top of page

Чи справді РФ використала свої економічні резерви для війни проти України, - Іван Ус

  • Фото автора: United Ukraine
    United Ukraine
  • 2 дні тому
  • Читати 2 хв

Чи справді Росія використала свої економічні резерви для війни проти України? На це питання дав відповідь експерт аналітичного центру «Обʼєднана Україна», кандидат економічних наук Іван Ус, повідомляє «Громадське радіо».


«Фонд національного добробуту російською «ФНБ». Його суть в тому, що це резерви уряду держави. Тобто є золотовалютні резерви, а є «ФНБ» — те, що є уряду, тобто те, що він може використати для вирішення різних економічних завдань або для покриття бюджетного дефіциту.


І ось тут починається найцікавіше. Зазвичай в Росії, коли приймається бюджет і якщо прогнозується дефіцит бюджету, то говорять, що він буде, але покриється за рахунок цього фонду. І вперше в цьому році цієї фрази немає, а дефіцит буде. Це вже такий цікавий момент», — розповів Іван Ус.


По-друге, додав економіст: «Як правило, яке на законодавчому рівні в РФ закріплене — коли подається бюджет на рік, то треба давати прогнозні показники на два наступних роки. І вперше за повномасштабну війну в Росії в бюджеті на 2026 рік сказали, що так, дефіцит буде, але він буде і в 2027, і в 2028 роках. Це дуже налякало економічних істориків, бо у СРСР було сім поспіль дефіцитних бюджетів. Восьмого не сталося, бо це мав би бути 1991 рік, але тоді не стало СРСР.


В Росії 2022 був перший, далі 23, 24, 25. І зараз говорять, що буде 26, 27 і 28. Тобто сім поспіль дефіцитних років. Історики сказали, що «це ж було вже». Союз не пережив наступний після сьомого дефіцитний рік. Так само може бути і в Росії. Принаймні побоювання є, що 2029 рік для Росії може бути, як то кажуть, фінальним в її історії, принаймні в нинішньому вигляді…».


«Щодо оцього «ФНБ». Що таке ліквідна частина — це гроші, золото, цінні речі, які можна реалізувати доволі швидко. Тобто, їх можна перетворити на фінансові ресурси в короткій перспективі. Неліквідна частина «ФНБ» — це те, що вимагатиме часу. Наприклад, в неліквідній частині «ФНБ» Росії лежить 3 мільярди доларів США, які в 2013 році Росія дала тоді ще Януковичу. Це був кредит і ось вони ще вважають, що в них є ці 3 мільярди, хоча фізично не просто їх немає, навіть юридично Лондонський суд в 2023 році постановив, що Україна не зобов’язана повертати РФ ці гроші, а Росія їх рахує.


Неліквідна частина це те, що буде гіпотетично, як вони вважають, колись реалізовано. Але це все в теорії.


І саме через те, що є відчуття того, що ліквідна частина стає все меншою — на початку повномасштабної війни ліквідна частина була десь три чверті, а неліквідна чверть відповідно, а зараз навпаки — грошей там дійсно лишається дуже мало. Настільки мало, що під час дебатів в держдумі Росії по прийняттю бюджету на поточний рік, коли підняли питання «а чому оця фраза зникла з бюджету», була відповідь міністра фінансів «не питайте про цей фонд». З чого аналітики миттєво зробили висновок: якщо міністр фінансів каже не задавати питання про «ФНБ», то можливо там нічого і немає…», — пояснив Іван Ус.

 
 
 

Коментарі


bottom of page