнення пам'яті загиблих. Хлопці різних національностей пліч-о-пліч зараз захищають нашу Батьківщину, тож усі міжнаціональні, міжрелігійні відмінності відходять на другий план. Вважаю, що духовно-культурна спадщина фіно-угорських народів, дбайливе ставлення до традицій дають основу для розвитку туристичної привабливості нашої великої Росії, національної згоди, та є джерелом незламного духу нашого російського народу. У цьому наша сила, сила всіх росіян».

31 перегляд0 коментарів

Commentaires


bottom of page