top of page
  • Фото автораUnited Ukraine

Двопартійна підтримка України в США, - Антон Кучухідзе


Стратегічний характер відносин між Вашингтоном і Києвом лише поглиблюється тим, що Україна наразі перебуває на передовій глобальної війни між демократією та диктатурою. Про це у своїй статті для The Gaze пише Антон Кучухідзе, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна". З текстом статті можна ознайомитися нижче.


Західна коаліція, яка підтримує Україну, має практику спостерігати за тим, які принципові рішення на своєму рівні ухвалюють Сполучені Штати. Це може стосуватися, наприклад, питань постачання зброї, фінансової допомоги, політичної підтримки тощо. Впливові країни світу, які входять до західної коаліції, можуть навіть очікувати певних рішень-сигналів від США, щоб після цього запустити певні процеси. Зокрема, це стосується Німеччини, Франції та низки інших країн. Велика Британія є більш незалежною в цьому плані, але є багато політичних і військово-технічних питань, які сторони координують і пропонують своїм партнерам вже узгоджені рішення.


Прикладом такої практики може бути питання продажу зброї Україні. До початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну створювалися непублічні заборони щодо постачання зброї з США в Україну, що призводило до значної затримки у виконанні комерційних контрактів. Зокрема, подібне відбувалося у 2020 році, коли адміністрація Дональда Трампа близько року затягувала надання згоди на реалізацію шести контрактів на закупівлю зброї та боєприпасів загальною вартістю мізерних 30 млн доларів США, тоді як зазвичай на погодження таких контрактів з Державним департаментом відводиться лише два місяці. Втім, наразі таких затримок немає.


З початком повномасштабного вторгнення російських військових в Україну Сполучені Штати почали регулярно надавати фінансову та технічну допомогу українській армії, що стало наслідком консолідованої позиції демократів та республіканців. Представники обох основних політичних сил США, як демократів, так і республіканців, неодноразово висловлювали свою підтримку нашій державі, незважаючи на внутрішньопартійні дискусії з цього питання.


У вересні цього року лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл заявив, що США мають продовжити і навіть збільшити допомогу Україні у війні з Росією, оскільки це відповідає стратегічним, безпековим та економічним інтересам Сполучених Штатів. "По-перше, ми тут проти Китаю, Росії, Північної Кореї та Ірану. Вже одне це демонструє, що ми на правильному боці. По-друге, ми не втрачаємо жодного американського військового. Українці воюють самі", - аргументував Макконнелл необхідність надання допомоги Україні з боку США. "Що стосується нашого ВВП, то ми вкладаємо дуже малу частку в ці зусилля в Україні. Якщо Путін переможе, наступною буде країна НАТО. І я думаю, що набагато розумніше зупинити це вторгнення, відтіснити його, і самі українці - єдині, хто готовий взяти в цьому участь", - сказав він.


Зі свого боку, новий лідер демократів у Палаті представників Конгресу США Хакім Джеффріс, який у грудні минулого року змінив на цій посаді Ненсі Пелосі, відповідаючи на запитання про те, що у нещодавно схваленому бюджеті США на наступні 45 днів не було виділено жодних нових коштів на допомогу Україні, сказав "У найближчі кілька днів республіканці постануть перед вибором. Чи стануть вони на захист свободи, демократії, правди та українського народу, чи продовжать ставати на коліно перед пропутінською фракцією в республіканській частині Палати представників?". Водночас, за інформацією джерел The Wall Street Journal, проукраїнські сенатори з обох партій наразі занепокоєні ситуацією в Палаті представників і кажуть, що хочуть діяти швидко, щоб ухвалити річний пакет допомоги Україні, який є значно більшим, ніж сума допомоги, яку запросив президент США Джо Байден у серпні і яка була розрахована на період до виборів у 2024 році. За оцінками сенаторів, опитаних The Wall Street Journal, загальна сума, необхідна для фінансування України наступного року, становить від 50 до 100 мільярдів доларів.


Стратегічне значення відносин між Вашингтоном і Києвом зростає

Регулярне спілкування з представниками обох провідних політичних сил США є невід'ємною частиною програми візитів Президента України Володимира Зеленського до Сполучених Штатів. Тож можна з упевненістю сказати, що ми маємо двопартійну підтримку України в США.


Наприклад, навесні цього року Володимир Зеленський провів зустріч з делегацією Палати представників Конгресу США від Республіканської партії на чолі з головою Постійного комітету з питань розвідки Майком Тернером. Під час зустрічі він чітко заявив: "Двопалатна і двопартійна підтримка Сполучених Штатів, президента Байдена і всього американського народу відіграла вирішальну роль у здатності нашої країни протистояти Росії у війні за нашу свободу і демократичні цінності".


Після повернення в Україну, 12 квітня, Президент зустрівся в Києві з двопартійною делегацією Сенату США, до складу якої увійшли Джозеф Манчін, Ліза Мурковскі та Марк Келлі. Наприкінці літа, готуючись до чергового візиту до США, Володимир Зеленський знову зустрівся з представниками американського парламенту від обох партій, а саме з сенаторами Річардом Блюменталем, Ліндсі Гремом та Елізабет Воррен. Під час зустрічі обговорювалися питання подальшого зміцнення обороноздатності України.


Спілкування Президента України як з демократами, так і з республіканцями, а також підтримка нашої держави обома політичними гігантами США вже стали своєрідною традицією в сучасних дипломатичних відносинах. Наприклад, після вересневого візиту Володимира Зеленського до США міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба наголосив, що двопартійна підтримка України з боку Конгресу США зберігається, "незважаючи на всі апокаліптичні коментарі деяких аналітиків".


Зі свого боку, це підтвердив радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван, коментуючи свою зустріч зі спікером Палати представників Кевіном Маккарті. "Двопартійна підтримка з боку демократів і республіканців забезпечила вражаючий рівень допомоги, яку Сполучені Штати змогли надати Україні", - сказав Салліван під час брифінгу 21 вересня 2023 року і додав: "Білий дім вважає, що існує сильна двопартійна більшість як у Палаті представників, так і в Сенаті, щоб забезпечити подальшу підтримку".


Стратегічне значення відносин між Вашингтоном і Києвом зростає. Це викликано тим, що війна проти Росії вийшла за рамки протистояння двох держав і перетворилася на глобальний конфлікт між демократією і диктатурою, де Україна захищає демократію, а Росія очолює коаліцію диктаторських режимів і терористичних угруповань (Іран, Білорусь, Північна Корея, Талібан, ХАМАС, Хезболла), які ведуть цивілізаційну війну проти демократії практично в усіх куточках світу. Нещодавні події в Ізраїлі ще раз це довели. Там, де активізуються терористи, завжди очевидний вплив Кремля. Саме про це сказав Володимир Зеленський у своєму виступі на Саміті демократії 2023, організованому президентом США Джозефом Байденом у березні цього року. У своєму виступі Президент України звернув увагу учасників на те, що Росія вже тривалий час веде війну з багатьма демократіями світу, залучаючи механізми дезінформації, корупції, втручання у вибори, шпигунства та кіберзлочинності. Нещодавно до цього списку додалися спроби спровокувати глобальну енергетичну та продовольчу кризу.


Глобальна війна демократії проти диктатури триває. Ці режими не можуть співіснувати, а тому стратегічний характер відносин між Вашингтоном і Києвом лише поглиблюється тим, що Україна наразі перебуває на передовій цієї війни. Ця війна є викликом для Сполучених Штатів і всього вільного світу. Світові демократії повинні об'єднати свої зусилля у боротьбі з диктатурами та тероризмом. Тому дуже важливо розуміти, наскільки внутрішньополітичний процес, який відбуватиметься в Сполучених Штатах Америки наступного року, під час президентських перегонів, взагалі вплине на силу підтримки України західною коаліцією, розуміючи, що ситуація в США впливатиме і на настрої європейських держав.


Джерело: "The Gaze"

15 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page